1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. DİYARBAKIR

  4. Ergani’de 192 merkezde Yaz Kur’an Kursu açılacak
Ergani’de 192 merkezde Yaz Kur’an Kursu açılacak

Ergani’de 192 merkezde Yaz Kur’an Kursu açılacak

Okulların tatil olmasıyla başlayacak olan Yaz Kur’an Kursları kapsamında bu yıl Ergani’de 192 merkezde verileceği bildirildi.

A+A-

20 Haziran Pazartesi günü başlayacak yaz Kur’an kursları için Ergani’deki cami ve Kur’an kurslarında hazırlıklar tamamlandı. Bu kapsamda Ergani merkez ve köylerindeki 173 cami ve 19 Kur'an Kursunda bu yıl Yaz Kur’an Kursu verilecek.

Verilecek eğitimlerde cami görevlilerine yardımcı olmaları için görevlendirilen 50 fahri öğreticisi için 2 günlük seminer verildi.

Açılacak Yaz Kur’an Kursları ile ilgili İLKHA 'ya bilgi veren İlçe Müftüsü Abdulrakip Arslan, çocukların manevi gelişimi için kursların önemine değindi.

 “Çocuklarımız bize emanettir”

İslam’ın çocuk eğitimine önem verdiğini belirten ilçe Müftüsü Arslan, çocukların manevi gelişimleri için yaz kurslarının önemli olduğunu belirten Arslan, “Çocuklarımız bize emanettir. İslam’da emanete riayet, imanın önemli ilkelerindendir. Efendimiz (sav) ‘Hepiniz çobansınız ve güttüklerinizden sorumlusunuz’ diye buyurmuştur.  Uzun süredir yaz tatillerinde çocuklarımızı dini, manevi değerlerinden haberdar olmaları için kurslar verilmektedir. Kursların amacı çocuklar hayata atıldıklarında kendi dini değerlerinden haberdar olmalarıdır. Çünkü çocuklarımızın ahirette 'baba beni niye camiye göndermedin, Peygamberimi niye öğretmedin' gibi sorularıyla karşılaşmamak için mahallemizdeki en yakın camiye teslim ederek bu sorumluluktan kurtulmuş olacağız.” dedi.  

Çocuklara dini eğitimin erken yaşlarda verilmesi gerektiğini belirten Müftü Arslan, kursların camilerde verilmesinin önemli olduğunu belirterek, “Ağaç yaşken eğilir prensibince eğer çocuklarımıza şimdi o manevi değerleri vermesek, sonradan verilmesi zor olur. Büyük şahsiyetlerden çoğu, ‘eğer Kur’an kurslarında camiyle cemaatle tanışmasaydım bugün halim kötü olurdu’ demiştir. Bu kurslarımızın okullarda değil de camilerde verilmesi son derece önemlidir. Çocuklarımız aynı zamanda camiye, cami adabına, cemaate, caminin müştemilatına, minberi, mihrabı yerinde görüp öğrenir.” ifadelerini kullandı.

“Camiler hepimiz için sığınaktır”

Çocukların yaz kurslarında Kur’an-i Kerim okumayı öğrenmelerinin yanında pek çok faydasının olduğunu belirten Müftü Arslan sözlerini şöyle sürdürdü;

“Kur’an kurslarımızın bir faydası da günümüzde sokağın verdiği sıkıntılardan, kötü arkadaşlıklardan kurtulmak için cami hepimiz için en güzel sığınaktır. Çocuklarımız burada hem vakit namazlarını cemaatle kılarlar, hem de Allah’ın (cc) kelamını öğrenir, Peygamberimizin hayatını, tatil havasında zorlanmadan, sıkılmadan arkadaş çevresi içerisinde birlikte öğreneceklerdir.”

Ergani’de 192 merkezde Kur’an kursu verilecek

Ergani’de açılacak Yaz Kur’an Kursları hakkında bilgi veren Müftü Arslan, hazırlıkların tamamlandığını ve 20 Haziran itibariyle kursların başlayacağını belirterek, “Bu yıl ilçemizde Kur’an kurslarımız, camilerimiz, görevlilerimiz kurslar için seferber olacaklardır. Bu bağlamda 173 cami ve 19 Kur’an kursunda çocuklarımıza ders verilecektir. Ayrıca mevcut görevlilerimize yardımcı olmaları için 50 fahri öğretici görevlendirdik.” ifadelerini kullandı.

Kursları verecek öğreticilere 2 günlük seminer verdiklerini belirten Arslan, “Bu seminerde çocuklara sıcak, sevecen bir şekilde yaklaşılmasını, çocuklara hiçbir şekilde dayak benzeri şiddet uygulanmaması gerektiğini belirttik. Bizler çocuklarımıza Rabbimizi, Peygamberimizi, dinimizi, İslam ahlakını öğretmekle mükellefiz. Eğer çocuklar şimdi camiyle tanışmasalar ilerde tanışmaları zor olur. Bu kurslarda çocuklar arasında yarışmalar, spor müsabakaları, geziler gibi etkinlikler de yapılabileceği üzerinde durduk.” dedi. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.