İslam’a yönelik saldırılar "düşünce ve ifade özgürlüğü" olarak görülemez

İslam’a yönelik saldırılar "düşünce ve ifade özgürlüğü" olarak görülemez

İHH İnsani Yardım Vakfı Şanlıurfa Temsilcisi Behçet Atila, Fransa ve Avrupa ülkelerinin İslami değerlere saldırısının saygısızlık ve provokasyon olduğunu ifade etti.

Fransa’da, İslami değerlere ve Müslümanlara yönelik çirkin saldırılar ülke geneline yayılarak devam ediyor. Peygamberimiz Hazreti Muhammed'e (Sallallahu Aleyhi Veselem) hakaret içeren ve Müslümanları rahatsız eden karikatürler devlet dairelerine ait binalara yansıtıldı.

Müslümanlar, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un başlattığı "İslam düşmanlığı"na dünya genelinde tepkiler gösteriyor.

İHH İnsani Yardım Vakfı Şanlıurfa Temsilcisi Behçet Atila, Fransa ve İslam düşmanlığında sınır tanımayan Avrupa ülkelerine tepki gösterdi.

Son dönemde yapılan ayrılıkçı uygulamaları ve açıklamaları saygısızlık ve provokasyon olarak ifade eden Atila, "Fransa’da ve Avrupa’nın diğer bazı ülkelerinde giderek radikalleşen ırkçı siyasetin gelip dayandığı nokta, Müslümanlarla topyekûn mücadeleye dönüştü. Son dönemde yapılan ayrılıkçı uygulamalar ve açıklamalar, hukuka, inanç özgürlüğüne ve Müslümanlara saygısızlıktır ve provokasyondur. Bir karikatür dergisinde yayınlanan kışkırtma dolu çizimlerin yol açtığı toplumsal öfkeyi anlamak yerine, nefreti daha da körükleyen kimi siyasetçiler, düşünce özgürlüğü bahanesiyle kutsal değerlere hakareti sahiplenirken Müslümanların kendini ifade etmesinin birçok farklı yöntemini de ‘radikallik’ olarak göstermekten geri durmuyor." şeklinde konuştu.

Saldırılar "düşünce özgürlüğü" tartışmalarına çekilerek İslam düşmanlığı perdeleniyor"

Bazı çevrelerin İslam düşmanlığını "düşünce özgürlüğü" olarak göstermeye çalıştığını vurgulayan Atila, "Sağduyulu birçok siyasetçi, basın mensubu, din görevlisi, sivil toplum temsilcisi ve akademisyenin bu karikatür olayının ele alış biçimine tepki göstermiş olsa da konuyu ısrarla ‘düşünce özgürlüğü’ tartışmalarına çekerek İslam düşmanlığını perdelemeye çalışanların sayısı da az değil. Oysa başta ‘İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ olmak üzere uluslararası sözleşmeler, ifade özgürlüğünü başıboş bırakmamıştır. Müslümanlar, Avrupa’nın bazı ülkelerinde baskılara maruz kalırlarken İslam’a yönelik saldırıların ‘düşünce ve ifade özgürlüğü’ bağlamında ele alınması büyük bir ikiyüzlülüktür. Nefret suçu içeren, din ve vicdan özgürlüğünü ihlal eden bu düzenlemeler, Fransa yüksek mahkemelerinden ve AB’nin ilgili mekanizmalarından layık olduğu vetoyla karşılanmalıdır. Diğer Avrupa ülkelerinden siyasetçiler de benzer yasaları ve yasakları akıllarından geçiriyorlarsa bu düzenlemeleri yasama organlarına getirmeden vazgeçmelilerdir." diye konuştu.

"Müslümanların yanında olan herkesin bu tepkiyi yüksek sesle dile getirmesi mecburidir"

Vicdan sahiplerinin, Fransa’yı hak ettiği sertlikle protesto etmesi gerektiğini belirten Atila, "Macron Fransa’sı, 'terör ve aşırılıkla mücadele' adı altında Müslümanlara her türlü baskı ve ayrımcılığı yapmaktadır. İslam dünyası ve tüm vicdan sahiplerinin Macron Fransası’na hak ettiği sertlikte protesto cevaplarını vermeleri gerekmektedir. Bu bağlamda tüm uluslararası kuruluşlar ve çatı örgütler gereken tepkiyi göstermelilerdir. Müslümanların yanında olan herkesin bu tepkiyi yüksek sesle dile getirmesi mecburidir. Macron’u ve İslam karşıtı uygulamaları destekleyen tüm kişi ve kurumlara verilebilecek böylesine bir cevap aklıselimin ve küresel vicdanın da yansıması olacaktır. Tüm dünyada sadece Müslümanların değil tüm insanların, dinlerin hak ve hukukları, korunmalı ve saygı duyulmalıdır." ifadelerini kullandı.

Atila, sözlerini şu ifadelerle tamamladı:

"İslam dünyasının önemli bir parçasını oluşturan biz Türkiyeli Müslümanlar, Macron Fransa’sının başını çektiği bu nefret korosunu bir an önce kışkırtıcı siyasetlerinden ve Müslümanların dinlerini yaşamasına, sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerinin engellenmesine yol açacak yasal düzenlemelerden vazgeçmeye çağırıyoruz. Özellikle sağduyulu Avrupa halkını bu süreçte Müslümanlarla dayanışmaya ve herkesi İslam’ın ve tüm dinlerin kutsallarına saygıya davet ediyoruz." (İLKHA)

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Şanlıurfa