AGD Adana Şube Başkanı Beyaz: Avrupa Srebrenitsa'da yaşattığı utançla yüzleşmeli

AGD Adana Şube Başkanı Beyaz: Avrupa Srebrenitsa'da yaşattığı utançla yüzleşmeli

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Adana Şube Başkanı Enes Beyaz, BM gözetiminde gerçekleşen Srebrenitsa katliamının asıl sorumlularının, sessiz kalmakla suçladığımız AB ve ABD'nin bizzat kendisi olduğunu söyledi.

1995 yılında Srebrenitsa'da gerçekleşen katliamın üzerinden 26 yıl geçti. Srebrenista'da son yüzyılın en büyük katliamı yapılırken Batılı devletler geçmişte olduğu gibi üç maymunu oynadı.

Medeniyetler ve özgürlükler kıtası olarak insanlığa lanse edilen Avrupa'nın köhnemiş zihniyeti, Müslümanlara karşı haçlı zihniyetiyle davranmaya her dönemde devam etti.

AGD Adana Şube Başkanı Enes Beyaz, Srebrenitsa'da yaşanan vahşete yönelik yaptığı yazılı açıklamada, yaşatılan acıların Müslümanların zihninde unutulmaz bir yer tuttuğunu söyledi.

Srebrenitsa'nın, 11 Temmuz 1995'te katil Ratko Mladic'in emrindeki Sırp birlikleri tarafından işgal edilmesinin ardından Sırplar en az 8 bin 372 Boşnak erkeği; ormanlık alanlar, fabrikalar ve depolarda katletti. Katledilen Boşnakların toplu mezarlara gömüldüğünü hatırlattı.

ABD ve AB'yi katliamlara karşı sessiz kalmakla suçlamaktan vazgeçmek gerektiğini dile getiren Beyaz, söz konusu katliamların esas sorumlusunun zaten kendileri olduğunu kaydetti.

Beyaz, "Bugün Srebrenitsa'nın bize ne ifade ettiğini anlamak zorundayız. Önümüze medeniyet diye konulmaya çalışılan Avrupa'nın, Amerika'nın, dünyada en çok insan kanı akıtan devletler olduğunu görmek zorundayız. En büyük terör olaylarının, zulümlerin, işkencelerin, sömürünün batı tarafından yapıldığını bilmek, dahası buna göre amel etmek zorundayız. Birliğimiz bozuldukça, birbirimizden uzaklaştıkça, yok oluyoruz! Tekrar birbirimize dönmek, birbirimizle tekrar kardeş olmak zorundayız. Dünyayı sömüren düzenin sahipleri olan AB ve ABD'yi, her katliamda sessiz kalmakla suçlamaktan vazgeçmek, bu katliamlardan onların esas sorumlu olduğunu bilmek zorundayız."

Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç'in "Ne yaparsanız yapın soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır." Sözünü anımsatan Beyaz, "Bu sebeple yaşanan acıları unutmayacağız, unutturmayacağız. 26 yıl önce yaşanan acıların hala taze olduğu vatan, Bosna Hersek'in bağımsızlık mücadelesinde şehid olan 300 bini aşkın Boşnak kardeşimize ve Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç'e Allah'tan rahmet diliyoruz. Avrupa'nın ise yaşattığı bu utanç ile yüzleşmesini temenni ediyoruz." diye konuştu.


AGD Adana Şube Başkanı Beyaz: Avrupa Srebrenitsa'da yaşattığı utançla yüzleşmeli

AGD Adana Şube Başkanı Beyaz: Avrupa Srebrenitsa'da yaşattığı utançla yüzleşmeli

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.