1. HABERLER

  2. AĞRI

  3. AĞRI

  4. ​5. Uluslararası Ağrı Dağı ve Nuh’un Gemisi Sempozyumu başladı
​5. Uluslararası Ağrı Dağı ve Nuh’un Gemisi Sempozyumu başladı

​5. Uluslararası Ağrı Dağı ve Nuh’un Gemisi Sempozyumu başladı

​Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde (AİÇÜ) ‘5. Uluslararası Ağrı Dağı ve Nuh’un Gemisi Sempozyumu’ başladı.

A+A-

16-17 Ekim tarihlerinde Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen sempozyuma, Ağrı Valisi Süleyman Elban, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, Ağrı Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Turgut, Ağrı İl Emniyet Müdürü Nihat Özen, kurum müdürleri, STK temsilcileri, akademisyenler ve çok sayıda davetli katıldı.  

AİÇÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen sempozyumun açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, dünyada inanç turizmi açısından marka değer olan Ağrı Dağı ve Nuh’un Gemisi başta olmak üzere sosyal bilimler alanında 10 farklı ülkeden gelecek olan 110 araştırmacı ve bilim insanının birbirinden değerli çok sayıda bildirinin sunulacağını belirtti.

Ağrı’nın insanlık tarihinin tartışılmaz en önemli destanlarından birine ev sahipliği yaptığını belirten Karabulut, “Buna karşın ne yazık ki bu büyük fırsatı ve potansiyeli günümüze kadar gereği gibi değerlendirilememiştir. Üniversite olarak Uluslararası Ağrı Dağı ve Nuh’un Gemisi Sempozyumlarını düzenlemedeki amacımız; özellikle inanç turizmi açısından büyük bir potansiyele sahip Ağrı Dağı ve Nuh’un Gemisi ile ilgili araştırmalar yapan bilim insanlarını bir araya getirip bu konunun her yönüyle irdelenmesini sağlamak, bu potansiyeli harekete geçirecek ve yöreyi canlandıracak inanç turizmine yönelik alt yapı ve tanıtım çalışmalarına öncülük yapmak, katkı sunmaktır. Üniversite olarak bunu başarabilirsek; büyük tufandan sonra Hz. Nuh’un Gemisi’nin bu dağın üzerine oturduğu inancı nedeniyle, çok sayıda şiir, mani, öykü, atasözü ve efsaneye konu olan Ağrı Dağı’nı dünyanın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri haline getirebilir, bacasız sanayi olarak tanımlanan turizm sayesinde ülke ve bölge ekonomisine büyük bir girdi sağlayabiliriz.” diye konuştu.

Rektör Karabulut’tan sonra konuşma yapmak üzere kürsüye çıkan Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, Ağrı’nın medeniyetin doğuş yeri olduğunu kaydetti.

Ağrı'nın tanıtımı için çeşitli etkinliklerin düzenlenmesi gerektiğini belirten Sayan, Barış Pınarı Harekatı olmasaydı dünya liderlerine mektuplar yazarak Ağrı'ya ziyaret etmeleri için davet edeceğini söyledi. Sayan, önümüzdeki yıl veli ve rektörler beraber Ağrı Dağı'nın daha verimli bir hale getirilmesi için çalışmaların yapılması gerektiğini ifade etti.  

Ağrı Valisi Süleyman Elban, ise Hz Nuh’un gemisi ve tufanı ile ilgili bilimsel çalışmalar yaptıklarını ve bu çalışmaların devam ettiğini hatırlattı.

“Ağrı sempozyumlar şehri olmaya başladı”

Vali Süleyman Elban, “Ağrı Dağı’nın kutsiyetini, yüceliğini kimse tartışamaz. Nuh Tufanı ve Nuh’un Gemisini de Ağrı’da olduğu konusunda tereddüdümüz yok. Nuh’un Gemisi, Büyük Tufan ve Ağrı Dağı bu 5’incisi düzenlenen sempozyumun artık bilimsel anlamda birçok çalışmanın yapılması gerekiyor. Bu tür çalışmalarda ciddi ilerlemeler kaydettik. Somut aşamaya geldiği zaman hem Ağrı kamuoyuna hem de Türkiye kamuoyuna sunmayı planlıyoruz. Dolayısıyla dünyanın gözbebeği olan bu kutsal merkezin hem dünya turizmine ve hem de maddi olarak Ağrı’nın istifadesine sunabilmek için bu çalışmaları da yakın zamanda tamama erdireceğiz diye temennim var.  Bu sempozyumun hazırlanmasında ciddi bir emek var. Biz 2 hafta önce bir sempozyum yaptık bu konu ile ilgili. Dolayısıyla Ağrı’ya yavaş yavaş sempozyumlar şehri olmaya başladı. Bunda büyük bir emek var.” şeklinde konuştu.

Yönetmenliğini Mehmet Cem Sertesen’in yaptığı ‘Nuh’un Gemisi’ belgeseli gösteriminin yapıldığı sempozyumda, bilim insanları tarafından bildiriler sunuldu.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.