1. HABERLER

  2. YAŞAM SAĞLIK

  3. "Asimetrik ağlayan yüz" sendromu psikolojiyi olumsuz etkiliyor
"Asimetrik ağlayan yüz" sendromu psikolojiyi olumsuz etkiliyor

"Asimetrik ağlayan yüz" sendromu psikolojiyi olumsuz etkiliyor

Asimetrik ağlayan yüz sendromunun, özellikle çocukluk döneminde sosyal veya psikolojik olarak zorlayıcı olabildiğine dikkat çeken uzmanlar, bu durumdan kurtulmanın kısa sürede mümkün olduğunu belirtiyor.

A+A-

Çevremizde çocuk ya da yetişkin bazı bireylerde ağız bölgesinin bir yöne doğru kaydığını; bu görünümün ağlarken, gülerken ya da konuşurken daha belirgin bir hal aldığını görüyoruz.

“Asimetrik ağlama sendromu” olarak adlandırılan bu tabloya ağız köşesini aşağı çeken kasın tek taraflı gelişmemesi ya da kısıtlı olması neden olabiliyor.

Prof. Dr. Tonguç İşken, asimetrik ağlama sendromu ve kendi geliştirdiği özel tedavi yöntemi hakkında bilgi verdi.

İşken, "Yüzde görsellik ve estetik ile ilgili en önemli konulardan biri simetri olarak tanımlanmaktadır. Hatta kişinin yüzü ne kadar simetrik ise o kadar çekici bulunmaktadır. Simetrik yüz karşı cinsin bilinçaltına kişinin güçlü bir genetik altyapısı olduğu mesajını vermektedir. Yüzde simetrik bozukluklara yol açan sebeplerin başında doğuştan gelen ve her 200 kişiden 1’inde rastlanan asimetrik ağlayan yüz sendromu gelmektedir. Bu durum erkeklerde kadınlardan 2 kat daha fazla görülmektedir." dedi.

En çok ağlarken ve gülerken belli oluyor

Bu rahatsızlıkta ağzın her iki yanının asimetrik olarak hareket ettiğini belirten İşken, "Yüzün diğer kaslarında herhangi bir bozukluk görülmez ve kişi konuşmadığı veya mimik yapmadığı zaman yüz simetrik durmaktadır. Hatta çoğu zaman rahatsızlık hafif düzeyde olduğunda, dikkatli bakılmadığında anlaşılmaz. Bozukluk çok az olduğunda sadece göze hafif bir farklılık olarak yansır ama tam olarak anlaşılmayabilir. Tıpkı Leonardo da Vinci'nin meşhur tablosu Mona Lisa’ da olduğu gibi belli belirsizdir ama bariz olduğunda ünlü aktör Sylvester Stallone gibi ilk anda fark edilebilmektedir." diye belirtti.

Psikolojiyi olumsuz etkiliyor

İşken, "Bu rahatsızlık bariz olduğunda özellikle çocukluk döneminde sosyal veya psikolojik olarak zorlayıcı olabilmektedir. Hatta erişkin döneminde bile kişi fotoğraf çektirirken gülümsememeyi, konuşurken belirli bir cepheden görünmemeyi tercih eder ve bu konularda özel bir çaba sarf eder." ifadelerini kullandı.

İşken, asimetrik ağlayan yüzün toplumda tedavisi yokmuş gibi algılandığını ancak bazı yöntemlerle bundan kurtulabileceğine dikkat çekti.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.