1. HABERLER

  2. ADIYAMAN

  3. ADIYAMAN

  4. "28 Şubat’ın hesabı sorulmalı"
"28 Şubat’ın hesabı sorulmalı"

"28 Şubat’ın hesabı sorulmalı"

​28 Şubat zulmünün son bulması çağrısında bulunan Adıyamanlı hukukçular ve STK temsilcileri, yıllardır suçsuz yere cezaevinde bulunan İslami kimlikli mahkumlar için yeniden yargılama yolunun açılmasını istediler.

A+A-

20 yılı aşkın bir süredir cezaevlerinde bulunan mahkûmların biran önce serbest kalması ve ailelerine dönmesi gerektiğini vurgulayan Adıyaman'daki hukukçular ve STK temsilcileri, hükümeti bu noktada daha duyarlı olmaya çağırdı.

28 sürecinde binlerce insanın mağdur edildiğini dile getiren Avukat Abdurrahman Yıldırım mağduriyetlerin derhal giderilmesi çağrısında bulundu.

Yıldırım, "28 Şubat MGK’sında alınan karar ile askeri bürokrasinin sivil idare ve siyaset kurumu üzerine baskıları neticesinde maalesef binlerce insan mağdur edildi. İnsanlar işinden oldu, sürgün edildi ve mahpus edildi. 28 Şubat sürecinin bazı etkileri ortadan kaldırılmak ile beraber halen bir kısım etkileri devam etmektedir. 28 Şubat nedeni ile brifingli, talimatlı yargı nedeni ile örgüt adına hareket edip örgütcülükten yargılanan insanlar halen mahpus olarak cezaevlerinde tutulmaktadır. Yüzleri aşan bu insanların mağduriyeti devam ediyor. Biran önce yasal düzenleme yapılarak bu insanların gasp edilen haklarının iadesi ile özgürlüklerine kavuşturulmalarını temenni ediyoruz." dedi.

"Adil yargılanma yapılmalı"

Hukukçular Derneği Adıyaman temsilcisi avukat Ahmet Işık ise Türkiye’de belirli aralıklarla dış mihraklar tarafından darbelerin yapıldığını anlattı.

Işık, "Adil yargılanma hakkı kapsamında, yargılaması yapılmamış olan, uzun tutukluk süresi göz önüne alınarak bunların biran önce tahliye edilmesi gerekiyor. Yargılaması yapılıp da adil yargılanma yapılmadan ceza verilen kişi veya kişilerin de yargılanmaları yenilenmeli. Ve adil bir yargılanma yapılmalı. O dönemlerde hukuk katledilmişti." dedi.

"Kararname ile dönemin yargı kararları bozulabilir"

Kendisi de mağdur olan Cumhurbaşkanının bu konuda daha duyarlı olması gerektiğini vurgulayan MAZLUMDER yönetim kurulu üyesi Ahmet Ayhan ise "28 Şubat’ın ayak sesleri 5 sene öncesinden başladı. Halen masum bir şekilde eşi başörtülü olduğu için, eşi Kur’an kursu hocası olduğu için, sakallı olduğu için veya bir bayanın elini sıkmadığı için 24 yıldır içeride olan kardeşlerimiz var. Cezaevine girerken 18 yaşında olan insanlar şu an benim yaşıma geldiler. Saçları, sakalları ağardı. Cumhurbaşkanı konuşuyor diyor ki, ‘bin yıl sürecekmiş sürmedi.’ Sizin için sürmemiş olabilir. İçeride bir sürü masum ve mağdur insanlar var. Fakir fukara halen içeride yatıyor. Böyle bir hükümet döneminde bir kararname ile tekrar gündeme getirilerek yargı kararları bozulabilir. Çünkü aynı mağduriyeti hükümet de yaşadı.

"Hesap vermeyenler de sorgulanmalı"

28 Şubatçıların halen tam olarak yargılanmadığını ve bu noktada zaaf gösterilmesinin yeni darbeleri doğuracağını dile getiren Gül-Der başkanı Ferhat Özbadem, "Anadolu topraklarında Müslümanlara yapılan zulmün en bariz örneği 28 Şubat'tır. 28 Şubat öncesinde ve sonrasında haksız gerekçeler ile sadece İslami hassasiyetlerinden dolayı tutuklanan yaklaşık 500 kadar Müslüman kardeşimiz şu an cezaevlerinde. Bu insanlar için 28 Şubat halen devam etmekte. 28 Şubat'ın savunucuları, uygulayıcılarının bir kısım ayakları halen hesap vermemiş durumda. Özellikle medya ayağı ve dönemin beşli sendikal ayağı bu noktada henüz hesap vermemiş durumda. 28 Şubat’ın hesabının sorulması bundan sonraki süreçte Anadolu topraklarında Müslüman halka yönelik yapılabilecek darbelerin önünü alacaktır. Bu yönü ile önemlidir. 28 Şubatların bir daha yaşanmaması için cezaevlerindeki kardeşlerimiz en kısa sürede özgürlüklerine kavuşturulmalı. İnşallah bu son 28 Şubat olur." ifadelerini kullandı.

Erbakan Vakfı bölge başkanı Adnan Uyar ise 28 Şubat’ın sadece Türkiye’de değil D-8 zirvesine katılan ülkelerin başkanlarına da yapıldığını söyledi.

Uyar, "Refah Partisinin kapatılması ile büyük mağduriyet yaşadık. Bu mağduriyetten içeride yatan birçok kardeşlerimiz olmuştur ve şu anda da yatmakta olanlar var. 28 Şubat'tan dolayı içeride yatan kardeşlerimiz bir an evvel çıkarılmadığı müddetçe 28 Şubat sürecinin devam ettiğini beyan ediyorum. Çünkü o mağduriyeti millet olarak o mağduriyeti yaşadık. Erbakan hoca iktidara gelirken iç ve dış mihraklar Erbakan ve Müslümanların iktidara gelmesini engellemek için her türlü Bizansi oyunları oynamışlardır." diye konuştu.

İLKHA
 

Bu haber toplam 784 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.