1. HABERLER

  2. BATMAN

  3. BATMAN

  4. Anız yakmak büyük bir vebaldir
Anız yakmak büyük bir vebaldir

Anız yakmak büyük bir vebaldir

Batman İl Müftüsü, anız yakmanın dini boyutunu açıklayarak, birçok canlıyı ateşle yakarak hayatlarına son vermenin büyük bir vebal olduğunu belirtti.

A+A-

Batman İl Müftüsü Turgut Erhan, birçok canlıyı ölümlerin en kötüsü ve şiddetli olan ateşle yakarak hayatlarına son vermenin büyük bir vebal olduğunu söyleyerek uyarılarda bulundu.  

Yaratılan her mahlûkun bir gayesi olduğunu dile getiren Erhan, "Yeryüzündeki ve gökyüzündeki her şey alelade birer varlık olarak yaratılmamıştır. Mükemmel şekilde yaratılan insanoğlunun emrine amade kılınmıştır. Bütün kâinatta yaratılan her şeyin bir amacı, gaye ve hedefi vardır. Dolayısıyla o amacı, gaye ve hedef doğrultusunda bütün mevcudattaki ve kâinattaki her canlı hayatını sürdürür. Bugün biz de yaşayan en mualla varlık olarak diğer varlıkların da yaşamasından da sorumluyuz. Kâinata halife olarak gönderilen insanoğlunun bütün kâinattaki her şeyden sorumlu olması gerekir. Temiz ve nezih bir şekilde yaratılan ve insanoğlunun emrine verilen kâinatta insanoğlu ona göre hareket etmek zorundadır. Mesuliyetin gereği budur." dedi.

“Çevre duyarlılığına en başında Müslümanların hassasiyet göstermesi gerekir”

Anızlar yakılarak tabiata zarar verildiğini vurgulayan Erhan, "Kendi özel çevre ve etrafımıza baktığımız zaman insanımızın tabiata çevreye zarar verdiğini görüyoruz. Zira çevre duyarlılığına en başında Müslümanların hassasiyet göstermesi gerekir. Batman çevresinde ve etrafında anızların yakıldığını görüyoruz. Anızların yakımı sadece bir hasattan sonraki kalan atıkların yakılması değildir. Yanız yakıldığında tabiat içerisinde bulunan toprağa, insana, çevreye faydalı birçok canlının yanarak can verdiğini maalesef üzülerek müşahede ediyoruz. Bu durum insanımıza çok büyük bir manevi mesuliyetin yüklendiğini de bilmemiz gerekir. Aynı zaman da anız yakıldığı zaman toprağa vermiş olduğu zarar ile beraber gelecek yılların verimi düşürdüğünü de göz önünde bulundurmalıyız." ifadelerini kullandı.

“Bir Müslüman anız yakmadan bir değil bin defa düşünmesi gerekir”

Toprak içerisindeki canlıya zarar vermeme adına anızın yakılmaması gerektiğini söyleyen Erhan, "Çünkü Müslüman elinden dilinden hiçbir Müslüman'ın zarar vermediği kimse olduğu gibi aynı zamanda çevre ve etrafta da hiç kimsenin ondan zarar görmeyeceği kimsedir. Yerlerde ve göklerde bulunanların hepsi Yüce Rabbimizi kendi lisanı halleriyle tesbih ettiğini çevrede yüce Yaradan'ı tesbih etmeyen hiçbir varlığın olmadığı gerçeğini bilen ve bunan inanan bir Müslüman'ın anız yakmadan bir değil bin defa düşünmesi gerekir. Zira bir insanı öldürmenin bütün insanlığı öldürmek gibi vebal ve günahı var iken aynı zamanda kendisi için çevre ve ekolojik dengeyi sağlamak üzere yaratılan tabiatta gördüğümüz ve görmediğimiz birçok canlıyı heba etmek onları ölümlerin en kötüsü ve şiddetli olan ateşle yakarak hayatlarına son vermenin de büyük bir vebal olduğunu insanımız unutmaması gerekir." şeklinde konuştu.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.