AK Parti Sözcüsü Çelik'ten Maraş açılımına ilişkin BM ve çeşitli ülkelerin açıklamalarına tepki

AK Parti Sözcüsü Çelik'ten Maraş açılımına ilişkin BM ve çeşitli ülkelerin açıklamalarına tepki

​AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "KKTC’nin Maraş açılımının ikinci aşamasına dair BMGK Başkanlığı tarafından yapılan açıklamayı tümüyle reddediyoruz. Buna karşı çıkan ülkelerin söyledikleri hukuka uygun değildir." dedi.

AK Parti Sözcüsü Çelik, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından 20 Temmuz'da açıklanan, Maraş açılımının ikinci aşaması hakkında BM Güvenlik Konseyi tarafından yapılan Başkanlık Açıklaması ile çeşitli ülkelerin yaptıkları açıklamalara tepki gösterdi.

Twitter hesabı üzerinden değerlendirmelerde bulunan Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son KKTC ziyaretinde Kıbrıs Türkü’nün hak ve menfaatlerini bir kez daha güçlü şekilde savunduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adadaki gerçeklere ve hukuka uygun açıklamalarına karşı bazı ülkelerin açıklamalar yaptığı hatırlatan Çelik, bu ülkelerin hukuksuz açıklamalarını tümüyle reddettiklerini kaydetti.

"Maraş, açılmadığı ve askeri bölge ilan edildiği haliyle de KKTC toprağıdır"

Çelik, şunları kaydetti:

Cumhurbaşkanımız, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’la beraber KKTC’nin Maraş bölgesinin açılmasına dair güçlü ve hukuka uygun mesajlar verdi. Buna karşı çıkan ülkelerin söyledikleri hukuka uygun değildir; sadece Rum-Yunan propagandasına dayanmaktadır.

KKTC’nin Maraş açılımının ikinci aşamasına dair BMGK Başkanlığı tarafından yapılan açıklamayı tümüyle reddediyoruz. Bu açıklama Rum-Yunan ikilisinin asılsız iddialarına dayanmaktadır.

Maraş, açılmadığı ve askeri bölge ilan edildiği haliyle de KKTC toprağıdır. Maraş’a dair yürütülen açılım, mülkiyet haklarına saygı çerçevesinde yürütülmektedir ve uluslararası hukuka uygundur.

BMGK kararlarının, mülkiyet haklarını ve egemenlik haklarını ihlal edemeyeceğini vurgulayan Çelik, gelinen noktada sahadaki gerçekliğin gözardı edilmesinin sürdürülemez hale geldiğini söyledi.

Maraş’ta mağduriyetlerin giderilmesinin gerekli olduğunu söyleyen Çelik, Türkiye'nin Maraş bölgesiyle ilgili açıklamalarının ada gerçeklerine ve hukuka uygun olduğunu belirtti.

Çelik, "Uluslararası toplum adadaki gerçeklikle yüzleşmeli, Türk tarafının iyi niyetine rağmen Rum tarafının tutumu nedeniyle iki kesimli federal çözümün artık seçenek olmadığını görmelidir. KKTC’ye yönelik haksızlıklara son verilmelidir." diye ekledi.

"BMGK, bu tavrıyla itibar kaybına uğramaktadır"

KKTC’nin sunduğu yapıcı ve gerçekçi öneriyi desteklediklerini söyleyen Çelik, "Kıbrıs meselesine dair yegane adil ve kalıcı çözümün Türk halkının eşit egemenliği ve statüsüne dayalı bu çözüm olduğuna inanıyoruz. KKTC vardır ve var olacaktır. Cumhurbaşkanımızın sözlerine karşı açıklama yapan BMGK, bu tavrıyla itibar kaybına uğramaktadır. Cumhurbaşkanımızın açıklamaları barıştan ve hukuktan yana olan herkesin desteklemesi gereken açıklamalardır." ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler