ABD ve diğer büyükelçilerden "Kavala" tepkilerinin ardından açıklama

ABD ve diğer büyükelçilerden "Kavala" tepkilerinin ardından açıklama

Türkiye'de tutuklu bulunan Osman Kavala hakkında açıklama yapan ABD ve diğer ülkelerin büyükelçilikleri, "Diplomatik İlişkiler Hakkındaki Viyana Sözleşmesi'nin 41'nci maddesine riayet etmeyi teyit ettiklerini" belirttiler.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nin, Twitter hesabından yapılan açıklamada, "ABD, 18 Ekim tarihli açıklamaya ilişkin bazı sorunların yöneltilmesi vesilesiyle, Diplomatik İlişkiler Hakkındaki Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesine riayet etmeyi teyit eder." denildi.

Söz konusu paylaşımı, diğer büyükelçilerin resmi Twitter hesabı da retweet yaptı.

Büyükelçilerin bu açıklaması, gelen tepkilerin ardından geri adım attıkları şeklinde yorumlandı.

Diplomatik İlişkiler Hakkındaki Viyana Konvansiyonunun 41. Maddesinde şunlar belirtiliyor:

"1. Ayrıcalıklarına ve bağışıklıklarına hâlel gelmeksizin, bu gibi ayrıcalıklardan ve bağışıklıklardan yararlanan bütün şahıslar kabul eden Devletin kanunlarına ve nizamlarına riayet etmekle yükümlüdür. Anılan Devletin iç işlerine karışmamakla da bu şahıslar keza yükümlüdür.

2. Gönderen Devlet tarafından kabul eden Devlet nezdinde yapılması misyonun uhdesine tevdi olunan bütün resmi işler, kabul eden Devletin Dışişleri Bakanlığı veya mutabık kalınacak diğer bir Bakanlık ile veya aracılığıyla yürütülür.

3. Misyonun binaları, misyonun bu Sözleşmede belirtilen görevleri veya diğer genel uluslararası hukuk kuralları veya gönderen ve kabul eden Devlet arasında yürürlükte olan özel anlaşmalar ile bağdaşmayacak bir tarzda kullanılmaz."

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler