Bağlar ilçesinin gündemi “Kentsel Dönüşüm Projesi”

Bağlar ilçesinin gündemi “Kentsel Dönüşüm Projesi”

Diyarbakır merkez Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, Kaynartepe Mahallesi’nde yerinde dönüşüm modeli ile uygulanacak olan kentsel dönüşümün vatandaşların taleplerine göre şekillendirileceğini söyledi.

Merkez Bağlar ilçesine bağlı Kaynartepe Mahallesi’nde kentsel dönüşümün uygulanmasına yönelik kararın Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmasının ardından Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, planlanan projenin detayları hakkında mahalle sakinlerini bilgilendiriyor.

İlçede kentsel dönüşümün müteahhitlerle değil doğrudan devlet eliyle yapılacağını belirten Beyoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un talimatıyla bölgeye gelen heyetlerin sahada çok ciddi çalışmalar yaparak vatandaşlar ve muhtarlarla görüştüğünü söyledi.

Kaynartepe Mahallesini başka yerlerle kıyaslamanın doğru olmadığının altını çizen Beyoğlu, “Burada yerinde dönüşüm uygulanacak. Çıkmak istemeyen hiçbir vatandaş çıkarılmayacak. Devletin imkanlarıyla modern bir şehir inşa edilerek kalmak isteyen vatandaşlara teslim edilecek. Devlet burada kazanç elde etmeyecek. Rant olması söz konusu değildir. Çünkü devlet vatandaşı çıkarıp burada yapacağı yapıları satma yoluna gitmeyecek. Ama kalmak istemeyene de ya ev ya da parası verilecek.” dedi.

Beyoğlu, “Kaynartepe ilk etap olacak. Temmuz’da ilk kazma vurularak 2 yıl içinde tamamlanması amaçlanıyor. Bu sürede vatandaşların mağdur olmaması adına tüm tedbirler alınıyor. Ben bir buçuk yıldır o sokaklardayım, evlerdeyim. Vatandaşlarımızın yoğun bir talebi var. Proje hakkında bilgi vermek ve görüşmeler yapmak üzere gelecek hafta belediyemiz bünyesinde irtibat bürosu hizmet vermeye başlayacak. Tek bir vatandaşımızın mağdur edilmeyeceği modern ve ferah bir şehir yapısı inşa edilecek.” ifadelerini kullandı.

“İlçenin çehresini değiştirmeye başladık”

Bağlar halkının kendilerinden önceki dönemlerde hizmetten mahrum bırakıldığını belirten Beyoğlu, “Eski Bağlar bölgemizde zararlı alışkanlıkların meskeni haline gelen 250’den fazla metruk yapıyı yıktık. Allah korusun olası bir depremde yerle bir olacak yapılar bir hayli fazla. Ruhsatsız yapıların oranı çok yüksek. 50 yıllık geçmişi olan Bağlar, bundan önce gerçekten de kaderine terk edilmiş.” şeklinde konuştu.

Her şeyin düşünülerek ve hesaplanarak bu projenin hayata geçirileceğini dile getiren Beyoğlu, “Bunca yılın ihmalini bir buçuk yıl gibi kısa zamanda gidermek elbette mümkün olmaz. Ama biz yine de çok şeyi başardık. Kendi üretimimiz olan 125 bin ton asfalt ile önce hizmete hasret kalan cadde ve sokakları güzelleştirdik, kırsal yerleşim yerlerine 80 kilometreden fazla yeni yol kazandırdık.” dedi.

Beyoğlu, “Sosyal hadiselerinin çok olduğu bir ilçeyiz. Bu paralelde 200 binden fazla insanımızla temas kurarak projeler ve imkanlar dahilinde ilçe tarihinin en büyük desteğini sağladık. Ben burada siyasetçi kimliğimi değil, 7’den 70’e her vatandaşa hizmet etmeye gayret etmekle yükümlü olan belediye başkanı kimliğimi kullanıyorum.” şeklinde konuştu. 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.