30 namzetên HDP û CHPyî peymana LGBTÎyîyan îmze kirin
30 namzetên parlementerîyê ya HDP û CHPyê, berîya hilbijartinên 7ê hezîranê peymana ya ji bo parastina mafên LGBTÎyîyan hatîyê amadekirin îmze kirin. Li gor vê peymana LGBTÎyîyan heke ev namzet werin hilbijartin ew dê ji bo mafên LGBTyîyan mucadeleye bidi
Berîya hilbijartinên giştî yên 7'ê hezîranê Partiya Komarê ya Gel (CHP) û Partiya Demokratîk a Gelan (HDP) ji bo peymana LGBTÎyîyan hatin ba hev û peymana ya ku ji aliyê Komeleya Xebatên li Hemberî Zayendî û Nasnameya Zayendî ya Polîtîkayên Civakî (SPOD LGBTÎ) ve hatiye amedekirin îmze kirin.
Di merasîma îmze kirine de wiha hat gotin: “Li meclîsê ji bo parastina maf û heqê LGBTÎyîyan em ê pêşengîyê bidin ser xwe.”
Ji wan namzetên ku îmze avêtin peymana LGBTÎyîyan 19 namzetên parlamenterîyê ya HDP, 11 jî namzetên parlamenterîyê ya CHPyê ne û ew kes ji van bajaran namzet hatine nîşandan: Meletîye, Enqere, Mersîn, Stenbol, Edîrne û Ordu.
Namzetên ku îmze avêtine peymana LGBTÎyîyan wiha hat rêz kirin:
1. Ahmet Akar, HDP, Meletî, rêza 3yemîn
2. Aydin Erdogan, HDP, Meletî rêza 1emîn
3. Aylîn Nazliaka, CHP, Enqere, rêza 1emîn
4. Betul Kurnaz Kilinç, HDP, Meletî, rêza 5emîn
5. Çîlem Oz, HDP, Mêrsîn, rêza 2yemîn
6. Elif Bûlût, HDP, Stanbol, herêma 3emîn, rêza 19emîn
7. Elîf Şahsin Sirlioglu, HDP, Stenbol herêma, 2yemîn ,rêza 17emîn
8. Enîs Berberoglu, CHP, Stenbol, herêma 2yemîn ,rêza 7emîn
9. Fîlîz Kerestecîoglu, HDP, Stenbol, herêma 2yemîn ,rêza 2yemîn
10. Gul Yuksel, CHP, Stenbol, herêma 2yemîn ,rêza 15emîn
11. Gulsum Agaoglu, HDP, Îzmîr, herêma yekemîn, rêza 13emîn
12. Hasan Şîmşek, HDP, Edîrne, rêza 2yemîn
13. Hulya Îmak, HDP, Stenbol, herêma 3yemîn rêza 13emîn
14. Hulya Yer, HDP, Edîrne, rêza yekemîn
15. Înan Guney, CHP, Stenbol, herêma 2yemîn, rêza 17emîn
16. Încîser Alptekîn, HDP, Stenbol, herêma 2yemîn, rêza 19emîn
17. Latîfe Ulutaş, HDP, Meletî, rêza 4emîn
18. Mahmut Karabulut, HDP, Mêrsîn, rêza 6emîn
19. Melda Onur, CHP, Stenbol, herêma 2yemîn, rêza 13emîn
20. Necdet Balî, HDP, Meletî, rêza 6emîn
21. Perîhan Yucekaya, HDP, Meletî, rêza 2yemîn
22. Pinar Aydinlar, HDP, Îzmîr, herêma yekemîn, rêza 3yemîn
23. Pinar Turk, Îzmîr, herêma, 2yemîn, rêza 4emîn
24. Sedat Zimba, HDP, Edîrne, rêza 3yemîn
25. Selîn Sayek Boke, CHP, Îzmîr, herêma 1emîn, rêza yekemîn
26. Selîna Dogan, CHP, Stenbol, herêma 2yemîn, rêza yekemîn
27. Semra Uzunok, HDP, Îzmîr, herêma 2yemîn, rêza 6emîn
28. Ulku Yalçinkaya, HDP, Îzmîr, herêma 1emîn, rêza 11emîn
29. Zelal Demîr, HDP, Anqara, herêma 1emîn, rêza 7emîn
30. Guven Atabay, HDP, Ordu, rêza 5emîn (İLKHA)
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.