Adıyaman Memur-Sen: Maaşlarda yapılan artış zamlarla geri alındı

Adıyaman Memur-Sen: Maaşlarda yapılan artış zamlarla geri alındı

​Memur-Sen Adıyaman İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz, memur maaşlarında yapılan artışın yeni yılla birlikte gelen zamlarla geri alındığını vurguladı.

Ali Deniz, Genç-Memur-Sen Adıyaman Temsilciliği yönetim kurulu üyeleri ile gerçekleştirilen istişare toplantısı sonrasında, ocak ayı enflasyonu ile Hakem Kurulunun daha önce vermiş olduğu yüzde 3’lük zammın yarısından fazlasının eridiğini söyledi.

"Merkez bankasının enflasyon hedefi ile piyasanın gerçekliği arasında çok ciddi fark var"

Resmi makamlar tarafından açıklanan enflasyon ile piyasadaki enflasyon arasında çok ciddi fark olduğunu belirten Deniz "Enflasyon rakamlarının bu şekilde devam etmesi halinde memurların aldığı zam, 3'üncü aydan itibaren tamamen enflasyona yenilecek. 2020’de; yüzde 4 artı yüzde 4 hakem zammı, yüzde 14,60 yılsonu enflasyonu, yüzde 6,08 toplam enflasyon farkı tablosu var. Yüzdelik olarak verdikleri zam bir iki ay içinde enflasyonun altında kaldığı için o fark memurun alım gücünü düşürüyor. Toplu Sözleşme sürecinde ortaya koyduğumuz refleksin ne kadar doğru olduğunu görmüş olduk. Merkez Bankasının enflasyon hedefi ile piyasanın gerçekliği arasında çok ciddi fark var. Bu kaybı telafi etmek için en düşük memur maaşının yüzde 10’u kadar tüm kamu görevlileri için bir seyyanen zam yapılması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Deniz, seyyanen zam yapılması talebini yineleyerek "Öncelikle 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere seyyanen zam yapılması gerekmektedir. Ayrıca enflasyon oranının hakem zammını geçtiği aydan itibaren ise enflasyon farkı zammı yansıtılmalıdır.  Enflasyonla mücadele maaş ve moral kaybıyla değil, maaş ve moral artışıyla yapılmalıdır. 2020 yılsonu enflasyonunun ve 2021’in ilk enflasyon oranının, kamu görevlilerine en düşük devlet memur maaşının yüzde 10’u oranında (400 TL) ocak ayından geçerli olmak üzere seyyanen zam yapılması gerekmektedir." şeklinde konuştu.

Ağustos ayında gerçekleştirilecek toplu sözleşmeye kadar seyyanen zam müjdesini beklediklerini, aksi takdirde benzer kayıpların ve sorunların yaşanacağını söyleyen Deniz "Toplu Sözleşmeye kadar memurların alım gücündeki düşüklüğünün önüne geçilebilmesi için 400 TL seyyanen zam yapılması gerektiğini her fırsatta söylüyor ve görüşmelerimizde bu konuya özel başlık açıyoruz. Ümit ediyoruz ki toplu sözleşmeye girilmeden bu konuda bir adım atılır. Kamu İşvereni ve Hakemi 5'inci dönemdeki enflasyon hesabı hatasına ve makul teklifleri göz ardı etme yanlışına düşmemeli." ifadelerini kullandı. 


Adıyaman Memur-Sen: Maaşlarda yapılan artış zamlarla geri alındı

Adıyaman Memur-Sen: Maaşlarda yapılan artış zamlarla geri alındı

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler