1. YAZARLAR

  2. Kenan ÇAPLIK

  3. Kur'an Nesli Platformu Ve Namaz Ayı
Kenan ÇAPLIK

Kenan ÇAPLIK

Doğruhaber Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Kur'an Nesli Platformu Ve Namaz Ayı

A+A-

Kur'an Nesli Platformu tarafından Ağustos ayı 'Namaz ayı' olarak ilan edildi. Namaz kılma bilincinin insanlarımız arasında yeniden yer edinmesi için böyle bir faaliyet başlatıldı. Özellikle 6-10 yaş arasındaki çocuklarımızın namaz kılma bilincine varması ve daha bu uygun yaşlarında namaz ibadetinin alışkanlık olacak şekilde kılınmasının sağlanması Kur'an Nesli Platformunun en önemli hedeflerindendir.

Kur'an Nesli Platformu kurulduğu 2011 yılından beri, uygulamaya koyduğu hayırlı faaliyetleriyle ön plana çıkmış bir hizmet kervanı platformudur. Çok sayıda STK'nın bir araya gelerek oluşturdukları bu platformun binlerce üyesi ve gönüllüsü bulunmaktadır. Edirne'den Hakkâri'ye kadar ülkemizin dört bir tarafında faaliyet göstermektedir. Geçen sene Türkiye geneli yapmış olduğu 'Kur'an Nesline Meal Sınavı' toplamda 46 il'de ve 100 merkezde gerçekleştirildi. On binlerce katılımın olduğu bu sınava özellikle gençlerin yoğun ilgi göstermesi açısından oldukça önemliydi.

Ramazan ayında düzenlemiş olduğu Kur'an ziyafetleriyle, oruç ayının aynı zamanda bir Kur'an ayı olduğunun bilincini hatırlattı. Kur'an okumayı öğrenmek ve okuduğunu anlamak, Kur'an Nesli Platformunun esas hedeflerindendir. Kur'an okumayı öğrenmek her mümin için en vazgeçilmez öncelik olmalıdır. Hele o yüce mesajın anlamını öğrenmek için gayret etmek, tekrar okumak, araştırma yapmak 'Kur'ani bir neslin' oluşması için ilk basamak olacaktır.

Bütün bu hayırlı faaliyetleri gerçekleştiren Kur'an Nesli Platformu, namaz bilincinin yeni yetişen nesilde oluşması için Ağustos ayını namaz ayı olarak ilan etti. Namazın önemi ile ilgili çok sayıda ayet-i kerime ve hadis-i şerifler vardır. Bu ayet ve hadislerin emirleri doğrultusunda namaz kılma bilincinin hak ettiği düzeyde anlaşılması için Platform tarafından bu ayın, namazın yeniden anlaşılmasına zemin oluşturması için çalışmaktadır. Zaten, 'kıyamette kulun ilk sorguya çekileceği ibadet namaz' değil midir?

'Namaz gözümün nurudur' diyen bir peygamberin ümmeti olarak, bu güzel ibadete ne kadar değer versek azdır. Efendimiz savaş meydanlarında dahi namaz kılmayı terk etmemişlerdi. Hastalık ve en zor şartlarda dahi namazın terk edilmeyeceğine dair ittifak edilmiştir. Miraç hadisesinde Allah u Teâlâ'nın, Peygamber efendimize verdiği yüce hediyelerden bir tanesi de namaz kılma emridir. Peygamber efendimizin 'Gözümün nurudur' dediği bu hediye kesinlikle her zaman büyük bir heyecanla ve istekle eda edilmelidir. Bırakalım terk etmeyi, zamanında kılmadığımızda üzüntüye girmeliyiz.

Yüce Allah, A'raf suresi 12.ayette:"ben sana emretmişken, seni secdeden alıkoyan nedir?"şeklinde namaz kılmamanın ve secdeye gitmemenin dehşet sonucunu bize anlatmaktadır. Aynı zamanda 'namazın dinin direği' olduğu inancımızda namaz her daim en önemli 'işimiz' olarak hayatımızın en merkezinde yer almalıdır. İşte bu bilincin bütün müminler arasında en geçerli anlayış olması için Kur'an Nesli Platformu büyük bir özveri ile çalışmalarını bu konuya yönlendirmiştir.

Ağustos ayı içerisinde 15 gün sürecek 'Hayat Namazla Güzeldir' adlı Namaz öğretimi programı başlamış bulunmaktadır. Özellikle 6-10 yaş arasındaki çocukların bu öğretim programına dâhil olması 7' den 70'e herkesin görevi olmalıdır. 'Dindar bir nesil' özleminin toplumun bütün kesiminin en büyük hayali olduğu günümüzde bu 'Namaz öğretimi Programı' daha büyük bir önem arz etmektedir. Duyarlı bütün insanların bu yaş aralığındaki çocuklarını bu hayırlı etkinliğe dâhil etmeleri, onlara büyük hayır kazandıracaktır.

Merhum Mehmet Akif Ersoy'a sormuşlar bu ülke ne zaman düzelir? Cevaben:"Cuma namazına gelen cemaat, sabah namazına da geldiğinde düzelir" demiş. Herkesin gidişattan şikâyetçi olduğu, her türlü kötülüğün aleni işlendiği, ahlaksızlığın ve haksızlığın normal hale geldiği/getirildiği bir dönemde en mühim kurtuluş reçetesi dinin direği olan namaz kılma ibadetini her daim kılmak ve özellikle bütün vakitleri camide cemaatle eda etmektir. Yüce Allah ayet-i celile de mealen :"namaz insanı kötülüklerden alıkoyar" demiyor mu?

Kur'an Nesli Platformunun bu hayırlı faaliyetini tebrik ediyor, bu tür hayırlı çalışmaların devamını diliyoruz.

Bu yazı toplam 640 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.