3 bin 793 okulda beyaz bayrak iptal edildi

3 bin 793 okulda beyaz bayrak iptal edildi

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in Soru önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye genelinde 3 bin 793 okulun Beyaz Bayrağının iptal edildiğini açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Türkiye genelinde bugüne kadar 18 bin 656 okulun Beyaz Bayrak sahibi olduğunu, 3 bin 793 okulun ise Beyaz Bayrağının iptal edildiğini bildirdi. 

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in, temizlik ve hijyen açısından belirlenen kriterlere uyan okullara Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın işbirliğinde verilen Beyaz Bayrak ve Sertifikalarla ilgili olarak Bakan İsmet Yılmaz’a soru önergesi verdi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 07.12.2017 tarihi itibariyle Beyaz Bayrak sahibi olan okul sayısının 18 bin 656 olduğunu söyledi.

Beyaz Bayrak süresinin 3 yıl olduğunu ifade eden Bakan Yılmaz, “ 3 yıl sonunda müracaat etmeyen ya da denetim sonucunda Beyaz Bayrağı iptal edilen okul sayısı 3 bin 793'tür. 2017 yılında Beyaz Bayrak alan okul sayısı ise 9 bin162'dir” açıklamasında bulundu. 

Gürer: “Belirlenen kriterlere uyan okul sayısı düşük”

Temizlik ve hijyen açısından belirlenen kriterlere uyan okullara verilen Beyaz Bayrak ve sertifikanın, okulların bu alanlarda teşvik edilmesi açısından önemli olduğunu belirten Gürer, “Ancak Türkiye genelinde 62 bin 250 okul bulunurken, bunlardan sadece 18 bininin belirlenen kriterlere uyuyor olması düşündürücüdür. Bu rakamlar Türkiye’de 45 bine yakın okulun, temizlik ve hijyen kriterlerine uymadığını göstermektedir. 3 bin 793 okulda beyaz bayrak iptali de sorgulanması gereken bir durumdur. Birçok okulda kadrolu hizmetli dahi yoktur. Okulların temizliği  önemlidir. Özellikle ilköğrenim sürecinde çok daha önemlidir ve şarttır. Okullar yalnız ders anlatılan bir yer değil, her yönden örnek olacak konum, durum ve koşullarda olması gerekir.” diye konuştu. (İLKHA)HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.