1. HABERLER

  2. GAZİANTEP

  3. "Halı ihracatında Çin’den sonra dünya ikincisiyiz"
"Halı ihracatında Çin’den sonra dünya ikincisiyiz"

"Halı ihracatında Çin’den sonra dünya ikincisiyiz"

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Kaplan, Türkiye’nin Çin’den sonra halı ihracatında 2,3 milyar dolarla ikinci ülke olduğunu söyledi.

A+A-

Ticaret Bakanlığı, Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçı Birlikleri ve Gaziantep Üniversitesi iş birliğiyle gerçekleştirilen “Tasarım Günleri 2019 ve 6’ncı Makine Halısı Tasarım Yarışması Finali” düzenlenen törenle başladı.

Güneydoğu Anadolu İhracatçıları Birliği hizmet binasında düzenlenen törende konuşan Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, üniversite sanayi işbirliğinin önemine değindi.

Gür, “Türkiye’de farklı alanlarda çok güçlü yanlarımız var. Ama dağınıklığımız, bir arada çalışamayışımız bu gücü kaybettiriyor. Gaziantep birçok alanda olduğu gibi halı sektöründe de önemli bir rol model oluşturacak ve diğer sektörlerin önünü açacaktır. Gaziantep Üniversitesi, Türkiye’de bulunan diğer üniversiteler arasında sanayi ile iş birliği yapan birkaç üniversiteden birisidir. Türkiye’de 950’nin üzerinde meslek yüksekokulu var. Bunlardan bir kısmı sanayi içerisinde kurulmuş. Ancak sanayi ile önemli bir iş birliği sağlayan ve sanayicinin ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman yetiştiren, sanayiyle iç içe birkaç meslek yüksekokulundan birisi Gaziantep Üniversitesi Naci Topçuoğlu Meslek Yüksek Okulu’dur. Sadece öğrenci yetiştirmiyoruz, sektörün ihtiyaç duyduğu vasıflara sahip insan iş gücünü meslek yüksekokulunun içerisinde kurulu bulunan laboratuarlarda sanayinin kullandığı alet ve makinaları kullanarak yetiştiriyoruz. Halı sektörü de bu konuda bizim için vazgeçilmez sektörlerden birisidir.” ifadelerini kullandı.

“Halının geleceği için tasarımcı havuzu oluşturmak zorundayız”

Türkiye’de halı tasarım bölümü adı altında bir bölümün olmadığını, bu bölümün Gaziantep Üniversitesi’nde kurulması için gerekli çalışmaları yaptıklarını söyleyen Gür, “Neden tasarımla ilgili bir atılım yapmıyoruz? İşçi maliyetleri bir süre sonra yükselecek, enerjide dışarıya bağımlıyız, makinelerimizi halen kendimiz üretmiyor dışarıdan alıyoruz. Burada tek yapacağımız şey katma değeri yüksek ürün için iyi bir tasarımcı havuzu oluşturmak. Bugün tasarım yarışmasında çok sayıda tasarımcı gencimiz tasarımlarına ruhlarını işledi. Anadolu’da genç kızlarımız hayallerini, rüyalarını kilime işlerdi. Bugün gençlerimiz makinelerin dokuduğu halılara kendi ruhlarını yansıtarak tasarımlarını gerçekleştirdi. Ruhlarını tasarımlarına işlerine veren tasarımcılara ihtiyacımız var. Elbette insanlar kolay kolay yetişmiyor. Bir sektörle başlayarak daha sonra çoklu sektörlerde tasarımcıların yetişmesini sağlayabiliriz. Dünyada tasarım katma değer açısından çok yüksek bir katma değere sahiptir. Dünya makine halısında yüzde 60’lık bir payı Gaziantep elinde tutuyorsa bu payı bırakmamak için her türlü çabayı sarf etmek zorunda. Türkiye’de halı tasarım bölümü adı altında bir bölüm yok. Bu bölümün Gaziantep Üniversitesinde kurulması için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Halı tasarım bölümü yakın bir sürede açılacak ve açıldığı zaman da nitelikli ve kalifiye güzel tasarımlar yapan yeni bir nesil oluşturacağız. Bunları başarmak için biraz zamana ihtiyacımız var ama başlamak önemli. 5 yıl sonra kaliteli halı tasarımcılarımızdan oluşan önemli bir havuza sahip olacağız. Bunu başarırsak Türkiye içinde yeni bir model oluşturacağız.” dedi.

 “Halı ihracatında Çin’den sonra dünya ikincisiyiz”

Türkiye’nin Çin’den sonra halı ihracatında 2,3 milyar dolarla ikinci ülke olduğuna dikkat çeken Kaplan “Türkiye yaklaşık 2,3 milyar dolarlık halı ihracatı ile Çin’in ardından dünyada ikinci ülke konumunda yer almaktadır. Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birliklerine üye olan firmalar olarak yapmış olduğumuz halı ihracatı ise 1,5 milyar dolardır. Bu Türkiye halı ihracatının yüzde 66,5’ini oluşturmaktadır. Gaziantep’te halı sektörü lokomotif bir sektördür. Sektörde 150’ye yakın üretici, 700’ü aşkın ihracatçı firmada doğrudan 25 bin kişi istihdam edilmektedir. Çok sayıda yan sanayi ve tedarikçi firmalarla birlikte dolaylı olarak 50 bin kişiye istihdam sağlamaktadır.” dedi.

“Sektörel liderliğimizi korumak zorundayız”

Kaplan, “Uluslararası rekabet gücümüzü ve sektördeki lider pozisyonumuzu koruyabilmek ülkemiz ve şehrimizin ekonomisi adına çok önemlidir. Sektörümüzün en önemli ihtiyacı şüphesiz insan kaynağıdır. Bu anlamda Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği olarak lise, üniversite ve sanayi iş birliğinde sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün yetiştirilmesine büyük önem veriyoruz. Hem meslek liseleri hem de Güzel Sanatlar Fakültesinde makine halısı ile ilgili bölümler açılması ve eğitim müfredatının sanayinin ihtiyaçlarına uyumlu hale getirilmesi için Milli Eğitim Müdürlüğü ve üniversitemiz işbirliğinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yaz aylarında, üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültesi mezunlarına yönelik vermiş olduğumuz ‘Bilgisayar Destekli Halı Tasarım Kursu’nu her sene tekrar etmek istiyoruz. Halı tasarımı ve desen uygulaması alanında insan kaynağı kapasitesini geliştirmek ve sektöre yeni tasarımcılar kazandırmak amacındayız. Sektörde halihazırda çalışan ve yeni istihdam edilecek tasarımcılar ve desinatörlerin sertifikalandırılması ve akredite edilmeleri için yönetimi sektörde yer alan tasarımcılardan oluşan bir Halı Tasarım Derneği kuruyoruz. Halı sektöründe nitelikli pazarlama elemanı ihtiyacına yönelik olarak üniversitemiz iş birliğinde, dış ticaret uzmanlığı eğitimleri düzenliyoruz. Ayrıca dış ticarette yaşanan alacak problemlerini aşmak üzere bir yandan belgeye dayalı ticaretin usulleri ile ilgili bilgilendirmeler yapıyor diğer taraftan alacakların takibi amacıyla firmalarımız adına girişimlerde bulunuyoruz. Potansiyeli olan hedef ülkeler belirleyerek, öncelikle yerinde pazar araştırması yaparak firmalarımızı bilgilendirme, devamında ise heyet organizasyonları ile yeni pazarlar ve müşteriler kazanma amacıyla firmalarımıza yardımcı oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Üniversitelerle iş birliği içerisinde sektörde millileşme çabasındayız”

Halı sektöründe birçok alanda millileşme çabasın içerisinde olduklarını vurgulayan Kaplan “Sektörün önemli girdileri olan yazılım ve yan sanayi ürünlerinin yerelde üretilmesi amacıyla üniversite ile işbirliği içinde bir millileşme çalışması yürütüyoruz. Ortak tedarik, ortak üretim planlaması, ortak pazarlama yolu ile kaynakların daha verimli ve etkin kullanılabilmesini teminen firmalarımız arasında işbirliği yapıları geliştirmeye çalışıyoruz. Sektörümüzün ihracatının daha katma değerli hale gelebilmesi için bugün sahip olduğumuz kapasitenin daha da üzerine çıkmamız gerektiğini biliyoruz.” dedi.

“Halı üretimi gibi tasarım ve modada da söz sahibi olacağız”

Türkiye’nin halı üretimi ve ihracatında sektörün zirvesinde yer aldığına dikkat çeken Kaplan üretim ve ihracat gibi halı tasarımı ve modasında da dünya lideri olmak istediklerini belirterek, şunları söyledi:

“Özgün desenlerin oluşturulması, müşterilerin beğeni ve tercihlerine doğru ve zamanında cevap verilebilmesi, uluslararası rekabette çok büyük önem arz etmektedir. Bu amaçla bu yıl altıncısını düzenlediğimiz yarışmamızın final törenini de kapsayacak şekilde Tasarım Günleri etkinliğini başlattık. Tasarım konusunda firma sahiplerimize, firmalarımızda çalışanlara ve sektörde rol almak isteyen herkese açık panel, söyleşi ve atölye çalışmaları ile yeni bakış açıları kazandırmak istiyoruz.”

İhracatın geliştirilmesi ve sürdürülebilir hale gelmesi yönünde önemli çalışmalara imza attıklarını ifade eden Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci ise eğitimin kendileri için öncelikli olduğunu ve ihracat ailesine gençlerin kazandırılması için çeşitli eğitimler düzenleyerek ihracatçıların da ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanlar yetiştirildiğini belirterek, Tasarım Günleri’nin başarılı geçmesini diledi.

Yapılan konuşmaların ardından “Tasarım Günleri 2019” etkinlikleri kapsamında Türkiye’nin dört bir yanından etkinliğe katılan akademisyenler halının önemi, halının geleceği, tarihten günümüze halı ve moda konusunda düzenlenen söyleşi ve panellere katılarak görüşlerini dile getirdiler.

Açılış törenine Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Naci Topçuoğlu Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Necip Fazıl Yılmaz, TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan, Halıcılar Odası Başkanı Mehmet Törer, GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan ile çok sayıda davetli ve üniversitelerin güzel sanatlar fakülteleri bölümünde eğitim görmekte olan öğrenciler katıldı. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.