1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR

  3. "Babam nebevî bir hayat yaşadı"
"Babam nebevî bir hayat yaşadı"

"Babam nebevî bir hayat yaşadı"

Gece saatlerinde hayatını kaybeden bölgenin kanaat önderlerinden olan Seyda Molla Hüseyin el-Buti'nin oğlu SUFFE Medreseleri Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayyip Elçi, babasının nebevi bir hayat yaşadığına dikkat çekti.

A+A-

Bölgenin kanaat önderlerinden olan ve ömrünü İslam’a, ilme adayan, Kur’an ve Sünneti hayatında tatbik eden bölgede birçok âlim yetiştiren, Molla Hüseyin el-Buti (Elçi) saat 01.05’de 97 yaşında vefat etti.

Merhum el-Buti'nin naaşı  Ravda Camii'ne getirilerek burada hatim okundu. Hatime, el-Buti'nin yakınları ve sevenleri katılarak Kur'an-ı Kerim okudu.

Seyda Molla Hüseyin el-Buti'nin oğlu SUFFE Medreseleri Yönetim Kurulu Başkanı M. Tayyip Elçi, hatim merasiminde İLKHA'ya merhum babasını anlattı.

Seyda el- Buti'nin bölgenin önemli alim ve meşâyıhlarından olduğunu belirten Elçi, onun Kur'an ve Hazreti Muhammed'in ahlakıyla ahlaklandığını ifade etti.

Merhum babasının farzlara ve sünnetlere büyük riayet ettiğini anlatan Elçi, "Şeriatın tatbikine çok acayip bir hassasiyeti vardı. Vefat etmeden yaklaşık 20 dakika önce yanından hapşırmıştım. Orada elhamdülillah, dedim. Çok ağrısı, acısı olduğu halde bana icabet etti: Yerhamükellah, dedi. Son demlerinde bile oturarak namaz kılabildi. Tadil-i erkândı. Namazın en teferruatlı sünnetlerini dahi ihmal etmiyordu. Misveti (misvak) mutlaka kullanıyordu." dedi.

Elçi, babasının ömrünü ilim hizmetine adadığını ve yüzlerce öğrenci yetiştirdiğini belirterek şunları kaydetti:

"Birkaç hafta önce kendisine sordum, 'Bize vasiyetin nedir, ya da bu kadar ömür yaşadın, geriye dönük baktığında keşke şunu yapsaydım dediğin var mı?' Bana, ‘elhamdülillah gençliğimizi ilim hizmeti ile geçirdik. Size tavsiyem sizde öyle yapın. Günahlardan uzak durun. Hayır, hasenat adına elinizden ne geliyorsa onu yapın.   İyiliği emredin kötülükten men edin.' dedi. Yüzlerce talebe yetiştirdi ve hâlâ talebesi yetişiyor. Medrese okuyan talebeleri vardır. Diğer taraftan Nakşi olarak irfan geleneğine mensuptu. Aynı şekil yüzlerce sevenleri vardır. Ülkenin dört bir tarafından onun irfan çeşmesinden istifade edenler vardır. Evladı olarak bizim için büyük bir kayıptı. Ümmet için de büyük bir kayıptır. Böylesi âlim ve arif zevatın boşluğu artık doldurulamaz diye düşünüyorum. Biz şahsımız, ailemiz adına üzüntülü olduğumuz kadar ümmet adına, İslam adına üzüntülüyüz. Ömrüm boyunca bir kez olsun sünnete muhalefet etmedi. Bütün bu ömrünü ilim hizmetinde talebe yetiştirme hizmetinde ve insanlara irşat tebliğ hizmetinde sarf etti. Kısaca nebevi bir hayat yaşadı."

Elçi, "Allah öğrencilerini, talebelerini, bizleri ona layık eylesin. Onun yolunda karınca kararınca onun boşluğunu doldurabilecek, kendi çapımızda kimselerden eylesin.  Kendisi için dua ve Fatiha okunmasını istirham ediyorum." temennilerinde bulundu. (Emrah Deniz-İLKHA)HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.