Adıyaman'da baraj nedeniyle yaşanan iskân sorunu 4 köyün birleştirilmesiyle çözüldü

Adıyaman'da baraj nedeniyle yaşanan iskân sorunu 4 köyün birleştirilmesiyle çözüldü

DSİ tarafından yapılmakta olan Adıyaman Koçali Barajı dolayısıyla baraj gölü altında kalacak olan Gökçay, Çatalağaç, Doğanlı ve Bağlıca köylerinin yerleşim ve iskân sorunu çözüme kavuşturuldu.

Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, Adıyaman'da 180 bin dekar araziyi sulayacak olan Koçali Barajı nedeniyle baraj havzasında kalacak olan Doğanlı, Gökçay, Çatalağaç ve Bağlıca köylerinin yer seçimi ve iskân sorununu görüşmek üzere Gökçay köyünde 4 köyün halkıyla bir araya gelerek iskân sorununu görüştü. 

Köy halkıyla yapılan olumlu görüşmeler sonucunda 4 köyün birleşerek aynı mevkide yapılmasında mutabık kalındı. Mutabakat metni 4 köyün muhtarı tarafından imzalanarak tutanak altına alındı. Böylece sularının tutulması ile birlikte önümüzdeki günlerde 4 köyün sakinleri devlet tarafından yeni konutların yapılması ile belirlenen yerlere nakledilerek yerleştirilmesi sağlanmış olacak.  

4 köy için 400 dönümlük bir alanda belirlenen yerleşim yerine toplamda 82 konutun yapılacağını belirten Vali Çuhadar, "Vatandaşların mağdur olmaması için su tutulmadan bir an önce yeni yerleşim birimi için konut yapımına başlayacağız. Köylerimizin yeni yerleşim birimlerine taşınması ile birlikte köy tüzel kişiliği kaldırılmayacak. 4 köyümüzün baraj havzası altında kalacak olması dolayısıyla şu anda devlet olarak alt ve üst yapı anlamında herhangi bir yatırım yapamıyoruz. Bu sorun 6 yıldır devam ediyor. Ama yeni yerleşim biriminde köyümüze modern evlerin yapılmasının yanı sıra vatandaşlarımızın sosyal alanda ihtiyaç duyduğu her türlü yatırımı da yapacağız. Amacımız, köylülerimizi mağdur etmeden vatandaşlarımızın huzur ve güveni başta olmak üzere yaşam kalitesini artırmaktır." dedi.

Vali Çuhadar'ın köy muhtarları ve köy halkıyla yaptığı görüşmeler sonucunda köylülerin ikna olmasıyla 4 köyün birleşerek aynı mevkiye taşınmasına karar verildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.