Ağrı Milletvekili Çelebi: "Kentte tren yolu, 3 baraj ve 3 gölet çalışması devam ediyor"

Ağrı Milletvekili Çelebi: "Kentte tren yolu, 3 baraj ve 3 gölet çalışması devam ediyor"

İLKHA Ağrı Temsilciliğine bir ziyaret gerçekleştiren AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, ziyarette merkez ve ilçelerde önemli yatırım çalışmalarının yürütüldüğünü söyledi.

AK Parti Ağrı İl Başkan Yardımcısı Mehmet Alpaslan ile birlikte gerçekleştirdiği ziyarette kentte yürütülen önemli çalışmaları paylaşan Ekrem Çelebi, sağlık, eğitim ve turizm alanı başta olmak üzere birçok sektörde önemli çalışmaların yürütüldüğünü kaydetti.

Tren yolunun yatırım programına alınması için çalışmalarının devam etmesi ile birlikte ulaşımdaki hizmetlerin tamamlanması, kentte 3 baraj ile 3 göletin yapımı ve merkez başta olmak üzere ilçelerde temeli atılacak hastanelerin aşamaları hakkında bilgi veren  Çelebi, çalışmaların tamamlanması için gayret ettiklerini söyledi.

"Ağrı Dağı'nın tırmanışa açılması için büyük çaba harcadık"

Çelebi, gerçekleştirilen ziyarette yapılan çalışmalar hakkında şunları söyledi:

Hayırlısı ile geçtiğimiz Pazar günü Ağrı Dağı'nın resmi olarak tırmanışa açtık. Tabi, dağın tırmanışa açılması için 2018 yılından beri uğraş veriyorum, açılışın yapılması için sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Kültür ve Turizm Bakanımız, İçişleri Bakanımız ile bu konuda önemli temaslarımız oldu hatta en son İçişleri Bakanı sayın Süleyman Soylu Ağrı'da Ayakkabıcılar Sitesi temel atma töreninde bir konuşma yapmıştı ve orada Ağrı Dağı'na resmi olarak tırmanışların başlayacağı sözünü vermişti. Ağrı Dağı'nın tırmanışa açılmış olması, yerli dağcılardan şimdilik ücret alınmayacağı olması çok güzel ve daha sonraki süreçte ise o bölgede hayata geçirilecek projelerimiz olacak. İnşallah ilerleyen zaman diliminde güzel çalışmalar olacak. Bölgeye farklı bir gelir kapısı olacak. Bu noktada basın olarak üstünüze düşeni yapıyorsunuz, Allah razı olsun ve siyaseten biz de elimizden geleni yapıyoruz. Dağ tırmanışı için gelecek insan uçakla gelip burada otelde kalacak, memleketi dolaşıp dağcı arkadaşları ile tırmanış gerçekleştirecek. Her halükarda bir para döngüsü olacak.

"Taşlıçay Devlet Hastanesi ve Doğubayazıt Ağız ve Diş Polikliniğin temelleri atılacak"

Ağrı'ya önemli yatırımların olduğunu ve ilerleyen zaman dilimi içinde ise yatırımların devam edeceğini hatırlatan Çelebi, "Bu yıl 30 yataklı Taşlıçay ilçesinde devlet hastanemizin temeli ile Doğubayazıt ilçesinde ise 17 üniteli ağız ve diş polikliniğinin temelini atacağız inşallah. Merkezde İl Emniyet Müdürlüğü, Adliye Sarayı, cezaevi binası çalışmaları olacak bu yıl, projeler bitmiş temel atmayı planlıyoruz. Yani merkez yatırımlarımız devam edecek. Sağlık ve eğitim sektöründe elimizden gelen gayreti gösterdik. Turizmde ise büyük çaba harcadık ve en büyük meyvesini almaya başladık Ağrı Dağı'nın tırmanışa açılması ile. Özellikle sağlık alanında yaptığımız çalışmalar arasında tıp fakültesinin kurulması, kadın, doğum ve çocuk hastanesinin yapılması için yatırım programına dahil edilmesi önemli çalışmalardır. Bundan sonraki süreçte 10 akademisyenin hastanemizde ihtisas görmesi, afiliasyon işlemlerinin ardından görev almaya başlayacak olmaları önemli." ifadelerini kullandı.

"Hamur ile Patnos arasındaki kara yolunun bitirilmesi için kış mevsimi bittiği gibi hemen harekete geçilecek"

Erzurum'un Horasan ilçesine kadar gelen tren yolunun uzatılarak Ağrı üzerinden İran'a ulaştırılması noktasında da çaba verdiğini kaydeden Çelebi, "Ulaşım noktasında ise Hamur ile Patnos arasındaki kara yolunun bitirilmesi için kış mevsimi bittiği gibi hemen harekete geçilecek. Bu yıl sonunda yolu hizmete açmayı planlıyoruz. Yıl sonuna yetişmez ise 2022 yılının ilk çeyreğinde yolun hizmete açılması mümkün olacak. Yine tren yolu ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. En azından Erzurum'un Horasan ilçesine kadar gelen tren ilimiz üzerinden İran'a kadar gitmesi noktasında gayret ediyoruz. Barajlarla ilgili çalışmalarımız var, işte Aydıntepe, Karahalit ve bir köyümüzde daha bu kapsamda çalışmamız olacak. Göletlerle ilgili çalışmalarımız var yine, bu yıl üç tanesini yatırım programına aldık." şeklinde konuştu.

İLKHA Ağrı muhabiri Ömer Adıgüzel ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek özellikle kentin gelişimi noktasında üstlerine düşeni yerine getirmeye çalıştıklarını ifade etti. 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler