2015 seçimlerinde HDP'lilerin katlettiği HÜDA PAR üyeleri Muhammed Şerif ve Abdulcelil rahmetle yad ediliyor

2015 seçimlerinde HDP'lilerin katlettiği HÜDA PAR üyeleri Muhammed Şerif ve Abdulcelil rahmetle yad ediliyor

29 Mayıs 2015 tarihinde Şırnak'ın İdil (Hezex) ilçesine bağlı Kozluca (Xanikê) köyüne giden PKK/HDP'lilerce şehit edilen Abdulcelil Talayhan ile Mehmet Şerif Şimşe, şehadetlerinin 8'inci yılında rahmetle anılıyor.

Silah bırakacağı ütopyasıyla 2012 yılının Aralık ayında başlayan "Çözüm Sürecinde" bölge hakkına kan kusturan PKK, başta 6-7 Ekim 2014 barbarlığı olmak üzere birçok vahşete imza attı.

"Çözüm Süreci" temasıyla 3 yıl boyunca bölge halkı, 30 yıl boyunca görmediği PKK baskısına, zulmüne, vahşetine tanıklık etti.

Bu "süreçteki" katliamlarda biri de Şırnak'ın İdil ilçesine bağlı Kozluca (Xanikê) köyünde gerçekleşti.

7 Haziran 2015 genel seçimleri için sayılı günler kala 29 Mayıs'ta sözde "seçim çalışması kapsamında" Xanikê'ye giden HDP'liler, daha önce farklı yerlerde yaptıkları gibi kendileri gibi düşünmeyen insanları hedef almıştı.

İslami duyarlılığıyla bilinen köyde, gayr-i İslami davranışlar sergileyen, kendileri gibi düşünmeyen, inanmayan köylülere sözlü sataşmalarda bulunan, PKK propagandası yapan HDP konvoyundan köyü terk etmeleri istenince silahlı saldırı gerçekleşmişti.

Tarlalarında hasat kaldırmakla meşgul 2 çiftçi, HDP'lilerin provokatif girişiminin kötü sonuçlanmaması için çabalarken kurşunların hedefi olmuşlardı. Geride 2 kadın dul, 9 çocuk yetim kalmıştı.

Büyük çoğunluğunu HÜDA PAR'a gönül vermiş halkın oluşturduğu, 1990'lı yıllarda PKK saldırılarını yaşamış ve bu saldırılarda şehitler vermiş Xanikê köyüne bilinçli olarak giden HDP'liler, acımasızca halka saldırmıştı.

Saldırıda ağır yaralanan Muhammed Şerif Şimşek (35) ve Abdulcelil Talayhan (37) götürüldükleri Nusaybin Devlet Hastanesinde tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehid olmuşlardı.

Dava

PKK/HDP'li Sedat Teber isimli saldırgan olayın ardından babasıyla beraber köye gelen jandarmaya teslim olmuş ve ardından çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

Yaklaşık bir yıl süren yargılamanın ardından katil Sedat Teber'e, adam öldürmekten 18'er yıl, silah bulundurma suçundan 6 yıl olmak üzere toplamda 42 yıl ceza verildi. Tutuksuz yargılanan baba Şerif Teber ise köy halkının tanıklığına rağmen cinayete azmettirme suçundan beraat ederken sadece silah bulundurma suçundan 6 yıl hapis cezası aldı.

Dava sürecinin dikkat çeken olayı ise 7 Kasım genel seçimlerinde HDP Şırnak Milletvekili aday adayı olan Av. Veysel Vesek'in, duruşmaya sanık avukatı olarak katılıp savunma yapması olmuştu.

PKK mezaliminin en büyük tanıklarından olan Xanikê köyü sakinleri, yabancısı olmadıkları yeni bir cinayete daha tanıklık etmişti. Çocuklukları, okul yılları beraber geçmiş 2 fidanını hayatlarının baharında toprağa vermişlerdi.

Büyük çoğunluğu HÜDA PAR'a gönül vermiş köy halkı, 90’lı yıllarda yine kendileri gibi düşünmedikleri için PKK’nin saldırısına uğramış, çok sayıda şehid vermişti.

"Şehid Yasin’in şehadeti onu derinden sarsmıştı"

Şehid Muhammed Şerif’in eşi Emine Şimşek, 2021 yılında İLKHA'ya yaptığı açıklamada, 6-8 Ekim 2014 saldırılarında şehit olan Yasin Börü ve arkadaşlarına eşinin çok üzüldüğünü belirtmişti.

Şimşek, “Şehid Yasin’in şehadeti onu derinden sarsmıştı. Onlara üzülmüştü ama ‘canımız ve malımız bu davaya kurban olmalıdır’ diye bizlere nasihatler ederdi. Onlar nasıl bu mübarek yolun şahidi olmuşlarsa bizlerin de bu yolda şehid olması gerekir diyordu. Şehadete kendini feda etmişti, Allah ona şehitlik nasip etti. Hamdolsun, şükürler olsun şehidlerden oldu." ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Xanikê katliamına dikkat çekmişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, saldırının ardından 4 Haziran'da Show TV'de canlı yayınlanan Gündem Özel programında gazeteci Melih Altınok'un sorularını yanıtlamıştı. Erdoğan, HÜDA PAR üyelerine yapılan saldırıların hatırlatılması üzerine, şu cevabı vermişti:

"Bakın geliyorlar, tarıyorlar ve iki kişiyi orada öldürüyorlar. Bunu neyle izah edecekler? Hani seçim kampanyası gayet sakin geçecekti? İşte o 50 kişinin ölümü esnasında Yasin Börü meselesi… 15 yaşında et dağıtmaya çıkmış olan bu genci 3'üncü kattan atıp, ondan sonra bıçaklayan, ondan sonra da üzerinden arabayla geçmek suretiyle onu şehid eden zihniyete bu 200 kişi nasıl destek veriyor? Bir kınama oldu mu? Olmadı. İşte bu süreç içerisinde oldu bunlar. Hala bu 200 tane aydın, siz nasıl aydınsınız? Nasıl bunlara destek verirsiniz? Bu öldürülen insanlar görülmüyor mu, görülmeyecek mi? Ama bir başka yerde bakıyorsunuz ki, onların zihniyetini temsil eden herhangi biri öldüğü zaman kıyameti koparıyorsunuz. Açık konuşuyorum, bunlar karanlık tipler." (İLKHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler