1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Dışişlerinden Batı Avrupa'daki cami saldırılarına ilişkin açıklama
Dışişlerinden Batı Avrupa'daki cami saldırılarına ilişkin açıklama

Dışişlerinden Batı Avrupa'daki cami saldırılarına ilişkin açıklama

Almanya başta olmak üzere bazı Batı Avrupa ülkelerindeki cami saldırılarının kaygı verici olduğunu belirten Dışişleri Bakanlığı, bu tür saldırıların sadece Müslümanları hedef almadığını, insanlığın tümü için tehdit oluşturmakta olduğunu kaydetti.

A+A-

Dışişleri Bakanlığı, son dönemde yurtdışında gerçekleşen cami saldırıları hakkında açıklamada bulundu.

Son dönemde, Almanya başta olmak üzere bazı Batı Avrupa ülkelerinde Müslüman topluma ait camilere yönelik saldırıların artmasından kaygı ve üzüntü duyulduğu ifade edilen açıklamada, "İslam karşıtlığı ve yabancı düşmanlığının her geçen gün daha da endişe verici boyutlara ulaşması, derhal çözüm bulunması gereken bir mesele haline gelmiştir." denildi.

İbadet özgürlüğünün ve ibadet yerlerinin kutsallığının korunmasının devletlerin sorumluluğunda olduğunun unutulmaması gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, "Yerel emniyet makamlarına intikal eden saldırıların faillerinin adalet karşısına çıkarılmaları ve camilerin güvenliğinin tam anlamıyla sağlanması gelecekte daha vahim olaylar yaşanmasının önüne geçecektir. Bu tür saldırılar sadece Müslümanları hedef almamakta, insanlığın tümü için ortak tehdit oluşturmaktadır. Nefret ve tahammülsüzlük adeta bütün dünyayı tehdit eden bir virüse dönüşmüştür. Bu virüsü tamamen temizlemek için ise uluslararası toplumun birlikte çalışması gerekmektedir." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada son olarak, "Bu çerçevede, ülkemiz önderliğinde BM'ye sunulan 'Din veya inanca dayalı terörizm ve diğer şiddet eylemleriyle mücadele' başlıklı kararın 2 Nisan 2019 tarihinde Genel Kurul'da kabul edilmesi önemli bir adım olmuştur. Bu kararın tüm üye ülkelerce uygulanması sorunun çözümüne ciddi katkı sağlayacaktır. Türkiye bu yöndeki uluslararası çabalara liderlik etmeye devam edecektir." denildi.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.