ABD'nin drone saldırılarında katlettiği sivillere ilişkin verileri sızdıran analiste hapis

ABD'nin drone saldırılarında katlettiği sivillere ilişkin verileri sızdıran analiste hapis

ABD ordusunun "drone savaş programı"nın iç işleyişine dair bilgilerin sızmasını sağlayan ABD Hava Kuvvetleri eski istihbarat analisti Daniel Hale, salı günü 45 ay hapis cezasına çarptırıldı.

33 yaşındaki Hale'a, ordunun hedeflerini seçme şekli ve sözde isabetli savaş yönteminin kullanımı sonucu kazara öldürülen çok sayıdaki sivile ilişkin rakamlar gibi herkesin peşinde olduğu bilgileri içeren belgeleri sızdırması üzerine 2019'da dava açılmıştı.

Şarku'l Avsat'ın haberine göre Hale, salı günü Virginia'daki federal mahkemede yargıca, belgeleri "drone savaşının bizi güvenli tuttuğu, bizim yaşamımızın diğerlerinden daha değerli olduğu yalanını" ifşa etmek için sızdırmayı seçtiğini söyledi.

Buradayım çünkü asla benim olmayan bir şeyi, değerli insan hayatını çaldım. Bu hadiseler sanki gerçekleşmiyormuş gibi davranılan bir dünyada yaşamayı sürdüremezdim. Lütfen, sayın yargıç, insanların hayatı yerine belgeleri aldığım için beni bağışlayın.

Çeşitli tahminlere göre 2004'ten bu yana ABD drone programı, aralarında muhtemelen binlerce çocuk ve sivilin olduğu on binlerce kişinin ölümüne neden oldu. Öte yandan gerçek veriler, aksi kanıtlanmadığı sürece drone saldırılarındaki zayiatları "çatışmada öldürülen düşmanlar" olarak kategorize eden hükümet tarafından gizlenmişti.

Hale salı günkü duruşmada, "Drone savaşında bazen öldürülen 10 kişiden 9'u masum oluyor. İşinizi yapmak için vicdanınızın bir kısmını öldürmeniz gerekiyor" dedi.

Federal yetkililer, Hale'in eylemine daha az idealist yaklaştı. Davayı yöneten ABD bölge mahkemesi yargıcı Liam O'Grady, eski analistin "masum insanları öldüren drone programı hakkında konuştuğu için yargılanmadığını" ve "söz konusu belgelerden herhangi birini almadan da bir muhbir olabileceğini" söyledi.

Öte yandan eyaletin Başsavcı Yardımcısı Gordon Kromberg, dava dilekçesinde sızıntıların ulusal güvenliği tehlikeye attığını yazdı.

Kromberg, "Bu bilgiler teröristler veya diğer yabancı düşmanlar tarafından çoktan kullanıldı mı veya gelecekte kullanılır mı bilmiyoruz. Emin olabileceğimiz şey, Hale'nin eylemlerinin geçmişte Amerikalıların emniyet ve güvenliğine zarar verme riski taşıdığı ve gelecekte de böyle olmaya devam edeceğidir" dedi.

Yetkililer, sızdırılan materyallerin sivil özgürlükler ve ulusal güvenlik odaklı basın kuruluşu The Intercept tarafından alındığını da ima etti.

The Intercept genel yayın yönetmeni Betsy Reed, salı günü yaptığı açıklamada, "Daniel Hale, hükümetin The Intercept tarafından yayımlandığını ima ettiği belgeleri sızdırdığı için yıllarca hapis yatacak. Bu belgeler, sivillerin öldürülmesinin önceden kabul edilenden çok daha yaygın şekilde gerçekleşmesi de dâhil ABD hükümetinin gizli ve kanlı drone savaşı hakkındaki gerçeği açığa çıkardı. The Intercept, kaynaklarımız hakkında yorum yapmayacaktır. Ancak bahse konu belgeleri gün ışığına çıkaran kişi, şüphesiz yüce bir kamu amacına hizmet etmiştir" dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler