1. HABERLER

  2. BİNGÖL

  3. "Planlama dâhilinde hareket edilmezse mikro ölçekli yanlışlıklar yapılabilir"
"Planlama dâhilinde hareket edilmezse mikro ölçekli yanlışlıklar yapılabilir"

"Planlama dâhilinde hareket edilmezse mikro ölçekli yanlışlıklar yapılabilir"

Bingöl'de düzenlenen 11. Kalkınma Planı Hazırlık Toplantısı'nda, belli bir planlama dâhilinde hareket edilmezse mikro ölçekli yanlışlıklar yapılabildiği belirtildi.

A+A-

Bingöl'de kamu ve özel sektöre bağlı kurumlar ile sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla 11. Kalkınma Planı Hazırlık Toplantısı gerçekleştirildi.

Vali Ali Mantı başkanlığında düzenlenen toplantıya FKA Genel Sekreteri Mesut Öztop, BİNTSO Başkanı Mahmut Ayas, FKA İl Koordinatörü İsa Telimen ve kurum amirleri katıldı.

Burada katılımcılara hitap eden Mantı, yeni bir hedefe varabilmek için öncelikle iyi planlama yapılması gerektiğini söyledi.

Mantı, "Ülkemizde 60'lı yıllardan bu yana kalkınma planları hazırlanarak, faaliyetler yürütülmektedir. Sağlıklı planlar ve sağlıklı hedefler belirli prensipler üzerine tespit edilirse ülkenin gelişmesi de daha sağlıklı olacaktır. Yoksa kaynaklar ve hedefler doğru tespit edilip de belli bir planlama dâhilinde hareket edilmezse bazı mikro ölçekli yanlışlıklar yapılabilir. Onun için ülkemizde bununla ilgili çok ciddi bir teşkilat kuruldu: Devlet Planlama Teşkilatı. Devlet Planlama Teşkilatı 40-50 yıldır faaliyetlerine devam etmektedir. Bu kurum, ülkemizin kaynaklarını belli teknik taramalarla tespit ederek ve genel kaynak bilançoları çıkartarak ülkemizin kalkınma politikalarına katkıda bulunuyor. Bu toplantımız da genel olarak o hedeflerin bir parçası. Planın amacı; ildeki yerel dinamikleri harekete geçirmek, yerel potansiyel ve kaynakları tespit etmek, bunu ülke geneline intikal ettirerek ülke genelindeki kaynakların yerel uyumunun iç güdümünü sağlamaktır. Kamu ve özel, üniversite ve STK'lar gibi paydaşlardan oluşacak komisyonlar çalıştay havasında görüş ve fikirlerini belirtecekler. Aynı şekilde bu komisyonlarda ilimizin potansiyeline ait tespitler yapılacak. Buradaki tartışmalar Ankara'ya, merkeze bildirilecek." dedi.

Bu plan ile 15 bin kişilik kitlenin hedeflendiğini dile getiren Öztop ise "Genelde Ankara'da Özel İhtisas Komisyonu dediğimiz komisyonlar marifetinde teknik düzeyde çalışmalar yürütüldü. Toplamda 17 öncelik alanı belirlenmiş durumda. Bundan sonraki aşamada 81 ilde geniş katılımlı toplantılar yapılacaktır. Bizler ise bugünkü programımızda yerelde kadına, kadının istihdamına, kadının sosyal hayatının entegrasyonuna yönelik toplantılar yapacağız. Yarın ise gençlere, gençlerin istihdamına, girişimcilik faaliyetlerinin geliştirilmesine, sosyal hayata entegrasyonlarına yönelik toplantılarımız olacak. 81 ilde düzenlenecek bu tarz toplantılarla kalkınma planına son hali verilmeye çalışılacak." ifadelerini kullandı.

Program, kadın istihdamı ve kadının sosyal hayata entegrasyonunu ele alan komisyon toplantılarıyla devam etti. (İLKHA)HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.