1. HABERLER

  2. ADIYAMAN

  3. “Kur’an örnek almamız için bize misaller sunar”
“Kur’an örnek almamız için bize misaller sunar”

“Kur’an örnek almamız için bize misaller sunar”

İslam’ın belirlediği örnek aile modelleri üzerine değerlendirmelerde bulunan Doçent Doktor Hüseyin Çelik, insanın sükûn bulduğu yerlerden birisinin de ailesi ve eşi olduğunu söyledi.

A+A-

İslam’ın belirlediği örnek aile modelleri üzerine değerlendirmelerde bulunan Adıyaman Üniversitesi (ADYÜ) İslami İlimler Fakültesi Bölüm Başkanı Doçent Doktor Hüseyin Çelik, insanın sükûn ve huzur bulduğu iki meskeninin olduğunu belirterek, “Birincisi evlerimizdir. Diğeri ise eşlerimizdir. Zaten evlilikteki asıl gayelerden biri de huzur ve sükûnun tesis edileceği evler oluşturmak ve şahısların eşlerinde huzur bulması, sükûn bulmasını sağlamaktır” dedi.

Müslüman misallerden ders çıkarmalıdır

Peygamberlerin aile yapısının Müslümanlar için en güzel örnek olduğunu belirten Çelik, “Müslümanlar buradan yola çıkarak aile yapılarını şekillendirmeli dedi.

Çelik, “Peygamberlerin aile hayatından bize en güzel örnek olarak şu özelliği görüyoruz. Sorumlu ve bilinçli bir Müslüman olarak toplumun ıslahı için çabalarken, kendi ailemizi unutmayacak, onları ihmal etmeyeceğiz. Peygamberlerin hayatına baktığımızda şunu görüyoruz. Hem çocuklarını maddi ihtiyaçlarını karşılıyor, hem de onlara en güzel şekilde namazı, zekâtı emrediyordu, ilahi buyrukları emrediyorlardı. İyi bir baba sadece çocukların midesini doyuran değil, onların gönlünü ve ruhunu da doyurandır.” (Cemil Özdaş - İLKHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.