1. YAZARLAR

  2. Mehmet EŞİN

  3. Amerika'yı kurtarıcı olarak görmek
Mehmet EŞİN

Mehmet EŞİN

Doğruhaber Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Amerika'yı kurtarıcı olarak görmek

A+A-

Amerika, 11 Eylül saldırılarını bahane ederek 2001 Ekiminde Afganistan'ı işgal etti…

Özgürlük, insan hakları, demokrasi, çağdaş bir yaşam sloganlarıyla girdiği Afganistan'ı viraneye çevirdi. Taliban gitti, Usame gitti ama ne maddi ne de manevi huzur geldi. Hâlihazırda Afganistan'da ne can, ne mal, ne namus emniyeti ne de maddi refah var.

Ellerinde dünyayı defalarca yok edecek nükleer, kimyasal ve biyolojik silahlar olmasına rağmen Saddam'ın elinde olmayan kimyasal silahlar bahane edilerek Irak işgal edildi. Irak'ın bombalanmayan köyü, dağı, taşı kalmadı. Milyonlarla ifade edilen insan kaybı, halen hesaplanamayan maddi ve manevi yıkım…

Irak işgal edilmesine rağmen iddia edilen kimyasal silahlar bir türlü bulunamadı. Bir Saddam gitti ama onlarca Saddam geldi. Onlarcası da kendilerine sıranın gelmesini bekliyor. Saddam'ın gitmesinin üzerinden 14 yıl geçmesine rağmen ne Arabı, ne Türkü, ne Kürdü, ne Şiisi ne de Sünni'si huzur buldu. Her gün çatışma, patlama ve onlarca ölüm… Öyle ki Irak halkı Saddam dönemini mumla arayacak duruma getirildi.

...

Suriye'de, altı yıldır süren bir kirli savaş. Yüzbinlerce sivilin ölümü, harabe ve viraneye dönmüş kadim İslam şehirleri. Dünyanın, İkinci Dünya Savaşından sonra yaşadığı en büyük göç dalgasıyla karşı karşıya kalması. Altı milyon Suriyelinin içerde daha güvenli bölgelere, 4 milyonunun ise Suriye dışındaki yerlere göç etmesi. Acılarla bölünmüş, parçalanmış, viraneye dönmüş bir coğrafya…

Esad zaliminin İdlib'e yaptığı kimyasal saldırıyla onlarca çocuk ve masumun katledilmesinin infiali üzerinden Amerika, Esed'in Şayrat hava üssünü füzelerle vurdu.

Tepkiler, alkışlar, destekler, övgüler, kınamalar…

Saldırıdan haberdar edilen Rusya, Suriye'yi uyardı mı? Uyardıysa bu bir tiyatro muydu? Bölgede konuşlanan Rus uçaksavar sistemleri neden müdahale etmedi?

Rusya, saldırıdan dolayı çok öfkeli ve kızgın, buna misillemesi ne olacak…  gibi soruların magazinsel boyuttan ve gerçekleri örtmekten başka değeri yoktur.

Amerika, Afganistan'ı, Irak'ı hangi saik ve amaçlarla işgal ettiyse, Şayrat hava üssünü de o amaç ve saiklerle vurdu. Elin gâvuru, emperyalisti gelip de senin için neden füzesini kullansın, neden parasını harcasın, neden askerini tehlikeye atsın? Neden Rusya ile savaşa girsin? Vurmuşsa, işgal etmişse, savaşa giriyorsa kendi menfaat ve çıkarı, güvenliği için yaptı ve yapacak.

Rusya, oraya hava savunma sistemini kurmuşsa kendi askerini ve üslerini korumak için kurmuştur. Siyonist israil, canı isteyince Suriye'yi bombalıyor, öve öve bitirilemeyen anlı şanlı Rusların S-300-400 füzeleri Siyonist uçakları neden görmüyor ve müdahale etmiyor?

İşte Amerika ve Emperyalistlerin çözümsüzlüğü çözüm olarak bizlere sunmasının sonuçları ve uyguladıkları reçetelerinin hastalıktan beter yan etkileri. Bütün bunlar ortadayken halen Amerika'yı kurtarıcı olarak görüyorsak söylenecek söze fazla gerek yoktur.

Allah; şuur, basiret, feraset nasip eylesin…

Bu yazı toplam 270 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.