1. YAZARLAR

  2. Sait ŞAHİN

  3. Allah temizlenenleri sever
Sait ŞAHİN

Sait ŞAHİN

Doğruhaber Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Allah temizlenenleri sever

A+A-

İnsanın bedeni, elbisesi, evi, arabası kirlendiği gibi iç dünyası da kirleniyor.

Kirlenmeyen insan var mıdır?

Her insan kirlenir.

Her insanın elbisesi, arabası, evi kirlenir.

Varsayalım herhangi bir işte çalışmıyor olsa da insan yine kirleniyor.

Oturduğu yerde kirleniyor insan, kaldığı yerde kirleniyor arabası.

İnsanın şu dünyada kirlenmemesi, kire bulaşmaması mümkün değil. Yaşadığımız dünya, içinde kir barındıran bir dünya. Ne kadar temiz kalmaya çalışsak da bir şekilde dış etkenlerle de olsa kirleniyoruz.

İlginçtir Allah, Kuran-ı Kerim'de; “Allah temizlenenleri sever” diyor ve bu ayet Kur'an'da değişik şekillerde birkaç yerde geçiyor.

Dikkat edilirse “Allah temiz kalanları sever” denmiyor veya “Allah kirlenmeyenleri sever” denmiyor. Çünkü Allah yarattığı insanı ve dünyayı çok iyi tanıyor. İnsanın fıtratını, yaşam ve çevre şartlarını çok iyi biliyor.

Her insanın kirleneceğini ve kirlenmemesinin mümkün olmadığını çok iyi biliyor. Bu sebeple, insandan mümkün olmayanı, yani mutlak manada temiz kalmasını veya mutlak manada hiçbir şekilde kirlenmemesini istemiyor. Mümkün olanı, yani şu veya bu sebeple kirlendikten sonra temizlenmesini istiyor. Ayeti tefsir edersek; “Allah kirlendikten sonra temizlenenleri sever.”

Kirlenmemek mümkün değil, peki kirli kalmak mümkün mü? Yani bedenimiz, elbisemiz, evimiz, arabamız kirlendikten sonra temizlemeden kirli yaşamak mümkün mü?

Pek tabi mümkün! Ancak sağlıklı ve uzun yaşamanın mümkün olmadığı bir yaşam. Hastalık ve ölüm üreten bir yaşam.

Kirli bir beden ve elbise hastalık üretir. Çöpleri ortalıkta ve pisliği açıkta akan bir şehir ölüm üretir. Çevrenin ve şehrin maddi kirliliği nasıl genele sirayet ediyor ve bundan kurtulmak nasıl mümkün değilse; hayatın manevi kirliliği de genele sirayet ediyor ve bundan kurtulmak mümkün değil. Az çok herkese maddi ve manevi kir bulaşıyor.

Akıl, düşünce ve fikirlerle kirleniyor.

Hafıza, görüntülerle kirleniyor.

Ruh, dünyevileşmek ile kirleniyor.

Kalp günahlarla kirleniyor. 

Yapılması gereken; ayetin ifadesi ile temizlenmektir. İnsan elbisesini yıkıyor, bedenini de hafta bir iki yıkıyor. Manevi uzuvlarını da yıkamalı, temizlemeli.

Batıl inanç ve fikirlerle kirlenen akıl, tefekkür ile temizlenir. Günahlarla kirlenen kalp, tövbe ile temizlenir. Dünyevileşme ile kirlenen ruh, hususan oruç ve namaz başta olmak üzere ibadet ile temizlenir. Görüntülerle kirlenen hafıza, Kur'an ile formatlanarak temizlenir.

Yılın kirlerinden kurtulmanın ve arınmanın en kolay olduğu aydayız. Hamama girip de temizlenmeden çıkanlar gibi Ramazan'a girip de arınmadan çıkanlardan olmayalım. Rabbim Ramazan'da arınanlardan kılsın.

Bu yazı toplam 224 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.