1. HABERLER

  2. BİNGÖL

  3. BİNGÖL

  4. Aileler çocuklarını sevdirerek Kur'an kurslarına göndersinler
Aileler çocuklarını sevdirerek Kur'an kurslarına göndersinler

Aileler çocuklarını sevdirerek Kur'an kurslarına göndersinler

Önümüzdeki Pazartesi başlayacak olan Yaz Kur’an Kursu hakkında açıklamalarda bulunan Bingöl İl Müftüsü, ailelerin çocuklarını baskı ve nefretle değil sevdirerek camiye göndermelerini istedi.

A+A-

Önümüzdeki Pazartesi başlayacak olan Yaz Kur’an Kursu hakkında açıklamalarda bulunan Bingöl İl Müftüsü Mecit Can, ailelerin çocuklarını baskı ve nefretle değil sevdirerek camiye göndermelerini istedi.

Nihai hedeflerinin çocukların tatillerini manevi bir atmosferde ve Kur'an'ın gölgesinde geçirmelerini sağlamak olduğunu dile getiren Müftü Can, ailelere de büyük görevler düştüğünü hatırlattı.

Yaz Kur’an Kursu hakkında açıklamalarda bulunan Bingöl İl Müftüsü Mecit Can, Yaz Kur’an Kurslarının Kur'an ayı olan Ramazana denk gelmesinin ayrı bir manevi hava oluşturduğunu söyledi.

Önümüzdeki pazartesi başlayacak olan Yaz Kur'an Kurslarının 2 ay süreceğini belirten Can, "Tüm camilerimizde, Kur'an kurslarımızda ve bunların dışında nerede kurs yapabileceksek bize gelen talepler karşısında şartları uygun olan ve yeteri kadar öğrencisi varsa oraya görevlendirme yapıyoruz. Mümkün olduğu kadarıyla yoğun bir katılımla yaz kurslarını en güzel şekilde ifa etmeye çalışıyoruz." dedi.

“Çocuklarımızın yaz tatillerini manevi bir atmosferde geçirmelerini sağlamalıyız”

Can, nihai hedeflerinin çocukların tatillerini manevi bir atmosferde ve Kur'an'ın gölgesinde geçirmelerini sağlamak olduğunu dile getirdi.

Çocukların yaz Kur’an kurslarından daha iyi faydalanabilmeleri için Kur’an dersi ile birlikte çeşitleri sosyal aktivitelerinin de yapılacağını ifade eden Can, Diyanet İşleri Başkanlı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında bu tür faaliyetler için işbirliği olduğunu söyledi.

Camideki manevi havanın çocuklar tarafından alınmasının sağlanması gerektiğini ifade eden Can, "Toplantılarımızda imam ve diğer görevli arkadaşlara hep söylüyoruz, camiye gelen çocuklarımızı sıkmadan cami ortamını sevdirelim.” diye konuştu.

“Aileler çocuklarını sevdirerek Kur'an kurslarına göndersinler”

Ailelerin çocuklarını baskı ve nefretle değil sevdirerek camiye göndermesini isteyen Can, "Aynı okuldaki gibi takiplerini yapsınlar. Zaman zaman evde kontrol etsinler, ne yapıyorsun ve öğreniyorsun diye tatlı bir yoklamada fayda var. Şu anlayış ise yanlış; ‘çocuk evde çıkıp gitsin camiye mi gider sokağa mı? Nereye gidiyorsa gitsin’ anlayışı bir sorumluluk değil, tehlikeli bir durumdur.” ifadelerini kullandı.

“Çocuğun çocukluğuna sansür getirmeye kimsenin hakkı yoktur”

“Çocuk her zaman ve yerde çocukluğunu yaşayacaktır ve yaşamak zorundadır." diyen Can, "Biz büyükler de bu fırsatı onlara tanımamız lazım. Asla bir çocuğun çocukluğuna sansür getirmeye kimsenin hakkı yok. Cami içinde de bu böyledir. Aynen Hz Peygamber namaz kılarken, Hz Hüsey’nin O'nun sırtına çıktığı gibi, Hüseyin efendimizin sırtından insin diye secdede uzun beklemesi gibi. Camiye gelen çocuklar gürültü de yapsalar, onları kıracak, incitecek, morallerini bozacak davranışlarda bulunmamak lazım.” dedi.

"Kur'an kurslarına yeteri kadar ilgi gösterilmesini herkesten bekliyoruz"

Yaz Kur’an Kurslarının Kur'an ayı olan Ramazana denk gelmesinin ayrı bir manevi hava oluşturduğunu vurgulayan Can, son olarak şunları söyledi:

"Kur’an kursları eğitimini son derece önemsiyorum. Eğer bizler gençlerimizi kötülüklerden, uyuşturucudan ve bir takım istemediğimiz kötü sonuçları olan şeylerden alıkoymak istiyorsak, bu Kur'an kursları son derece ve ciddi bir fren ve arınma görevini görmektedir. Dolayısıyla çok önemsiyoruz.  Halk olarak, topyekûn bu işe ciddi sarılmak gerekir. Çünkü Kur'an-ı Kerim'in Müslümanların hayatında olmazsa olmaz bir önemi vardır. Dolayısıyla Kur'an kurslarına yeteri kadar ilgi gösterilmesini herkesten bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.