1. HABERLER

  2. ŞANLIURFA

  3. “Buğdayda taban fiyat maliyetin üzerinde olmalıdır”
“Buğdayda taban fiyat maliyetin üzerinde olmalıdır”

“Buğdayda taban fiyat maliyetin üzerinde olmalıdır”

Buğday üretimindeki yüksek maliyete dikkat çeken Ziraat Mühendisleri Odası, taban fiyatın maliyetin üzerinde olması gerektiğini aksi halde çiftçinin zarar edebileceğini açıkladı.

A+A-

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Başkanı Semih Karademir, buğday maliyetinin 1,01 TL olduğunu belirterek, taban fiyatın bu seviyenin üzerinde olması gerektiğini söyledi.

“32 milyon ton buğday ithal ettik”

2015 yılı buğday rekoltesinin 22,5 milyon ton olduğunu, Adana'daki hasat sonuçları ve diğer bölgeler ile yapılan görüşmeler sonucunda buğday rekoltesinde düşüş yaşanacağını tahmin ettiklerini söyleyen Karademir, "2002-2014 yılları arasında ne yazık ki tarım ürünlerinde ithalatçı durumuna düşürülen ülkemiz bu yıllar arasında toplam 32 milyon ton buğday ithal ederek yurt dışına 9,3 milyar dolar bir kaynak akıtmıştır." dedi.

“Sürdürülebilir bir üretim için taban fiyat 1,2 TL olmalıdır”

Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şubesi olarak 2016 yılı buğday maliyetini 1,01 TL/kilogram olarak hesapladıklarını belirten Karademir, satış fiyatının karlılık ve sürdürülebilir bir üretim için 1,2 TL/kilogram bazında gerçekleşmesi gerektiğini söyledi.

Bölgemizde üretilen buğdayın turfanda olması ve diğer bölgelerde yetişen buğdaylara piyasa oluşturması açısından önem arz ettiğini söyleyen Karademir şöyle konuştu:

"Tarım üreticileri buğdayın sonraki tarımsal faaliyetlere finans oluşturması ve stratejik önemi açısından buğday üretiminden para kazanmak zorundadırlar. Aksi durumda üreticiler kırsalı terk edip kentlerin varoşu olmaya, vasıfsız işçi kitleleri oluşturmaya ve madenlerde ölmeye devam edeceklerdir. Tarımsal istihdamın hızlıca azaltılması ancak şehirlerde bu insanlara istihdam olanaklarının yeterince yaratılmaması, toplumsal bir tehlike yaratmaktadır. Son yıllarda yaratılan işsizler ordusu hem çalışan insanların çalışma koşullarının kötüleşmesini hem de suç oranlarının artmasını tetiklemiştir.

“Adana’da buğday üretimi azaldı”

Son yıllardaki buğday üretimi ile ilgili de bilgiler paylaşan Karademir, Türkiye'de neoliberal politikalar yüzünden çiftçinin piyasanın vahşi koşullarına terk edildiğini savundu. Bu durumdan buğday çiftçisinin de olumsuz etkilendiğini kaydeden Karademir, “Bu olumsuz süreç kendisini Adana'da da göstermektedir. Adana'da buğday üretimi geriliyor. 2002 yılından 2015 yılına, Türkiye'de buğday üretimi 19,5 milyon tondan 22,6 milyon tona çıkarak yüzde 16 artarken, Adana'da buğday üretimi yaklaşık 1 milyon tondan 731 bin tona gerileyerek yüzde 27 oranında azalmıştır." diyerek üretim verilerini aktardı.

Buğdayın gerek dünyada gerek ülkemizde en fazla üretimi yapılan tarım ürünü olduğuna dikkat çeken Karademir, "Adana'nın Türkiye buğday üretimi içindeki payı yüzde 5,2'den yüzde 3,2'ye düşmüştür. Ancak Türkiye'deki buğday üretimindeki artışla da ilgili olarak şu noktanın altını çizmek gerekir. Buğday ekim alanları 2002-2015 yılları arasında yüzde 15 oranında azalmıştır ve buğday üretimindeki artış verim artışından kaynaklanmaktadır. Buğday ekim alanlarının azalması gıda güvencesi ve egemenliği açısından tehlike ve riskler barındırmaktadır. Ayrıca ülke nüfusunun da sürekli arttığı göz önüne alındığında bu tehlike ve risklerin şiddeti büyümektedir" diye uyardı.

“İşçilerin insanca koşullarda çalışması, çiftçilerin tarımdan, yerinden, yurdundan kopartılmaması için, Yeni Soma’lar, Ermenek’ler yaşamamak için Siyasi iradeyi tarıma ve çiftçiye sahip çıkmaya davet ediyoruz.” diye sözlerini sürdüren Karademir, “Tarım ürünleri piyasası tüccarların insafına bırakılmamalıdır. Siyasi iradeyi, Devletin yapacağı müdahil alımlar ile halkımızın temel besin maddesi olan buğdaya sahip çıkmaya davet ediyoruz." diyerek açıklamasını sonlandırdı. (İLKHA) HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.