1. HABERLER

  2. GAZİANTEP

  3. GAZİANTEP

  4. Gaziantep’te okul harçlığı için fıstık topluyorlar
Gaziantep’te okul harçlığı için fıstık topluyorlar

Gaziantep’te okul harçlığı için fıstık topluyorlar

Gaziantep’teki fıstık bahçelerinde bin bir zahmetle fıstık toplayan öğrencilerden kimisi ailelerinin bütçesine katkıda bulunmak, kimisi de okul harçlıklarını çıkarmaya çalışıyor.

A+A-

Gaziantep’te fıstık hasadının başlamasıyla, gün içerisinde 35-40 dereceyi bulan sıcaklıkta tarlalarda çalışan öğrenciler hem ailelerinin bütçesine katkıda bulunmak hem de okul harçlıklarını çıkarmak için çalışıyor.

Gaziantep'in en önemli geçim kaynaklarından olan Antep fıstığının hasadı devam ederken, sıcak hava ve zor şartlara aldırış etmeden gün boyu fıstık toplayan tarım işçilerinin arasında ailelerinin bütçesine katkıda bulunmak ve okul harçlıklarını çıkarmak için çalışan öğrenciler de bulunuyor.

Türkiye'nin yanı sıra dünyanın dört bir yanına ihraç edilen ve bu yıl rekolte yüksekliği ile dikkat çeken Antep fıstığı yüzleri güldürüyor. Gaziantep'in "yeşil altını" olarak da bilinen fıstığın hasadı devam ederken, fıstık bahçelerinde çalışan öğrenciler, okulların açılmasına bir gün kala dahi okul harçlıkları için ter dökerek, çalışmaya devam etti.

Başta Gaziantep merkez olmak üzere Şanlıurfa ve Adıyaman'dan kente gelen çok sayıda mevsimlik işçi, sabahın ilk ışıklarıyla fıstık topluyor. Akşam saatlerine kadar süren hasat, fıstıkların yaprak ve dallarından tek tek ayrılmasıyla sürüyor. Kalitesine göre çuvallanıp hazır hale getirilen Antep fıstığı, kentin en önemli geçim kaynaklarından birisini oluşturuyor.

Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinden Gaziantep’e fıstık toplamak için gelen Ortaokul 8’inci sınıf öğrencisi Vesile Deniz, okul harçlığını çıkarmak için yaz aylarında mevsimlik işlerde çalıştığını söyledi.

“Okul ihtiyaçlarım için çalışıyorum”

Kazandığı para ile okul ihtiyaçlarını karşılayacağını belirten Deniz, “Çalışmaya mecburdum, babama yardım ediyorum. O yüzden işe gelmek zorundayım. Yine okula gideceğim için çalışmak mecburiyetindeyim. Çünkü okul ihtiyaçlarımı alacağım. O yüzden çalışıyorum. Çalışarak aileme de yardım ediyorum. Okula da gidiyorum. Okul masraflarımı çıkarmaya çalışıyorum. Okullar tatil olduğunda bu şekilde çalışmaya geliyorum. Çalışmaya ihtiyacım vardı.”dedi.

“Yaz tatilinde çalışıp harçlığımı çıkartıyorum”

Annesi ile birlikte fıstık toplamaya gelen lise birinci sınıf öğrencisi Firyel Yaşar ise “Yaz tatilinde çalışıp harçlığımı çıkartıyorum. Okullar açıldığında okula gideceğim. Ağabeyim de okula gidiyor ve hem kendi hem de ağabeyimin okul ihtiyaçlarını çıkarmak ve aileme de yardımcı olmak için çalışıyorum. Burada yevmiye karşılığında fıstık topluyoruz. Sabah geliyoruz, akşam gidiyoruz. Hava sıcak, çalışma koşulları zor ama mecburuz. Büyüyünce doktor olmak istiyorum. Eğer bu yıl sağlık meslek lisesini kazanırsam okumaya devam edeceğim.” ifadelerini kullandı.

“Aileme yardımcı olmak için çalışıyorum”

Lise öğrencisi olduğunu ve yaz tatillerinde fıstık bahçelerinde çalıştığını söyleyen Muhittin Durmaz da “Ailemin maddi durumu iyi değil, aileme yardımcı olmak için çalışıyorum. Sokakta boş gezmektense çalışmak daha güzel. Çalışınca bir meslek öğreniyorsun. Biz burada fıstık topluyoruz. Sabah saat 06.00’da evden çıkıyoruz. Akşamda saat 19.00 gibi evde oluyoruz. Zor oluyor ama mecburuz.”diye konuştu.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.