1. YAZARLAR

  2. Şehzade DEMİR

  3. Bedelli askerlik, devasa bir soruna dönüştü
Şehzade DEMİR

Şehzade DEMİR

Doğruhaber Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Bedelli askerlik, devasa bir soruna dönüştü

A+A-

Yıllardan beridir milyonlar bu beklenti ile kalkıp oturuyor. Meseleye bir çözüm bulunmasını, gençlerin hayatlarına bir karabasan gibi çöken bu badirenin tatlılıkla aşılmasını istiyor.

Daha kimse  bunu görmedi maalesef. Ya da siyasi bir ranta henüz dönüşmedi. Görülmeli midir diye soracak olursanız elbette görülmelidir derim. Zira bir ülkede bir mesele, çözüm merciinde olanlar açısından her ne kadar önemsiz görünse de milyonları ilgilendiren bir noktaya gelmiş ise, o mesele umumu ilgilendiren, çözülmesi gereken bir meseledir. Görmezden gelinmemelidir. 

Son rakamlara göre bu gün tam üç milyon dört yüz bin gencimiz bir şekilde askerlik sorunu yaşamaktadır. Türkiye'de bundan daha büyük bir insan kitlesini ilgilendiren sorun var mıdır? Bilmiyorum. 

Böyle devasa bir sorunu çözelim derken daha büyük sorunların doğmasına neden olacak çözümleri de kast etmiyoruz elbette. Mesele, güvenlik meselesi olunca iki defa düşünmek gerekir. Bunun farkındayız. Sorun, güvenlik politikaları ile ilgili bir konudur. Bu hassasiyet elbette gözetilmelidir.

Ancak malum olduğu üzere, bugüne kadar defalarca bedelli askerlik düzenlemelerine gidilmesi ihtiyacı hissedildi. Hiç birinde de bir güvenlik zafiyeti oluşmadı. Dengelerin gözetilmesi durumunda böyle bir düzenlemeye bir daha gidilmesinin sorun teşkil etmeyeceğini, bilakis büyük bir toplumsal rahatlama getireceğini düşünüyorum.

Meselenin temelden çözülmesi elbette en güzelidir. Askerlik sorununun gençliğin kâbusu olmaktan çıkarılması zorunludur. Her birkaç yılda bir, bir bedelli askerlik düzenlemesi ile sorun çözülemez. Bunun farkındayız. Değişen dünya düzeni doğrultusunda gelişmiş ülkeler de güvenlik politikalarını değiştirme yoluna gitmektedirler. Bugün dünyanın birçok ülkesinde zorunlu askerlik uygulaması kaldırılmıştır. Yeni güvenlik politikalarında nicelikten ziyade nitelik ve teknoloji ön plandadır. Dolayısıyla sayı çokluğundan ziyade kalifiye personele ve teknolojik imkanlara yatırım yapılmaktadır.

Bunun diğer adı profesyonel ordudur. Askerlik sorununun kökten çözülmesinin tek yolu, profesyonel ordu sistemine geçiştir. Bunun yapılması durumunda sadece insan gücü noktasında değil, maddi olarak da toplumun sırtından ağır bir yükü kaldıracak, sosyal rahatlama getirecektir. 

Profesyonel orduya geçiş noktasında bir iradenin olduğunu biliyoruz. Ancak bunun çok ağır işlediği de bir realitedir. Bunun hızlandırılması, askerliğin zorunluluktan çıkarılması, eğitilmiş profesyonel personel istihdamı sistemine geçilmesi, toplumsal bir zorunluluktur.

Ancak kısa vade için; bir bedelli askerlik yasası getirilmeli ve gençliğimizin bu sorununa el atılmalıdır.

Bu yazı toplam 1995 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum