1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. HOLLANDA

  4. Hollanda'daki miniklerden büyük ve anlamlı yardım
Hollanda'daki miniklerden büyük ve anlamlı yardım

Hollanda'daki miniklerden büyük ve anlamlı yardım

Merkezi Hollanda’da bulunan Uluslararası Yardım Kuruluşu İHO Ebrar ile Hollanda’nın Den Haag şehrinde bulunan Yunus Emre İslam İlkokulunun ortaklaşa çabasıyla, Uganda’da büyük bir hayır projesi hayata geçirildi.

A+A-

Yıllardır dünyanın dört bir yanında 50'den fazla ülkede yardım faaliyeti yürüten Uluslararası Yardım Kuruluşu İHO Ebrar, anlamlı projelerine bir yenisini daha ekledi.

2018 yılının Ramazan ayında, Yunus Emre İslam Okulunun öğretmen ve öğrencilerinin İHO Ebrar ile ortaklaşa gerçekleştirdikleri kampanyada, 30 bin Euro'nun üzerinde bağış toplandı. Toplanan bu bağışla Uganda’da 5 sınıflı bir medrese-okul ile 4 su kuyusunun yapımına karar verildi. Geçen senenin eylül ayında yapımına başlanan okul-medrese ve su kuyularının açılışı ile onlarca projenin hayata geçirilmesi için, İHO Ebrar Başkan Yardımcısı Zülküf Bildirici ve Gençlik Kolu temsilcilerinden Ömer Alpsoy, mart ayının sonlarında bir haftalığına Uganda'ya gitti.

Uganda programı kapsamında bir okul ve 6 su kuyusunun açılışının yanı sıra 200 yetim çocuk sünnet ettirildi. Bin kişiye Kuran-ı Kerim, bin kişiye gıda yardımı ve 200 yetim ile muhtaç çocuğa giysi yardımı, 350 çocuğa da kırtasiye yardımı yapıldı. Ayrıca, 40 civarında adak ve akika kurbanı kesildi.

Uganda’daki bu hayır projelerinin gerçekleşmesinde yer alan Başkan Yardımcısı Bildirici, bir haftalık programın çok verimli geçtiğini, hayırseverlerin Ramazan ve Kurban dönemi kadar bu projelere katkıda bulunduğunu belirtti.

Bildirici “Bu programın en önemli ayağını Hollanda’daki binlerce minik hayırseverimiz ve bu konuya duyarlı öğretmenlerimiz oluşturmaktadır. Geçen sene Ramazan’da başlayan miniklerin hayır yarışı, bugün on binlerce kilometre uzaklıkta, tanımadıkları yetim ve muhtaç çocukların geleceğine yaktıkları bir umut ışığına dönüşmüştür. Bundan dolayı Yunus Emre İslam Okulunun yönetimi, öğretmen ve öğrencilerine teşekkür eder, bu hassasiyetlerinin devamını dilerim.” dedi.

Öte yandan Hicret Camii gençleri adına programa katılan Ömer Alpsoy, “Tarif edilemeyecek duygular içerisindeyim. Bizim Hollanda’daki bir günlük harcamamız, oradaki bir çocuğun aylık ihtiyacını karşılayacak veya hayatını kurtaracak düzeydedir. Buradan özelde genç arkadaşlarıma sesleniyorum; elimiz açık olsun, bu tür yardıma muhtaç ülkeleri ziyaret edip durumlarını görelim.” şeklinde konuştu.

Yapılan bu yardımlar hakkında değerlendirmelerde bulunan İHO Ebrar Başkanı Dr. Abdurrahman Alpsoy, projelerde emeği geçen tüm hayırseverlere teşekkür etti.

Alpsoy, bu tür projeler için sivil toplum kuruluşları ve hayırseverler ile yetim ve muhtaçlar arasında köprü görevi görmeye devam edeceklerini ve faaliyetlerini arttıracaklarını söyledi.

Önümüzdeki Ramazan ayında yapılacak projeler için hayırseverlere de seslenen Alpsoy, "Haydi! Hayır yarışına katılalım, ecrimize ecir katalım." dedi.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.