30 Ağustos 2016 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Irak Ordusu İle Pêşmerge Güçleri Arasında Çatışma: 13 Ölü
20 Kasım 2012 Salı 09:31

Irak Ordusu İle Pêşmerge Güçleri Arasında Çatışma: 13 Ölü

Irak'ta merkezi hükümet ile Bölgesel Kürt Yönetimi arasında bir süredir yaşanan gerginlik bu akşam saatlerinde kanlı çatışmalara dönüştü.

Kuzey Irak'ta Kürdistan Yönetimine bağlı peşmergeler ile merkezi Irak hükümeti güçleri arasında Tikrit kentinde çatışma çıktı. Çatışmada bir sivilin yanısıra 12 Irak askerinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Irak merkezi ordusuna bağlı askerlerin Güney Kürdistan çevresini kuşatması üzerine Kürdistan Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin talimatıyla harekete geçen peşmergeler, bölgeye merkezi hükümetin askerlerini sokmamak için önlem aldı.

Merkezi hükemete bağlı Tigrit kenti yakınlarında bu akşam saatlerinde peşmegelerle, Irak merkezi hükümetininin özel görevlendirdiği Dicle Birlikleri arasında çatışma yaşandı.

Çatışmada 1 sivil ile merkezi hükümete bağlı 12 askerin öldüğü öğrenildi.

Irak merkezi hükümeti ile Kürdistan yönetimi arasında günlerdir süren gerginliğin Kerkük'ten kaynaklandığı belirtildi.

140'ıncı maddeye göre Kerkük'ün demograif yapısı nedeniyle Kürt bölgesi veya Irak merkezi hükümetine mi bağlanacağıyla ilgi tartışmalar üzerine merkezi hükümetinin olası bir nüfus sayımına sıcak bakmadığı için Dicle Birliklerini Kürt bölgesine kaydırdığı belirtildi.

Bağdat yönetimi ile Kürdistan yönetimi arasında Peşmergelerin merkezi hükümete bağlanması yönünde tartışma yaşanmıştı.

Bu tartışma sırasında merkezi hükümet Türk askeri birliklerinin Kürt bölgesinden çıkarılmasını istemesine, Kürt yönetimi sessiz kalmıştı.

 

Bu haber toplam 597 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
TAZİYE MESAJLARI
MEDYA KRİTİK
MEDYADAN ALINTI
BİYOGRAFİ