Ailede huzur ve saadet nasıl sağlanır?

Ailede huzurun en önemli vesilesinin anne ve babanın arasındaki sevgi, saygı ve karşılıklı muhabbet olduğunu söyleyen Aile Danışmanı Adnan Kalkan, bu muhabbet bağı ne derece güçlü olursa ailede yetişen çocukların da o oranda toplumla barışık olur.

Aile kurumunun yaşamış olduğu sorun ve sıkıntıların uzun bir süredir devam ettiğini dile getiren Aile Danışmanı Adnan Kalkan, aileyi ifsat etmek isteyenlerin bu durumu fırsat bilerek aileye zarar verdiklerini kaydetti.

Kalkan, ailenin çöküşünün toplumda medeniyetin çöküşü anlamına geldiğini söyledi.

Evlenirken eş seçim kriterlerinin önemine vurgu yapan Kalkan, eşler arasında psikolojik, sosyal, ekonomik yahut kültürel denklik olması gerektiğini ifade etti.

Huzurlu saadet dolu yuvaları hakkında İLKHA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Kalkan, aile içi istişarenin eşler arası ilişkilere olumlu yansıdığını belirterek, ailelerin haftada en az bir istişare günü belirmeleri tavsiyesinde bulundu.


"Kadın ve erkeğin itibarsızlaştırılmasıyla karşı karşıya kaldığını görüyoruz"

Aile kurumunun ve yapısının ifsat edici saldırılara maruz kaldığını söyleyen Kalkan, "Aile kurumu yaklaşık son iki yüz yıldır ciddi problemlerle, sorunlarla, saldırılarla ailenin, özellikle kadının ve erkeğin itibarsızlaştırılmasıyla karşı karşıya kaldığını görüyoruz. Bu süreç içerisinde özellikle feminist duyguların ve feminist akımların ön plana çıkması ve birçok ülkede birçok kanunun, aynı zamanda İstanbul Sözleşmesi örneğinde olduğu gibi imzalanması ve özellikle eşcinselliğin yani LGBT lobisinin son zamanlarda çok ciddi bir şekilde desteklenmesi sonucunda aileye büyük bir darbe vurulmuştur diyebiliriz." dedi.

"Aile hasar görürse medeniyet hasar görür"