1. YAZARLAR

  2. Menderes YILDIRIM

  3. Afrin'in İki Yakası
Menderes YILDIRIM

Menderes YILDIRIM

Doğruhaber Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Afrin'in İki Yakası

A+A-

Farklı neticelere gebeAfrinHarekâtı; küresel müdahale olmadığı takdirde Türkiye'nin lehineneticelenmekte.

Değerlendirmemizi, geçmişte yazdığımız “Eşeğimin Bildikleri..” serisinin bir devamı olarak “vicdanın, izanın ışığında” yazmaya çalışacağız. Uysa da uymasa da…

Bölgede; küresel güçlerin oynadığı oyunlar serisioynanıyor. Afrin, bunun bir parçası. Bölge ülkelerinin;“güce, red ve inkâra, atalar dininden gelen korkulara” dayalı hesap ve uygulamaları oldukça da Halepçeler,Afrinler…türeyecek,türetilecektir.

Afrin'de çatışan güçler, orantısız da olsa değerlendirelim.

KCK,HPG, YPG, PYD, YPJ, SDG veya PKK'nın kullanabileceği maddi ve manevi araçlar sınırlı. Sosyalist hareketleri ve Kemalizmi örnek alan örgüt; aynı“red, inkâr ve imhayı”esas almış.Uygulama; Türkiye'deki ayrımcı yapıların “ya sev ye terk et”söylemlerinin de ötesinde.

YPJ (YekîtîyaParistinaJin=Kadın Koruma Birliği)birlikleri; Müslüman Kürt halkının kızları ama Kürt halkının manevi dinamiklerinden beri; katı seküler görüntü veriyor.Anne venenelerine benzememeleri; Batılılarınnezdinde takdir görse de bölgede ciddi eleştiri ve endişe getireceği açık.

Yerlilik kaynağı olabilecek; “tekbir; hasbunallah..” gibi moral kavramlarda bile naçar.

Örgüt adına basına veya kamuoyuna çıkan liderler, özellikle kadınlar; Kürt İşçi Partisi (PKK)'nın kuruluş yılarındakidar söylemlerleyetiniyor. Bu da bölge halkınıendişelendiriyor.

“Savaş alanında, meydan ve salonlarda” moral ve maneviyatı yükseltmek için haykırdığı en belirgin sığınak;“BijîSerokApo; Jin, jîyan, azadî” ve çarşafın, kadının zindanı olduğunu ima eden “zincire vurulmuş çarşaflı kadınlar..” gibi Kürt halkında dahi,genel kabul görmeyen slogan ve gösterilerdir.

PYD; Türkmen, Arap ve kahir ekseriyeti Kürt olan halkların yaşadığı Afrin'de Kürt halkının desteğini dahi yeterince alamamış; muhaliflere muhtelif cezalar vermiştir.

Umudunu ABD ve paralellerine bağlayan PKK'nın buradaki başarısını zaman gösterecektir. Batı; şu NAKARATI, Kürt ve Kürdistan'a ezberletti:

“Umutlandırma, destek, isyana teşvik, vekâlet savaşlarında kullanma; ilgili devleti endişelendirip ‘gizli masalara' çekme ve nihayet Kürt Kanıyla imzalar atma.”

Hülasa; PYD, SDG; halkının ve bölgenin tersine giderek, maddi ve manevi getirisi olmayan tarzları ısrarla denemekte; bir nesli heba etmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti;başta Kemalizm olmak üzere, maddi ve manevi getirisi azalan tüm Eski'yi tartışmaya açmış; halkını “gelecek, yerlilik ve millilik” adına umutlandırmakta.Çoğu “yan sanayi ürünü”olsa da yetmektedir.

Türkiye hızlı bir şekilde değişti; değişmeye de devam ediyor. Toplu namazlarda saf bağlayan, tekbir, selat getiren… bir ordu görüntüsü var.  FETO ihanetini aşmış, maddi teçhizatıyla yerli sanayiye dayanan bir ordu;istikrarı sağlayan maddi alanda muktedir bir iktidar.

Küresel bir karizma; ümmetin çoğunluğu tarafından sevilmiş; önemli dua alabilen Erdoğanlı bir Türkiye, PKK/PYD'nin her alandaki kıt kaynaklarıylakıyaslanamaz.

Afrin'dekiaskerin başarılarını; “bozkurt” işareti ve “Kızılelma” söylemiyle,devşirmeye çalışan bir azınlık, işin ruhunuzedelemenin ötesinde endişe veriyor.

Müslümanız ve kardeşiz. Türkiye; “dayatmaları, red ve inkârları aşmada” önemli mesafe katetmiş; ülkede mühim bir bilinç de oluşmuştur. Sessiz Çoğunluğun,İnsanlığın Ortak Aklı ve Onurunundediği şudur; “dayatmalarla bir yere varılmaz!”

Erdoğan'ın şahsında yüzyıllıkbağnaz tekrarlardan bıkmış, ümmetin liderliğine oynayanTürkiye Cumhuriyeti; “Kürt halkının mazlumiyetineseyirci kalamayacak bir bilinç ve basirettedir.

Haçlının değil, “vefakârlığın, kardeşlik ve insanlık onur ve şerefinin” sahiplendiği makul bir Kürdistan'ın” da hamisi olabilecek büyüklüktedir.

Nükte: “Beni tahrik eden, geren, el kol hareketiyle gürleyen zayıf bir kardeşime karşı sabrımtükenmişti.  Elimdeki kaynar çay bardağını suratına çarpacağım bir anda; “..vurursun amma senden büyük Allah vardır!” demişti de en güçlü anımda yıkılmış;çay dizime dökülürken sarılmıştım kardeşime; özür ve af için!Vaylar bana! Meğer kardeşim; ergenliğe erdiğinin mesajını vermeye çalışmış.”

“Her gerilen kardeşinden suratına kaynar sular yiyenler ve diğerleri!‘Ayıptır, günahtır, cinayettir..” Rabbimiz herkesi, güç ve imkânınispetindesorgular!“Bilene bir, bilmeyene yedi kez yazıklar olsun!”(Hadis) E mi?

Bu yazı toplam 253 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.