1. HABERLER

  2. BATMAN

  3. "Kitap okumadığımız her anın muhasebesini kendi içimizde yapmamız gerekiyor"
"Kitap okumadığımız her anın muhasebesini kendi içimizde yapmamız gerekiyor"

"Kitap okumadığımız her anın muhasebesini kendi içimizde yapmamız gerekiyor"

​Eğitim ve bilgi edinme ile geçirilen zamanın boşa geçirilmiş bir vakit olmadığını söyleyen Batman İl Milli Eğitim Müdürü Kurtaran, "Kitap okumadığımız, kendimizi geliştiremediğimiz her anın muhasebesini kendi içimizde yapmamız gerekiyor." Dedi.

A+A-

"Nitelikli Eğitime Kararlı Adımlar" projesi kapsamında yürütülen "Batman Her Yerde Okuyor" kampanyası çerçevesinde düzenlenen "Kitap ve Okuma Kültürü" üzerine söyleşilerin ikincisi İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran’ın katılımıyla Sosyal Bilimler Lisesinde gerçekleştirildi.

Okulun konferans salonunda gerçekleşen "Kitap ve Okuma Kültürü" konulu söyleşi programında öğrencilere hitap eden İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, kitap okumanın önemine ve kitap okuma kültürünü kazanmanın insan hayatına katkısına dikkat çekti.

Kurtaran, "Sosyal Bilimler Liseleri, bizim en çok önem verdiğimiz okullarımızdan biridir. Çünkü bu okullarımızdan mezun olacak olan sizler, geleceğin Türkiye’sinde yöneticiler, iktisatçılar, ekonomistler, aydınlar, yazarlar ve fikir insanları olacaksınız. Geleceğin Türkiye’sinde sosyal bilimler alanındaki ihtiyaçları sizler karşılayacaksınız. Sosyal Bilimler Lisemizin ilk yılının yabancı dil hazırlık eğitimi olması sizin için bir avantajdır. Çünkü daha sonraki yıllarda sadece dil öğrenimi için 3-5 yıl harcayanlarımız oluyor. Yani sizler hazırlık sınıfında verimli çalışır, zamanınızı iyi değerlendirirseniz ileriki yıllarda dil problemiyle karşılaşmazsınız. Zihniniz berrak ve daha hızlı öğrenme dönemindeyken bu zamanlarınızı en verimli şekilde bilgi edinmek ve öğrenmekle geçirmeniz ilerisi için sizin adınıza kazanılan bir vakit olacaktır." dedi.

Eğitim ve bilgi edinme ile geçirilen zamanın boşa geçirilmiş bir vakit olmadığını vurgulayan Kurtaran, "Özellikle kitap okuyarak geçirdiğimiz anlar bizim en verimli vaktimizdir. Kitap okumadığımız, kendimizi geliştiremediğimiz her anın muhasebesini kendi içimizde yapmamız gerekiyor. Unutmayın ki, boşa geçirdiğiniz her anınız için ileride ‘Keşke’ diyeceksiniz. Hayatınızda ne kadar az keşkeniz varsa o kadar mutlu olursunuz. Kısacası şimdi de gelecekte de mutsuz olmamak için zamanınızı çok iyi değerlendirmenizi tavsiye ediyorum." diye konuştu.

Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Kurtaran, "Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’de kişiye çalıştığı kadarının karşılığının olduğu bildiriliyor. Çalışmak azim ve sabır ister. Sizleri ilim yolundan alıkoymak isteyen birçok engelle karşılaşabilirsiniz. Bu noktada gençler, başarılı olmak için şu üç şeyden uzak durun; tembellikten, kötü arkadaştan ve kötü örnekten.’ Bu tavsiyeleri hayatınıza şiar edindiğiniz takdirde önünüze çıkacak bütün engelleri aşacağınıza yürekten inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Söyleşi Kurtaran’ın konuşmasının ardından öğrencilerin kitap ve okuma kültürü üzerine duygu ve düşüncelerini ifade etmeleriyle son buldu.

Söyleşinin sonunda öğrencilere kitap hediye edildi. (M.Fatih Akgül-İLKHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.