1. HABERLER

  2. ANKARA

  3. "23 KİT'ten 7'sinde iç kontrol sistemi var"
"23 KİT'ten 7'sinde iç kontrol sistemi var"

"23 KİT'ten 7'sinde iç kontrol sistemi var"

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 23 KİT'ten 7'sinin iç kontrol sistemini oluşturduğunu açıkladı.

A+A-

Kamu iktisadi teşebbüslerinin (KİT) iç kontrol sistemiyle ilgili soru önergesine yanıt veren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 23 KİT'ten 7'sinin iç kontrol sistemini oluşturduğunu açıkladı.

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, önergesinde "17.10.2014 tarih ve 29148 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanmış olan KİT'ler ve bağlı ortaklıkların 2015 yılına ait Genel Yatırım ve Finansman Programı Kararnamesinin 24'üncü maddesinde Kamu iktisadi teşebbüslerinin 2016 yılı sonuna kadar genel müdürlük makamına bağlı bir iç kontrol sistemi tesis etmesi süresi içinde tamamlayamayanlara 2017 yılı sonuna kadar ek süre tanınması öngörülmüştü." açıklamasında bulundu.

Gürer, bu kapsamda KİT ve bağlı ortaklarından kaçının bu çalışmayı tamamladığını, tamamlamayanların ise tamamlamama gerekçesinin açıklanmasını istedi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "2017 yılı sonu itibarıyla 23 KİT ve bağlı ortaklıktan 7'si iç kontrol sisteminin oluşturulmasına yönelik çalışmaları tamamlamış olup, geri kalan KİT ve bağlı ortaklıklar çalışmalarına devam etmektedir." dedi.

"İç kontrol sistemi kurma sorumluluğu yöneticilerin sorumluluğunda"

Şimşek, "KİT'lerin 2015 yılı yatırım ve finansman programının belirlendiği 30.9.2014 tarihli ve 2014/6842 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının eki olan Karar'ın 24' üncü maddesinin 2'nci fıkrasında iç kontrol sisteminin oluşturulmasından KİT ve bağlı ortaklıkların yönetim kurulları ile görev ve yetkileri çerçevesinde her düzeydeki yöneticinin sorumlu olduğu hükmü yer almaktadır. Bu çerçevede KİT'ler ve bağlı ortaklıklarda iç kontrol sisteminin kurulup kurulmaması ile ilgili sorumluluk KİT'ler ve bağlı ortaklıkların yönetim kurulları ile görev ve yetkileri çerçevesinde her düzeydeki yöneticinin sorumluluğundadır." açıklamasında bulundu. (İLKHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.