1. HABERLER

  2. MARDİN

  3. NUSAYBİN

  4. Bakan Işık: Nusaybin yeniden inşa edilecek
Bakan Işık: Nusaybin yeniden inşa edilecek

Bakan Işık: Nusaybin yeniden inşa edilecek

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Mardin’e gelen Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “Hiç tereddüdünüz olmasın, Nusaybin yeniden inşa edilecek.” dedi.

A+A-

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, bir dizi gezi ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği Mardin’de AK Parti İl Teşkilatı'nı ziyaret etti.

Bakan Işık, burada AK Parti Mardin milletvekilleri Ceyda Bölünmez Çankırı, Orhan Miroğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti Mardin İl Başkanı Mehmet Ali Dündar ile bir süre görüştü.

Görüşmenin ardından gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Işık, Mardin'in birlikte yaşamak, kendinden olmayana saygı duyma, kendi inancının dışında insanlarla dost ve barışık yaşamak noktasında dünyanın en önemli merkezi olduğunu söyledi.

Kendilerinin bu topraklarda bin yıldan fazla kardeşlik içerisinde yaşadıklarını belirten Bakan Işık, "Bu topraklar fitnenin, fesadın, nifakın yeşerdiği yerdiği topraklar değildir. Bu topraklarda ancak ve ancak kardeşliğin yeşerdiği topraklardır. Eğer bu toprakların mayası sağlam olmasıydı Türkiye'nin bölünmesi için parçalanması için atılan fitne tohumları bugüne kadar çok fazla yeşermiş olurdu. Türkiye 90'lara dönmedi, bundan sonra Allah'ın izniyle hiçbir zaman 90'lı yıllara dönmeyecek. Türkiye terörle mücadelesini sürdürecek. Ama bunu tam anlamıyla bir hukuk devleti sınırları içerisinde ve demokratik düzen içerisinde yapacak. Bir algı operasyonuyla buradaki verilen mücadelenin itibarsızlaştırma gayreti var" diye konuştu.

“En büyük sıkıntıyı Nusaybin halkı çekti”

Burada en büyük sıkıntıyı Nusaybin halkının çektiğini dile getiren Bakan Işık, “Binlerce insan evlerinden oldu. Soruyorum, Allah'a şükür neden Kızıltepe'de olmadı, neden Nusaybin'de oldu, niye Kızıltepe'de bir tek insanımız evini terk etmek zorunda kalmadı da Nusaybin'de binlerce insanımız evini terk etmek zorunda kaldı? Oraya teröristler gelip çukur kazmasalardı, barikatlar kurmasalardı, sözde öz yönetim ilan edeceğiz diye el yapımı patlayıcıları her sokağa döşemeselerdi Nusaybin böyle bir sıkıntıyı yaşar mıydı? Nusaybin insanı evlerini terk etmek zorunda kalır mıydı? Şimdi bu kadar gerçekler ayan beyan ortadayken hala kalkıyorlar utanmadan, sıkılmadan laf ediyorlar.” dedi.

Emasya protokolünün geri getirilmesi mümkün değildir”

Emasya protokolünün geri getirilmesinin mümkün olmadığına dikkat çeken Bakan Işık, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Yaptığımız protokol, Emasya protokolünü geri getirmekmiş. Hayır, Türkiye bu yaptığı düzenlemeyle Emasya protokolünü geri getirmiyor, bundan sonra da Allah'ın izniyle Emasya protokolünü geri getirilmesi mümkün değildir. Düzenlemenin en önemli özelliği terörle mücadelede İçişleri Bakanlığı'nın teklifiyle bütün çerçevesinin bakanlar kurulu tarafından çizildiği yani siyasi iradenin tam olarak egemen olduğu, askerin sadece ve sadece operasyonun icrasından sorumlu olduğu. Ama bu icra esnasında da her hangi bir hak ihlali var mı, herhangi bir hukuksuzluk var mı noktasında da her türlü gözetimin ve izlemenin valilerin sorumluluğunda olduğu yani sivil iradenin sorumluluğunda olduğu bir düzenleme. Emasya neydi hatırlayın, bir toplumsal olay olduğu zaman asker hemen müdahale hakkına sahipti. Bir konuda efendim, herkesin evine hakimden izin almadan girecekler. Böyle bir şey kesinlikle yok. Ama siz düşünün dağda bir terörist takibi yapıyorsunuz. Asker bir teröristi takip ediyor, terörist bir kapalı mekana girdi. Şimdi asker ne yapacak, bay terörist sen burada dur, ben şehirden bir mahkeme kararı alayım, geleyim seni ondan sonra buradan alayım mı diyecek? Böyle bir terörle mücadele olur mu? O anda birlik komutanının izniyle o eve sadece ve sadece teröristin yakalanması amacıyla girilebilecek, o da 24 saat içerisinde hakim onayına sunulacak. Evet, Türkiye bu mücadeleyi sürdürecek, ama bunu sürdürürken özgürlük, güvenlik dengesiniz de koruyacak. Demokrasi ve demokratik adımlardan kesinlikle zerre taviz vermeyeceğiz.”

“Nusaybin yeniden inşa edilecek”

Nusaybin’deki operasyonların ardından yapılacak faaliyetler hakkında bilgi veren Bakan Işık, “Sözde öz yönetim saçmalığıyla memlekette çukurlar kazılmasaydı, barikatlar kurulmasaydı bugün Mardin'e gelen turist sayısı ne olurdu, Mardin'e yatırım ne olurdu, Mardin'in kalkınması ne olurdu, Mardin'in işsizlik rakamları bu seviyede mi olurdu, bunu herkesin sorması lazım. Onun için bu yapılan bütün operasyonların, öncelikle Mardin halkının, bölge halkının ve ülkenin huzur ve refahı için yapıldığını bilmemiz gerekiyor. Olaylara HDP'lilerin ona müzahir bir takım ve odakların basın ve medyanın gözüyle değil, bin yıl kardeş olarak yaşamış insanların bin yıl daha kıyamete kadar belki daha fazla birlikte yaşama iradesinin perspektifinden bakmak lazım. Biz bu anlayışla hareket ediyoruz. Bu anlayışla da yapmamış gereken her türlü çalışmayı yapıyoruz. Nusaybin’de operasyonlar bitti. Şimdi bu el yapımı patlayıcıların temizlenme süreci devam ediyor. İnşallah bu süreç de bittikten sonra da Nusaybin'in tekrar inşa edilmesi için hızlı bir çalışma başlayacak. İnşallah Nusaybin'e bunların giremeyeceği şekilde ve Nusaybin halkının gerçekten kendine yakışır bir ortam hazırlanarak, hiç tereddüdünüz olmasın Nusaybin inşallah yediden inşa edilecek.” dedi. (M. Salih Keskin – İLKHA)


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.