Bağlar Belediyesi, pandemi sürecinde yaptığı hizmetlerle dikkat çekti

Bağlar Belediyesi, pandemi sürecinde yaptığı hizmetlerle dikkat çekti

Diyarbakır merkez Bağlar Belediyesi, tüm dünyayı etkisi altına alan ve Covid-19 ile mücadelede aldığı tedbirlerle dikkat çekerken, zorlu koşullara rağmen belediyenin diğer hizmetlerini ve yatırımlarını da aksatmayarak öne çıktı.

Kurmuş olduğu asfalt plenti ve taş kırma eleme tesisi ile Karacadağ eteklerinden çıkan bazalt taşından ürettiği asfalt ile uzun yıllardır hizmete hasret kalan yerleşim yerlerini asfaltlayan Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, bu süreçte 84 kilometreye karşılık gelen 60 bin ton asfaltlama çalışması gerçekleştirdi.

Bağlar'a bağlı 48 mahallenin 37'si kırsal bölgelerde bulunuyor. Bu yerleşim yerlerinin yolları yenilendi, yeni yollar yapıldı. Kırsal alanlara 43 kilometrelik yol hizmeti kazandırıldı.

Yeşil alan çalışmalarını da sürdüren Bağlar Belediyesi, pandemi sürecinde 2 yeni park kazandırdı. Çok amaçlı bir parkın inşasına ise devam ediliyor.

6 bin ihtiyaç sahibine gıda desteği sağlandı

Bağlar Belediyesi, pandemi sürecinde aralarında yaşlı, hasta ve engelli vatandaşların da bulunduğu ihtiyaç sahibi 6 bin aileye gıda ve sosyal yardım desteği sağladı.

Pandemi sürecinde mahalle, esnaf ve ev ziyaretleriyle 50 bin vatandaş ile temas kuran Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, ziyaretler sırasında tespit ettiği vatandaşların sorunlarını çözerek çeşitli konulardaki mağduriyetlerini de giderdi.

Covid-19 ile mücadele için özel ekipler oluşturuldu

Bağlar Belediyesi, mart ayında Türkiye'de görülmeye başlayan Coronavirus (Covid-19) salgını ile mücadele etmek için Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesine özel ekipler kurdu. Beyoğlu'nun talimatı ile 45 uzman personelden oluşan 3 ekip ilçe genelinde düzenli olarak dezenfekte çalışmaları gerçekleştirdi.

Pandemi nedeniyle camilerin kapalı olduğu dönemde ilçe genelindeki 70, talep üzerine ilçe dışında yer alan 10 olmak üzere 80 camiyi dezenfekte eden ekipler, Cuma namazlarının yeniden başlandığı dönemde de bu hizmetlerini sürdürdü. 28 açık alan, Cuma namazları için temizlenip düzenli olarak dezenfekte edilerek vatandaşların hizmetine sunuldu.

Pandemi döneminde 100 eczane, 33 sağlık kuruluşu olmak üzere ilçe genelindeki kamu binalarını, güvenlik güçlerine ait noktaları dezenfekte eden ekipler; banka ATM'lerini, cadde ve sokakları, vatandaşların günlük ihtiyaçlarını karşıladığı alışveriş noktalarını ve semt pazarlarını steril hale getirmek için çalışmalar gerçekleştirdi.

Bağlar Belediyesi, kendi imkanlarıyla şu ana kadar vatandaşlara 500 bin maske, semt pazarları ve alışveriş noktalarında da 250 bin ücretsiz eldiven dağıttı. Ekipler pandemi nedeniyle karantinaya alınan bölgelerde de dezenfekte ve çevre koruma çalışmaları gerçekleştirdi.

Gıda denetimleri sıkı hale getirildi

Kurban Bayramı'nda kurban satışı ve kesimi yapılan noktaları hijyen hale getiren ekipler, pandemi nedeniyle önemi artan çöp konteynerlerini yenileyip tamir ve dezenfekte etti.

Zabıta, Sağlık İşleri ve Ruhsat Denetim Müdürlüğü ekiplerinin gerçekleştirdiği kontrol ve denetimlerle gıda sağlığının korunması sağlanırken bu süreçte toplum sağlığını hiçe sayan işletmeler hakkında yasal işlem uygulandı.

Yeni evlenen çiftlerin nikah işlemlerini kolaylaştırmak için Beyoğlu'nun talimatı ile belediyeye ait ek hizmet binasının bahçesi düzenlenip düzenli olarak dezenfekte edilerek nikah işlemleri açık alanda yapılmaya başlandı.

Sosyal mesafe, temizlik ve maske kuralları uygulanarak gerçekleşen mini düğün töreni şeklindeki nikah işlemleriyle yeni evlenen çiftlere güzel anlar yaşatıldı.

"Pandemi sürecini hizmete engel olarak görmüyoruz"

Pandemi sürecinde iki aşamalı plan yaptıklarını belirten Beyoğlu, bir yandan Covid-19 ile mücadele ederken diğer yandan yıllardır çözüm bekleyen sorunlarla ilgili çalışmaları hayata geçirdiklerini söyledi.

Pandemi sürecinde salgın ile mücadelede imkanlar dahilinde halka gerekli hizmetleri sunduklarını ifade eden Beyoğlu, "Pandemi hizmete engel değildir. Bu doğrultuda ilçe merkezinde ve kırsal bölgelerde 20-25 yıldır hizmet alamayan vatandaşlarımızın yaşamını kolaylaştıracak hizmetler kazandırdık." dedi.

Beyoğlu, "Milletimiz kendisi gibi olanı, kendisine kucak açanı ve kapısına gelerek derdi ile dertleneni bağrına basıyor. Bu konuda milletimize şükran borçluyuz. Bağlar'da sosyal, hizmet ve gönül belediyeciliği seferberliğini yüksek azim ve inançla sürdüreceğiz." şeklinde konuştu.

İLKHA


Bağlar Belediyesi, pandemi sürecinde yaptığı hizmetlerle dikkat çekti

Bağlar Belediyesi, pandemi sürecinde yaptığı hizmetlerle dikkat çekti

Bağlar Belediyesi, pandemi sürecinde yaptığı hizmetlerle dikkat çekti

Bağlar Belediyesi, pandemi sürecinde yaptığı hizmetlerle dikkat çekti

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.