1. HABERLER

  2. ADIYAMAN

  3. ADIYAMAN

  4. 4D'li işçiler mali ve özlük haklarını istiyor
4D'li işçiler mali ve özlük haklarını istiyor

4D'li işçiler mali ve özlük haklarını istiyor

696 Sayılı KHK ile taşerondan kadroya geçen 4D'li işçilerin mali ve özlük hakları noktasında yaşanan sıkıntılarını dile getirme adına Hak-İş Konfederasyonuna bağlı Öz Büro İş Sendikası tarafından basın açıklaması yapıldı.

A+A-

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde Hak-İş Konfederasyonuna bağlı Öz Büro İş Sendikası Adıyaman İl Başkanı Mehmet Mustafa Turan tarafından yapılan basın açıklamasında "2 Nisan 2018 tarihinde 696 sayılı KHK ile kadroya geçen üyelerimizin o tarihten itibaren yaşadıkları ekonomik kayıplar ve her geçen gün artan psikolojik baskılar dayanılmaz boyutlara ulaşmıştır." ifadeleri kullanıldı.

2 Nisan 2018 tarihinde 696 sayılı KHK ile kadroya geçen üyelerinin o tarihten itibaren yaşadıkları ekonomik kayıplara değinen Turan "Taşeron çalışanıyken yaşadığımız hak kayıplarının, haksız ve yanlış uygulamaların sebebi olarak taşeron sistemini görüyor bunu anlayabiliyorduk. Ancak kadrolu olduktan sonra bu sorunların ve haksızlıkların artarak devam ediyor olmasını asla kabul etmiyoruz. Hastane gibi insan sağlığını ve insan yaşamını doğrudan etkileyen hizmet süreçlerinin başarılı olmasının yolu, çalışanların motivasyonu ve performansından geçmektedir. Ancak üzülerek ifade edelim ki bu durum göz ardı edilmekte, bir kısım idareciler tarafından üyelerimize uygulanan psikolojik baskıların ardı arkası kesilmemektedir." dedi.

"16 ay geçmiş olmasına rağmen neden kamu çerçeve protokolü imzalanmadı?"

Kadro verilmesinden bu yana geçen zaman zarfında kendileriyle kamu çerçeve protokolünün neden imzalanmadığını sorgulayan Turan sözlerine şöyle devam etti:

"696 sayılı KHK gereği tüm haklarımızla kadroya geçirilmiş olmamıza rağmen, eğitim intibaklarımız, yüzdelik dilimlerimiz, enflasyon farklarımız bordrolarımızdan çıkartılmıştır. 2018 yılında Yüksek Hakem Kurulu Toplu İş Sözleşmelerindeki zam oranı yüzde 4 artı yüzde 4 iken, enflasyon oranı yüzde 21’dir. Kamuda çalışan tüm işçi, memur ve hatta emekliler enflasyon farklarını almışken; ağır iş koşullarında çalışan üyelerimize yüzde 13'lük enflasyon farkının verilmemesini asla doğru bulmuyoruz. 696 sayılı KHK’nın 112'inci maddesinde Kamu Çerçeve Protokolü imzalanabileceği açıkken kadroya geçtiğimiz tarihten bugüne 16 ay geçmiş olmasına rağmen neden kamu çerçeve protokolü imzalanmadı? Hastanedeki hizmet süreçlerinin olmazsa olmazları olan HBYS çalışanlarının kadroları neden hala açıklanmıyor?"

Memurların ve diğer kamu çalışanlarının nakil ve tayin hakları olmasına rağmen kendi üyelerinin bu haktan yoksun olmalarının aile bütünlüklerini ciddi şekilde bozduğunu vurgulayan Turan "Bütün bu sorunların yaşanmasının en temel sebebi 696 sayılı KHK değil, yöneticilerin keyfi ve yanlış yorumlarıdır. Keyfi uygulamaları ile üyelerimiz üzerinde baskı ve mobing uygulayan idarecilerin bulunduğu işyerlerinde çalışmak üyelerimiz için dayanılmaz hale gelmiştir. Kamuda işini özveriyle yapan ancak taşeron sistemindeyken yıllardır büyük mağduriyetler yaşayan üyelerimizin sorunlarının hala çözülmemesi nedeniyle görevlerinin gereklerini yerine getirmekte ihmal gösteren bir kısım kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunma zorunluluğumuz doğmuştur. Yapılan tüm bu haksız uygulamaların sona erdirilmesi ve iş yerindeki huzurun ve etkin, verimli çalışma ortamının tekrar sağlanabilmesi amacıyla yapacağımız suç duyurusu sonucunda yargının, sorumlular hakkında en ağır cezaya hükmedeceklerine olan inancımız tamdır." şeklinde konuştu.

Sağlık çalışanına şiddet karşı önlemler alınmalı

Sağlık çalışanlarının şiddete maruz kalmalarının kabul edilemeyecek bir durum olduğunu belirten Turan "Üzerinde durmak istediğimiz bir diğer önemli konu ise, sağlıkta şiddet olaylarının her geçen gün artmasıdır. En son pazartesi günü Ağrı Doğubeyazıt Hastanesi’nde görev yapmakta olan üyemiz Ahmet Akbaş hasta yakınları tarafından bıçaklanarak ağır bir şekilde yaralanmıştır. Şu anda görev yaptığı hastanenin yoğun bakımında yaşam mücadelesi veren üyemize acil şifalar diliyoruz. Sağlıkta şiddet olaylarının bir an önce son bulması için hastane yönetimlerimizi ve bakanlıklarımızı göreve davet ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Turan "Sonuç olarak 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yüzbinlerce insanı mutlu eden Cumhurbaşkanımızın kararname ile güvence altına aldığı haklarımızın bordrolarımızdan çıkartılmış olması hem KHK’ya hem de mevzuata aykırılık teşkil etmektedir. Bütün ilgililerden Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda hareket etmelerini, çalışan mağduriyetinin önlenmesi ve kamu zararının önüne geçilmesi konularında hassasiyet göstermelerini talep ediyoruz." dedi.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.