1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. YEMEN

  4. Yemen yok olmadan kaybolmadan sahip çıkın
Yemen yok olmadan kaybolmadan sahip çıkın

Yemen yok olmadan kaybolmadan sahip çıkın

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a gelen Yemenli akademisyen ve siyasetçi Prof. Dr. Mohammed Hasan Al Soudi, "Yemen yok olmadan, kaybolmadan sahip çıkın." dedi.

A+A-

Dünyanın gözü önünde Yemen’de acı her geçen gün artarken, Yemen Yedi İklim Üniversitesi Rektörü, Yemen merkezli Albarakah ve İstanbul’da faaliyet gösteren İnsanlığa Rahmet Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mohammed Hasan Al-Soudi, Yemen’in son durumunu İlke Haber Ajansı'na (İLKHA) anlattı.

1539’dan 1918’e kadar yaklaşık 400 yıl boyunca Osmanlı himayesinde barış içinde yaşayan, huzur adası Yemen’de, bugün Ortadoğu’da Suriye’den sonra en büyük dramların yaşandığına dikkat çeken Al-Soudi, Yemen’in tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar acı bir tablo ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Açlığın giderek arttığını, kolera ve humma gibi salgın hastalıklar nedeniyle yüz binlerce insanın ölümle burun buruna geldiğini ifade eden Al-Soudi, 70 bin kişinin hastalığından dolayı ilaç bulamayıp öldüğünü, 1 milyondan fazla çocuğun anasız, babasız ve sahipsiz kaldığını belirtti.

Zengin yer altı kaynakları, stratejik önemi, dünya ticaretinin merkezi olmasına rağmen Yemen’in fakirliğin, sefaletin, abluka nedeniyle açlıktan ölümlerin diyarı haline geldiğini söyleyen Al-Soudi, dünya Müslümanlarına “Acele edin Yemen yok olmadan, kaybolmadan sahip çıkın.” çağrısında bulundu.

Yemen’deki savaşların birçok bölgesini yok ettiğini söyleyen Al-Soudi, “Yemen bugün döneminin en kötü dönemini yaşamaktadır. Yemen’de bugün savaş bütün bölgeleri yok etti. 27 milyon nüfustan 22 milyon halkın acil yardıma ihtiyacı var. Bugün 4 milyon Yemenli vatandaş, topraklarını terk etmişler. 3 milyon çocuk okuma yaşını kaybediyor, eğitimden mahrum. 500 bin çocuk gıda yetersizliğinden ciddi manada ölümle baş başa. 70 bin kişi hastalığından dolayı ilaç bulamayıp ölüyor. Bir milyonun üzerinde çocuk anasız, babasız ve sahipsiz kaldı. Onlara sahip çıkacak kimse bulamıyoruz.” dedi.

“İnsanlık Yemen’de ölmesin”

İnsanların gıda yetersizliğinden ağaç ve yapraklarını yediğini söyleyen Al-Soudi, “Yemen’de bugün Hacca ve Hudeyde bölgelerinde açlık var. İnsanlar orada ağaçları, yaprakları kesip yiyorlar. Yemen bugün ölüyor. Yemen bugün sizden yardım istiyor. Ben buradan yardım derneklerine çağrıda bulunuyorum, acilen Yemen’e sahip çıkın. İnsanlık Yemen’de ölmesin, insanların vicdanı Türkiye’de ölmesin. Şu an Yemen’in her şeye ihtiyacı var. Ama çok önemli olan bazı şeyler var. Bugün birinci derecede, insanların ölümlerinin önüne geçmek için gıdaya ihtiyacı var. Yemen’in 6 bölgesinde şiddetli soğuklar başladığından battaniye ve cekete ihtiyacımız var. Orada su kuyularına da ihtiyacımız var. Çünkü bombalardan dolayı su şebekelerimiz tamamen yok oldu. Hastalıkların birçoğu da suların bozuk olmasından meydana geliyor. Yemen’de yetimlere bakacak acilen yol açılması ve program yapılması lazım. Yemen’de insanlar cehalet içine düştüler, eğitim sistemimiz çöktü. Bundan dolayı eğitim sistemine yardım edilmesi lazım. Acil olarak da ilaç gerekiyor. Bunları geri bırakmamak lazım. Yemen’de insanların ölümüne sebebiyet veriyor. Bugün Yemen’de durum çok felaket.” ifadelerine yer verdi.

