1. YAZARLAR

  2. Zülküf ER

  3. Zeynep ve Yusuf!
Zülküf ER

Zülküf ER

Doğruhaber Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Zeynep ve Yusuf!

A+A-

Doğan her çocuk için isim bulmak aileler açısından zaman zaman tatlı bir telaş haline gelebiliyor. İnsanların isimleri genelde toplumun dışavurumudur. Alışıldığı üzere her yıl olduğu gibi 2017 sonunda da en çok konulan isimler ile ilgili istatistik açıklandı.

Geride kalan yıllarda olduğu gibi bu yıl da toplumumuza, İslam ile beraber giren isimler çocuklara konulan isimlerin başında geliyor.

Kız çocuklarında uzun yıllar olduğu gibi bu yıl da Zeynep ismi birinciliği kimseye kaptırmadı. Zeynep ismini yine Elif, Zehra, Azra, Ecrin gibi İslami orijinli isimler takip ediyor.

Erkeklerde ise Yusuf ismi uzun yıllardır şampiyonluğu kimseye kaptırmıyor. Yusuf'u ise Ömer, Eymen,  Ahmet, Mustafa ve Muhammed isimleri takip ediyor.

Yukarda belirttiğimiz gibi, insanların isimleri genelde o toplumun dışavurumudur.  Onca uğraşı, onca antipropagandaya rağmen toplumun yüreğinden İslam'ı söküp atamadılar.

Hani tasavvufçular, ‘Testiden dışarıya içinde olan sızar' derler ya, aynen öyle. Toplumun sinesinde var olan İslam, bir şekilde kendini gösteriyor.

Çocuklara Allah Teala'yı, Peygamberleri, Kur'an'ı Kerim'i veya sahabeleri anımsatacak isimler koymak, İslam'ı hayatın güncesine yerleştirme adına oldukça önemli.

Ama ondan daha önemlisi, bu çocukların isimleriyle müsemma olmaları bir başka deyişle de taşıdıkları isme layık olmalarıdır.

Zeynep derken aklımıza hakkın gür sesi olmak gelmeli. Zehra diye çağırdığımız kızımızın Peygamberin Betül'ü, Fatıması gibi tertemiz olduğunu görebilmektir önemli olan. 

Günahlar içerisinde bir Ecrin, Merve ya da Hiranur görmek yüreklere eziyetten başka bir şey olmasa gerek.

Yusuf diye seslendiğimiz çocuk, bize yüzü ve yüreğiyle tertemiz olan Hz. Yusuf'u hatırlatıp ahlak ve iffeti çağrıştırıyorsa eğer, Yusuf o zaman gerçekten Yusuf'tur.

Ömer'de adaleti, Osman'da iffeti ve hayâyı, Ebu Bekir'de sadakati ve Ali de ise velayeti hatırlıyorsak eğer, o zaman asrımız Asrı Saadet'e benzeyecektir.

Evet, İslami isimlerin evlerimizde telaffuz edilmesi elbette ki çok değerli bir durumdur. Ama İsmini aldığı Peygambere ya da sahabeye benzeyen çocuklarımızın olması ise nur ala nur olacaktır.

Yusuf isimli bir hırsız, Ömer isimli bir adaletsiz, Osman isimli bir nursuz ya da Ali, Ahmet, Mustafa ve en nihayetinde Muhammed isimli ahlak yoksunları yetiştirmek en başta bu isimlere ve bu isimlerin kaynağı olan İslam'a saygısızlık olacağından çocuklarımızın İsimleriyle müsemma olması için azami gayret göstermek lazım.

Rabbim bizlere, hayırlı isimleriyle müsemma olan evlatların Anne-Babaları olmayı nasip eylesin…

Bu yazı toplam 322 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.