1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Güvenlik soruşturmasından geçemeyen doktorlar özel sağlık kuruluşlarında çalışabilecek
Güvenlik soruşturmasından geçemeyen doktorlar özel sağlık kuruluşlarında çalışabilecek

Güvenlik soruşturmasından geçemeyen doktorlar özel sağlık kuruluşlarında çalışabilecek

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda, güvenlik soruşturmasından geçemeyen sağlık çalışanlarının, özel sağlık kuruluşlarında çalışabileceği kararı alındı.

A+A-

KHK ile ihraç edilen doktorların çalışmasına sınır getiren düzenleme komisyonda kabul edilirken, güvenlik soruşturmasından geçemeyen sağlık çalışanlarının özel sağlık kuruluşlarında çalışabileceği kararı alındı.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonunda, Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin 5'inci maddesi kabul edildi.

Buna göre, devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı olduğu için kamu görevinden çıkarılan tabipler, diş tabipleri ve tıpta uzman olanlar, sadece sosyal güvenlik kuruluşu ile sözleşmesi bulunmayan sağlık kuruluşlarında veya muayenehanede çalışabilecek.

Ancak bu şekilde kamu görevinden çıkarılanlar devlet hizmeti süresi kadar müddetle mesleklerini icra edemeyecek. Düzenledikleri raporlar yargı kararlarına ve idari işlemlere esas alınamayacak.

Öte yandan komisyona verilen değişiklik önergesiyle, güvenlik soruşturması nedeniyle göreve alınmayan doktorlar, bu düzenlemenin dışında tutuldu ve tüm özel sağlık kuruluşlarında çalışabilmelerinin önü açıldı.

İLKHA

Bu haber toplam 871 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.