Altındaki yükseliş neyin habercisi? Yatırımcı ne yapmalı?

Altın piyasasında yükselişin nedenlerini ve ileriki sürece ilişkin izlenimlerini paylaşan kuyum sektörü temsilcileri, enflasyona karşı kişiyi koruyabilecek tek emtianın altın olduğunu hatırlatarak altına yatırım yapılması tavsiyesinde bulundu.

Ekonomide yatırım araçlarından biri olan altın son zamanlarda dük bir yükselişe geçerek gram fiyatı 2 bin 500 TL'ye ulaşmış durumda. Devam eden bu yükseliş karşısında yatırımcıları bekleyen kur değerleri hakkında önemli bilgiler aktaran kuyum sektörü temsilcilerinden Mehmet Biçer, geçmiş tecrübelere dayanarak altın fiyatlarının daha da artacağına işaret etti.

98073fda-a156-453b-8f3e-17218c6def12.jpeg

Altın geçmişten bu yana değerini hep koruduğunu ve bundan sonrada koruyacağını belirten Biçer, "Altın, 2010-2018 yılları arasında durağan geçirip 2018'den sonra dik yükselişe başladı. Çünkü sadece Türkiye'de değil, dünya da büyük bir enflasyon var. Aşırı derecede kâğıt para basılmış ve onun hiçbir karşılığı ve güvenirliği de yoktur." dedi.

"Altın alarak paranızı enflasyona karşı koruyun"

Altının döviz karşısında kazandığı ve kazandırdığı değeri özetleyen Biçer, "15-20 yıl önce bir kilo altın 8 bin dolardı ama şimdi 80 bin dolardır. Belki 5 yıl sonra 200-500 bin dolarda da olabilir. Olursa da kimse şaşmasın, olacaktır da! Vatandaşlarımıza şunu tavsiye ediyoruz. Altın alarak paralarını enflasyona karşı korusunlar." ifadelerini kullandı.

2c3bbf54-c75d-4296-abc2-13c1768e154e.jpeg

Altın herhangi bir ülkeye bağlı bir emtia olmadığının altını çizen Biçer, "Altın sadece TL'nin karşısında değer kazanmıyor, dolar ve Euro karşısında da değer kazanıyor. Merkez bankaları kasalarında niye altın tutuyor? Çünkü savaş veya herhangi bir durumda para edecek tek şey altındır." şeklinde konuştu.

Altın fiyatlarındaki dik yükseliş süreci hakkında konuşan Biçer, "2020'lerde pandemi çıktığı zamanlarda Amerika faizleri yükseltmeye başladı. Yakın zamanda oranların düşürülmesiyle altın yükselişe geçecektir. Şu anki artışlarda yükselişin habercisidir. Açıkçası yakın zamanda 3-4 bin dolar onsu bekliyorum. Yani kilogramı 100-150, uzun vadede 500 bin dolar olursa da şaşırmam." diye belirtti.

a0946313-017f-4cf0-82be-046650c7e66b.jpg

Yatırımcılara öneri ve tavsiyelerini paylaşan Biçer, şu ifadelere yer verdi:

"Her zaman yatırımcılara altın tavsiye ediyoruz. Geçmişten bugüne altın nasıl yükselmişse gelecekte de yükselecektir. Çünkü enflasyona karşı kişiyi koruyabilecek bir tek emtia altındır. Halkımızda hiçbir zaman altından vazgeçmiyor. Şu an her evde muhakkak yastık altında altın vardır, devam etsinler. İnşallah faydasını göreceklerdir. Düğün konusunda insanların daha önce alım güçleri yüksekti, rahat altın alabiliyorlardı. Bir gelin geldiğinde kilolarca altın satabiliyorduk ama bugün maalesef alamıyorlar. Alabilen de kıt-kanaat alabiliyor."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.