1. YAZARLAR

  2. Sezgin ÖZBAY

  3. İnstagram'ın Örtülü Çıplaklarına
Sezgin ÖZBAY

Sezgin ÖZBAY

Doğruhaber Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

İnstagram'ın Örtülü Çıplaklarına

A+A-

Hamd âlemlerin Rabbine, salât ve selâm da O'nun pak Rasûlüne olsun.

Yıl 2000... Lisedeydik. Sınıfımızda liberal, ateist ve her konuda hür bir kız vardı. Ortaokuldan beri aynı sınıftaydık, sıra arkadaşımdı. Ramazan ayında sokakta kebap yemek, erkeklerle gezip tozmak, ‘özgürlük' diyerek istediği her şeyi yapmak onun sıradan davranışlarındandı. Bir gün okula ağlayarak geldi, gözleri kıpkırmızıydı. Sebebini sorduğumuzda cevap bile veremiyordu ağlamaktan. Ne sorduysak cevap vermedi. Sonra biraz sakinleşti ve anlattı. Okula gelirken bir evin önünden geçiyormuş. Evden bir genç çıkmış ve “Bayan bakar mısınız?” demiş. Bizimki bakınca çocuk elindeki kameranın deklanşörüne basıvermiş.

Eskinin özgür kızlarından bir örnektir bu. O resmin fotomontajla değiştirilip kendisine şantaj olarak geri döneceğini düşünerek kahroldu günlerce. Peki günümüzde fotomontaj diye bir şey kalmadı mı artık? Kalmaz olur mu? Âlâsı var. Hemen herkesin telefonunda bir foto shop programı vardır ve galerisine attığı her resim, avuçlarının içinde oynadığı bir oyuncaktır; dahası resimdeki şahıs da. Peki eskinin kıt teknolojisine rağmen ağlayan bu özgürlükçü kıza bakarak günümüz Müslüman ve tesettürlü kızları neyine güvenip de resimlerini orda burda paylaşmaktadır?

Yemen açlıkla, Gazze israille, Suriye iç savaşla, Doğu Türkistan Çin zulmüyle, Afganistan kargaşayla, Arakan ölümle pençeleşirken Müslüman kızın tek derdi İnstagram'da fotoğraf paylaşmak ve beğeni almak. Allah'tan korkmuyorsunuz anladık ama kuldan da mı utanmıyorsunuz?

Bir icat, bir ürün deseniz yok. Bir marifet, bir beceri deseniz sıfır. İlim ve bilim mi? Onlar sosyal medyada para etmiyor. E bari elişi yap! Elişi-hobi sayfalarının köşe başları tutulmuş; ordan da bu teşhircilere ekmek yok. Yemek becerisi mi? İnstagram'da paylaşacak kadar biliyor hanımefendi, özsüz, muhabbetsiz, tatsız ama güzel şekilli. Sen ancak o başörtülü resmine, Allah'ın ayetinin üzerine köpek burnu ve kulakları ekle, kendini tavşan yap. Hiç insan olma, tamam mı? İnsan olsan zaten Müslümanlar bunca sıkıntıyla boğuşurken, diri diri elleri ayakları kesilirken beğeni derdine düşmezdin. İnsan olsaydın insanlığa nasıl fayda sağlarım diye ağlardın gece gündüz. İnsan olsaydın bunca iş ve sıkıntı dururken hayvani nefsini memnun etme derdine düşmezdin. Ha arada İslam coğrafyalarıyla ilgili paylaş, engelliler haftasında falan bir şeyler yaz ki duyarlı desinler. Sen teşhir malı gibi kendini sergileyedur. Sokakta sana iki kere bakana ‘sapık' de ama sosyal medyadaki resminden arşiv yapsın elin adamları; büyütsün, incelesin, yüzündeki bene kadar vakıf olsun.

Elin işinde çalışan, kıt kanaat geçinen, kendisi eski pardösü giymesine rağmen kızına en güzelini alan bir annenin kızının sosyal medyada ailesinden gizli hesap açması, kendini sergilemesi ve bunu normal görmesi kadar büyük bir afet yoktur. Ailesi görmüyorsa da Allah'ın gördüğünü idrak edemiyor bu kızlar. Rabbi görse de bunun günah olduğuna inanmıyor. Kendine bir hevâ tutmuş, onun din olduğuna inanıyor. Nasıl olacak bilmem ama bunun önünü almamız lazım, nesillerimiz tehlike altında; Rabbim yardımını bizden esirgeme. Rabbim bu gidişata dur diyecek hayırlı işlere bizleri vesile kıl. Herkesin, özellikle de Müslümanların çocuklarını sosyal medya bataklığından kurtar. Âmîn…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.