1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. KIBRIS

  4. Bakan Gül: "Kapalı Maraş KKTC toprağıdır"
Bakan Gül: "Kapalı Maraş KKTC toprağıdır"

Bakan Gül: "Kapalı Maraş KKTC toprağıdır"

​Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Türkiye Barolar Birliği tarafından, KKTC'de 1974'ten bu yana kapalı olan Maraş bölgesinde düzenlenen "Hukuki, Siyasi ve Ekonomik Yönleri ile Kapalı Maraş Açılımı Toplantısı"nın açılışında konuştu.

A+A-

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) 1974'ten bu yana kapalı olan Maraş bölgesinde düzenlenen "Hukuki, Siyasi ve Ekonomik Yönleri ile Kapalı Maraş Açılımı Toplantısı"nın açılışında konuştu. 

Gül, kapalı Maraş'ın KKTC'nın toprağı olduğunun altını çizerek buranın Kıbrıs Türk makamlarının aldığı karar kapsamında kapalı bir askeri bölge olduğunu bildirdi.

Bakan Gül, "Türk tarafı olarak bugüne kadar Kıbrıs'ta hukuksuz, adaletsiz, hakkaniyetsiz hiçbir adım atılmamış, bundan sonra da atılmayacaktır." dedi.

Gül, yapılan toplantıların Kıbrıs davasının çözümüne katkı sunmak amacıyla gerçekleştirildiğini belirterek, "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki geçmişten bugüne gelen dayanışma ve iş birliği ruhunu ilelebet korumaya devam edeceğiz. Dost ve kardeş Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti halkının istikrarı, refahı ve mutluluğunu kendi istikrarımızdan, refahımızdan asla ayrı tutmuyoruz." diye konuştu.

Gül, "Türk tarafı olarak bugüne kadar Kıbrıs'ta hukuksuz, adaletsiz, hakkaniyetsiz hiçbir adım atılmamış, bundan sonra da atılmayacaktır." ifadelerini kullandı.

"Kapalı Maraş'taki arazilerin büyük çoğunluğu vakıf malıdır"

KKTC hükümetinin, Türkiye'nin de desteğiyle son dönemde kapalı Maraş dahil yürüttüğü envanter çalışmasının önemine dikkati çeken Gül, "Şunu herkesin bilmesi lazım ki kapalı Maraş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti toprağıdır ve Kıbrıs Türk makamlarının aldığı karar kapsamında kapalı bir askeri bölgedir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hükümeti halen devam eden envanter çalışmasını yürütmeye, hiç şüphe yoktur ki kelimenin tam anlamıyla hem ehil hem de muktedirdir. Bu hususu bir kez daha ifade etmek isteriz ki hepimizin malumu olduğu üzere, kapalı Maraş'taki arazilerin büyük çoğunluğu vakıf malıdır ve bu da tespit edilmiştir. Bu vakıf arazilerinin haksız ve tamamen hukuka aykırı şekilde üçüncü şahıslara devrildiğine ilişkin arşiv kayıtları da mevcuttur ve bunlar alanında uzman olan kişiler tarafından da incelenmiştir, incelemeye devam etmektedir." diye konuştu.

Gül, bu konuda temel yaklaşımın, "kimsenin mülkiyet hakkının ihlal edilmemesi, uluslararası hukuk çerçevesinde bu hakkın koruması" olduğuna işaret ederek, KKTC hükümetinin de bu hassasiyetle çalışmalarını yaptığını söyledi.

Bu toplantıların, bu hukuki hakların daha da güçlenmesine yönelik çalışmalar olduğunu vurgulayan Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

Kapalı Maraş konusunda zaman zaman seslendirildiği üzere, çeşitli kişilerce hak iddiaları ve anlaşmazlıkların gündeme getirilmesi ihtimal dahilindedir ancak bu meselede çözüm yolu vardır. Hepimizin bildiği gibi Taşınmaz Mal Komisyonu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları çerçevesinde kabul görmüş etkin bir hukuki mekanizmadır. Dolayısıyla söz konusu komisyonun mevcudiyeti, Maraş dahil olmak üzere mülkiyet meselesinin çözümüne dönük atılacak adımlar bakımından önemli bir hukuki yoldur ve güvencedir.

Buradaki tüm görüşlerin hukuk ve ilim dünyasına çok önemli katkılar sunacağını olan inancını dile getiren Bakan Gül, toplantının başarılı geçmesi temennisinde bulundu.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.