“Yemen idare yönetiminden dolayı fakir oldu”

Yemen’in gerçek manada zengin olduğunu ama savaşlardan dolayı fakir hale geldiğini söyleyen Al-Soudi, “Yemen aslında fakir bir ülke, fakir bir devlet değil. Yemen’in yeraltı kaynakları çok zengin, yer altında madenler, petrol, uranyum, fosfor, krom ve bakır var. Yemen 2 bin 750 kilometre denize sahip bir devlettir. Yemen’in tüm toprakları dört mevsim ekilir ve orada çöl yoktur. Yemen’de çok geniş araziler var. Yemen toprakları çok bereketli ve Osmanlı Devleti'nin bıraktığı çok eser var. Yemen’de insanlar çalışkandırlar, tembel değildirler. Yemen Arap Denizi ve Cubuti Nehri vesilesiyle dünyanın dörtte üçünün ticaretine hâkimdir. Dünya ticaretinin dörtte üçü buradan işlenmektedir. Yemen gerçek manada fakir değil zengin ama Yemen idare yönetiminden dolayı fakir oldu.” dedi.

“Yemen hükümeti olarak her türlü barış ortamına hazırız”

ABD’nin ateşkes çağrısına karşılık tarihi bir çağrıda bulunan Al-Soudi, “Amerika’nın ateşkes çağrısı konusunda basında bir haber geçti ama netice itibariyle oradaki güçler tarafından nasıl karşılandığını bilmiyoruz. Şu ana kadar herhangi bir netice yok. Biz Yemen hükümeti olarak her türlü barış ortamına hazırız. Bizim tarafımızdan ne isteniliyorsa Yemen Devlet Güçleri olarak her türlü sulha hazırız.” ifadelerine yer verdi.

“Yemen’de bütün elektrik sanayileri kesildi, hayat durdu”

Yemen’de insanların 2 buçuk senedir maaş alamadıklarını ifade eden Al-Soudi, sözlerine şöyle devam etti: “Yemen’deki bu açlıkların birinci sebebi orada meşru devletin yıkılması, ikinci sebep ise bir milyon 250 bin devlet memurunun 2 buçuk seneden beri maaş alamadığından dolayıdır. Bu insanların evleri yok, yurtları yok, arazisi yok ve dahi çalışamıyor bu insanlar. Maaş alamayınca nereden geçinecekler. Açlık oldu burada. Yemen’de işadamlarının fabrikaları durduruldu. Yemen’de bütün elektrik sanayileri kesildi, hayat durdu.”

“28 milyon insan içinde 22 milyon insan yardıma muhtaç”

Gelen yardımların yetersiz olduğunu söyleyen Al-Soudi, kolera virüsünden sonra humma adında bir hastalığın baş gösterdiğini ve bu hastalığın hayvanları dahi öldürdüğünü söyledi.

Al-Soudi, “Birleşmiş Milletler tarafından ve bazı diğer yardım kuruluşları tarafından yardım geliyor. Ama 28 milyon insan içinde 22 milyon insan yardıma muhtaç. Bu yardımlar en fazla 100 bin kişiye ulaşıyor. Yemen’de kolera hastalığı bir milyon 250 bin kişiye ulaştı. Ve şu anda 250 bin kişi öldü. Bazı bölgelerde durdu ama birçok bölgede halen de yayılma devam ediyor. Orada şu anda humma hastalığı çok büyük baş gösterdi. Kime bulaşırsa hayvana bile bulaşırsa onu bile öldürüyor. Bir de şu var ki orada sağlık kuruluşlarından yüzde 90’ı gitti elimizden. Oradaki yabancı doktorlar olsun, yerli doktorlar olsun savaş sebebiyle Yemen’i terk ettiler. Yani orada insanların ilaçları yok, doktoru yok.” dedi.

“Yemen yok olmadan, kaybolmadan sahip çıkın”

Son olarak tüm Müslümanlara çağrıda bulunan Al-Soudi, “Benim buradan siz değerli kardeşlerime ve tüm Türkiye’deki yardım kuruluşlarına mesajım şudur. Sizin dışınızdaki ve sizin gibi mevcut bulunan basın kuruluşlarına sözüm şudur. Tüm bürokrasi ve diplomasi mensuplarına mesajım şudur. Sizden Allah için rica ediyorum. Acele edin Yemen yok olmadan, kaybolmadan sahip çıkın. İlke Haber Ajansı’na teşekkür ediyorum bize bu fırsatı verdiğiniz için. Türkiye halkına ve siyasi yardım kuruluşlarına teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

İLKHA

Bu haber toplam 1020 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.