1. YAZARLAR

  2. Muhammed Ali AKAY

  3. Adamlarını Harcama!
Muhammed Ali AKAY

Muhammed Ali AKAY

Doğruhaber Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Adamlarını Harcama!

A+A-

Malumunuz ülke olarak zor bir süreçten geçiyoruz. Gerek hükümet olsun gerek diğer siyasi partiler kendilerini 2019 seçimlerine hazırlamaya başladılar. Cumhurbaşkanının dediği gibi ‘'Eğer biz kendimizi değişmezsek bu halk sandıkta bizi değiştirir. Bunu yaşamamak için bu değişimler gerek.''

Hemen hemen birçok siyasi parti olağan genel kurullarında il ve ilçe başkanlarını yeniliyor veya eski kadrolarını güçlendiriyor. Değişimlerde tabi ki çatlak sesler, küskünlükler oluşabilir. Önemli olan bu tür küskünlükleri zarar vermeden telafi edebilme gereğidir. Yıllarca birlikte mesai yapmış kardeş veya arkadaşı nefsi ile baş başa bırakmamak, bu süreçte eski çalışma arkadaşına sahip çıkıp onure edebilmek gerek. 

Derdi Allah davası olmayan bir siyasi partiye veya teşkilata denilecek bir şey yok zaten. İktidar için, koltuk için nice haksız yere kan akıtılmış bir dünyanın insanları olarak batıl davalarda, yenilerin eskileri hep ezip geçmesi garipsenmez.  Fakat az da olsa İslami bir anlayış ile yola çıkmış, siyaseti veya teşkilatlı çalışmayı Allah için seçip bu uğurda yıllarını vermiş İslami yapılar, partiler ve sivil oluşumlar için bizim elbette ‘'Adamlarını harcama!''  deme hakkımız var.

Allah resulüne baktığımız zaman gerçekten de çevresindeki her adamını sahiplendiğini görürüz. O'nun(sav) için önemsiz bir birey yoktur. Her kişinin İslam toplumunda ve İslam devletinde yapacağı bir vazife vardır. Her Müslüman kendini değerli hisseder. Kimse ötelenmez, dışlanmaz. Kişiler kabiliyet ve yeteneklerini sonuna kadar kullanmışlardır. İşte bu minvalde yetişen bir nesil, kadro tüm dünyaya İslam nizamını cesurca taşıyabilmiş.

Hayatında devlet başkanları ile muhatap olmamış, Arabistan çölünden dışarı çıkmamış, bedevice bir hayat yaşayan nice sahabe İslam ile müşerref olunca korkusuzca Kisra'ya, Kayser'e elçi olarak gitmiş. Ve bu adamlar, öyle bir şahsiyet sergilemişler ki düşmanın kalbi meyletmiş, gözleri fal taşı gibi açılıvermiş. Bu bedevi Araplara şahsiyet kazandırıp bu kadar izzetli yapan eğitimi ve lideri merak etmişler.

Özellikle ABD gibi büyük bir şeytanı karşımıza alma cesaretini gösterdiğimiz bu günlerde birlik ve beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Allah muhafaza bu süreçte kendi içimize düşsek, birbirimizle uğraşsak düşman bize öyle bir darbe indirir ki ebediyen kendimizi toplayamayız.

İslam ümmetinin adamlarına sahip çıkan, çalıştığı bireylerini de kendisi ile beraber yükselten ve kıyamete kadar hayırla yâd edilecek bir topluluk oluşturma kabiliyetine sahip yöneticiler nasip etsin rabbi zül celal. Yöneticilerimize bu kabiliyet ve yeteneği ihsan eylesin ki artık dağılmayalım, telef olmayalım. Çalışıp çalışıp boşa yorulmayalım.

Selam ve dua ile…

Bu yazı toplam 213 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.