1. HABERLER

  2. ADANA

  3. ADANA

  4. Aşırı sıcaklarda öğle tatili 3 saat olmalı
Aşırı sıcaklarda öğle tatili 3 saat olmalı

Aşırı sıcaklarda öğle tatili 3 saat olmalı

Aşırı sıcaklardan korunmak gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, Çukurova Bölgesi’nde öğle tatilinin 3 saat olmasını öneriyor.

A+A-

Çukurova Bölgesinde son günlerde aşırı sıcaklardan dolayı yaşanabilecek sağlık sorunları nedeniyle özellikle dışarıda çalışanların öğle tatilinin Haziran- Ağustos ayları arası 3 saat olması gerektiği önerildi.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı ve Çocuk Kalp Damar Cerrahisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Poyrazoğlu son günlerde gerek Adana gerekse Çukurova Bölgesi'nde hava sıcaklığının mevsim normallerinin çok üzerinde seyrettiğini, bu durumun da insanın vücut ısısını yükselterek aşırı sıvı kaybı yaşattığına dikkati çekti. Poyrazoğlu, yaşanabilecek sağlık sorunları nedeniyle özellikle dışarıda çalışanların öğle tatilinin Haziran- Ağustos ayları arası 3 saat olması gerektiği önerisinde bulundu.

Aşırı sıcaklardan dolayı kişide oluşan sıvı kaybının sonrasında baş ağrısı, baş dönmesi, görme bozukluğu, bilinç kaybı, tansiyon düşmesi, bitkinlik, çarpıntı, halsizlik gibi çok geniş bulguların ortaya çıkabileceğinin altını çizen Hakan Poyrazoğlu, kalp sağlığı açısından güneşe ve sıcağa maruz kalmayı çocuk ve erişkin olarak iki şekilde değerlendirebileceklerini, çocuklarda kalbin hızının sıvı kaybına bağlı olarak artabileceğini zaten kalp fonksiyonu yetersiz olan hastanın daha da kötüleşebileceğini yada bulguların daha çabuk ortaya çıkabileceğini dile getirdi.

Erişkinlerde de bu durumun aynı şekilde seyredebileceğini vurgulayan Poyrazoğlu, kalp kroner damarlarda darlık varsa sıcağa maruz kalmayla kalp krizi riskinin normalden daha fazla meydana gelme olasılığının bulunduğunu, sıcağın kalp krizini direk tetikleyebileceğini, kalp kapak hastalığı varsa nefes darlığı, bayılma ve yine kalp krizi gibi bir takım olumsuz vakaların ortaya çıkmasının çabuklaşabileceğini ifade etti.

Yapılması gereken en önemli şeyin korunmak olduğunu belirten Doç Dr. Poyrazoğlu, özellikle Adana ve Çukurova Bölgesin de 10.30-16.00 arası dışarıya çıkılmasının riskli guruplar için sakıncalı olduğunu, dışarıya çıkacakların ise koruyucu önlemlerini alması gerektiğini dile getirerek, “Yaşlılar ve çocuklar tabiatları gereği hassas bünyeye sahiptirler. Bu kişilerde bir de kalp hastalığı varsa kesinlikle belirtilen saatlerde sıcaktan korunmaları gerekir aksi halde düşünülenden daha fazla olumsuz sonuçla karşılaşılabilir.” diye belirtti.

Aşırı sıcaklardan ötürü kalp krizi, ani beyin ve hipertansiyon rahatsızlarının en fazla korkulan hastalık gruplarının başında geldiğini söyleyen Poyrazoğlu, “Aşırı Sıcaklarda bol bol sıvı alınmalı, daha az kalorili yemekler yenmeli, meyve sebze daha sık tüketilmeli. Özellikle tehlikeli saatlerde fiziksek aktivitelerden uzak durulmalı ve hava durumu yakından takip edilmeli planlar ona göre yapılmalı, hatta dışarıda çalışanlar için öğle tatili arası 3 saate çıkarılmalı.”  tavsiyesinde bulundu.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.