Adıyaman'da sokak hayvanları için kulübe yaptırıldı

Adıyaman'da sokak hayvanları için kulübe yaptırıldı

​Adıyaman Belediyesi, parklara kedi ve köpek evleri yerleştirerek, sokak hayvanlarına soğuk kış günlerinde sığınabilecekleri alanlar oluşturmaya çalışıyor.

Veteriner Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen proje kapsamında, parklara kedi ve köpek evleri yerleştirerek, sokak hayvanlarına soğuk kış günlerinde sığınabilecekleri alanlar oluşturmayı hedefleyen Adıyaman Belediyesi, kedi ve köpek evlerinin montajına başladı.

Şehrin farklı noktalarındaki 9 parka toplam 8 adet kedi evi, 11 adette köpek evi monte edilmeye başlandığını belirten Yusuf Işık "Şehrimizde uygun gördüğümüz ve gönüllü arkadaşlarımız ile ortak karar alarak belirlediğimiz bazı parklarımıza 11 adet köpek kulübesi, 8 adette kedi kulübesi yapım ve montaj işini tamamladık. Sokak hayvanları 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereğince korunmaktadır. Bu ilgili yasadaki hayvan haklarından biri de sokak hayvanlarının doğal yaşam alanları olan park ve sokaklardaki barınma ihtiyaçlarını karşılamaktır. Ve biz de belediye olarak bu projeyle bunu gerçekleştirmiş olduk." dedi.

Işık sokak hayvanlarını yaz ve kışın zor şartlarından muhafaza etme gayretinde olduklarını dile getirerek "Bu kulübe ve evleri kurmamızdaki asıl amacımız, sokak hayvanlarımızın yazın sıcaktan kışın soğuktan korunabilmeleri için birer yuva sağlamak, daha rahat beslenebilmelerine yardımcı olmak, çocuklarımıza hayvan sevgisini daha da fazla aşılayabilmek, vatandaşlarımızın hayvan korkusunu yenmesini sağlayabilmek, vatandaşlarımızın da sokak hayvanlarını besleme ihtiyacını ve alışkanlığı kazanmasını sağlamak, gelecek nesillerimizin empati duygusunun gelişmesini sağlamak ve vicdani sorumluluğu olan birey olmalarını sağlamaya çalışmak ve yeri geldiğinde ailelerin bu parklardaki sokak hayvanları ile iletişime geçmelerini sağlamaktır." ifadelerini kullandı.


Adıyaman'da sokak hayvanları için kulübe yaptırıldı

Adıyaman'da sokak hayvanları için kulübe yaptırıldı

Adıyaman'da sokak hayvanları için kulübe yaptırıldı

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.