1. HABERLER

  2. GAZİANTEP

  3. GAZİANTEP

  4. Ramazan ayında 'Fetva Hattı'nı arayanların sayısı arttı
Ramazan ayında 'Fetva Hattı'nı arayanların sayısı arttı

Ramazan ayında 'Fetva Hattı'nı arayanların sayısı arttı

Ramazan ayı münasebetiyle 'Fetva Hattı'nı arayanların sayısında ciddi artış olduğunu belirten Gaziantep İl Müftüsü, vatandaşların genelde fitre ve zekât konularıyla ilgili soruların sorduğunu söyledi.

A+A-

Ramazan ayı ile birlikte Müftülük bünyesinde hizmet veren 'Fetva Hattı'nı arayanların sayısında artış olduğunu belirten Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik, ‘Fetva Hattı'nı arayanların sayısında Ramazan nedeniyle artış olduğu, arayanların genellikle oruçla ve orucu bozan haller ile ilgili sorular yönelttiğini belirtti.

Ramazan ayında ‘Fetva Hattı'nı arayanların sayısında ciddi bir artış olduğunu ve vatandaşlardan gelen her soruyu yanıtlamaya çalıştıklarını söyleyen Çelik, Ramazan ayında genellikle oruç tutmayla ilgili sorular sorulduğunu zaman zaman da çağrı merkezindeki görevlilere ilginç sorular yöneltildiğini dile getirdi.

Ramazan ayının toplumda ayrı bir yeri olduğunu belirten Çelik, “Öncelikle bütün İslam âleminin Ramazan-ı şerif ayı mübarek olsun. Rabbim hayırla ihya edip sevinçle Ramazan-ı şerifi ihya ederek ve yaşayarak bayrama kavuşmayı nasip eylesin. Tabi bu ay heyecanlı bir aydır. Coşkulu, telaşlı, hareketli, bereketli ve on bir ayın sultanı olan bir aydır. Ramazan ayının toplumumuzda ayrı bir yeri vardır.” dedi.

"Ramazan ayında soru yoğunluğu artıyor"

Ramazan ayının başlamasından itibaren vatandaşlar tarafından en çok merak edilen soruların başında orucu bozan ve bozmayan durumlar geldiğini belirten Çelik, “Çarşısı ayrı, pazarı ayır, alış-verişi ayrı, camilerimiz bu ayda hakikaten dolup taşıyor. 3-5 gün sonra inşallah camilerimizde yaz Kur’an kursları başlayacak. Camilerimiz yine çiçek açacak. Ramazan ayı on bir ayda bir geldiği için Ramazanla ilgili bizimde bazı görev ve programlarımız var. Ramazan bir mekteptir. Ramazan ayında soru yoğunluğu artıyor. Normal zamanlarda fetva hattımıza 30-40 soru geliyorsa, Ramazanda bazı günde 100 sorunun geldiği oluyor. Her gün iki arkadaşımız nöbetçidir. Sabah saat 09.00’dan akşam saat 19.00’a kadar. Telefonlarımız her zaman vatandaşlara açıktır. Bizatihi gelip soru olanlar oluyor. Cami hocalarına soru soranlar oluyor. Bu ayda soru yoğunluğu diğer zamanlara göre daha fazladır.” ifadelerini kullandı.

"Ramazan hassasiyeti ile bu tür sorular soruyorlar"

Ramazan ayında vatandaşların fitre ve zekât ile ilgili soruların daha çok yoğunlukta olduğunu belirten Çelik, şöyle devam etti:

“Bu ayın mali ibadeti var. Daha çok vatandaşlarımız ‘Hocam fitre’yi nasıl vereceğiz, kaç liradan vereceğiz’ şeklinde sorular soruyorlar. Bu yıl fitre 15 TL olarak ilan edildi. Ama yine de vatandaşlarımız Ramazan hassasiyeti ile bu tür sorular soruyorlar. Rabbim bu hassasiyeti daim etsin. ‘Fitreyi kime vereceğiz, param yok ama yine de fitre verebilir miyim?’ gibi sorular soruluyor. Aslında fitre zenginliği gönül zenginliğidir. Ama yine bunun içinde mail bir imkâna sahip olmak lazım. Sorumlu olduğumuz kişilerin fitresini veririz. Fitreyi bizatihi para olarak da verebiliriz. Gıda ve ayni olarak da verebiliriz.”

Orucu bozmak ve orucun sıhhati ile ilgili sorular soruluyor

Bu yıl en çok sorulan sorularla ilgili de bilgi veren Çelik, “Bu Ramazan ayında orucu bozmak ile ilgili ve orucun sıhhati ile ilgili sorular soruluyor. Hasta olan kardeşlerimiz var. Özellikle solunum yollarında rahatsız olan kardeşlerimiz var. Burun fısfısı ile ilgili bazı sorular geliyor. Bununla ilgili birkaç soru geldi. Bu bir oksijen takviyesidir. ‘Onunla oruç bozulmaz’ diye cevap veriyoruz. Yine seferlik ile ilgili sorular soruluyor. Hani seferilik namaz içinde söz konusudur. Ama ‘Seferlikte orucumuzu ne yapabiliriz’ sorusu soruluyor. Bizde onlara ayet ile cevap veriyoruz. ‘Eğer tutarsanız sizin için daha iyi olur’ şeklinde cevap veriyoruz. Eğer sıhhatleri iyi ise kendilerini zora sokmayacak ise seferlikte oruç tutulabilir. Mesela oruç tutamayan kardeşlerimiz oluyor. Kişi yaşlıdır, kronik hastalığı vardır. Malı ve mülkü yok ‘Ben nasıl fidye vereceğim’ diye soruyorlar. Bu arada emzikli ve hamile olan kadınlardan sorular geliyor.” şeklinde konuştu.

Müftü Çelik, bayan vatandaşlara kadın vaizin, erkeklere de erkek vaizin sorularına cevap verdiğini de sözlerine ekledi. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA) 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.