Batman Barosu: Türkiye'nin Kültür Atlası isimli kitapla ilgili hukuki süreç başlatılacak

Batman Barosu: Türkiye'nin Kültür Atlası isimli kitapla ilgili hukuki süreç başlatılacak

Batman Barosu, “Batman halkını gerçek dışı beyanlarla rencide eden, tahkir eden ‘Türkiye'nin Kültür Atlası’ isimli kitap ile ilgili başta suç duyurusu ve kitapların toplatılması olmak üzere gerekli hukuki süreç başlatılacaktır.” dedi.

Batman Barosu Başkanlığı, İLKHA’nın gündeme taşıdığı, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınlarında çıkan “Türkiye'nin Kültür Atlası” adlı kitapta Batman’a yönelik ağır hakaret ve çirkin iftiralara yer verilmesiyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Batman halkına yönelik çirkin iftiralara yer verilmesine tepki gösterilen açıklamada, “Bilindiği üzere son birkaç gündür sosyal medyada İş Bankası Kültür Yayınlarından çıkan ‘Türkiye’nin Kültür Atlası’ isimli, Kenan Mortan ve İbrahim Atalay tarafından yazılan kitapta; Batman iline yönelik gerçekçilikten uzak ve rahatsız edici yazıların bulunduğunu, üstelik bu yazıların bir kısmında Batman Barosu tarafından hazırlandığı iddia edilen bir rapora atıf yapıldığını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız.” denildi.

“Baronun raporunun atıf yapılarak gösterilmesine anlam verememekteyiz”

Batman Barosuna ait olduğu iddia edilen sözde bir raporun referans alınmasına anlam verilemediği vurgulanan açıklamada, “Batman Barosu tarafından hazırlanan 2000-2007 tarihli raporlarda Batman’da yaşanan intihar olayları ile ilgili araştırma yapılmıştır. Bu raporların hiç birinde ve hiçbir bölümünde ilgili kitapta yer alan bilgilere dair bir ibare bulunmamaktadır. Hazırlanan raporlarda; ‘Batman’ın sosyal yapısına dair mütevazi bir çalışma olduğu belirtilmiş ve konunun uzmanlarca araştırılması gerektiği’ belirtilerek, başsavcılıktaki dosyalar incelenmiş ve istastiki çalışmalar yapılmıştır. Dolayısıyla bu kitabı yazan yazarların raporlarda yazmadığı halde bu şekil bir ibareyi neden yazdıklarına ve üstelik buna Batman Barosunun raporunun atıf yapılarak gösterilmesine anlam verememekteyiz.” ifadelerine yer verildi.

“Gerçeklikten uzak soyut bilgiler ile bir kitap hazırlanmıştır”

Açıklamanın devamında şunları kaydedildi: “Kaldı ki Türkiye’nin Kültür Atlası’ isimli kitapta Batman iline dair gerçek ve somut bilgilerin yer aldığı bir sosyo-kültürel çalışma yapılması gerekirken gerçeklikten uzak soyut bilgiler ile bir kitap hazırlanmıştır. Batman’ın tanıtmaktan çok Batman halkını gerçek dışı beyanlarla rencide eden, küçük gören ve tahkir eden bu kitap ile ilgili olarak başta suç duyurusu ve hâkim kararı ile kitapların toplatılması olmak üzere gerekli hukuki sürecin başlatılacağının bilinmesini isteriz.”

“Türkiye'nin Kültür Atlası” adlı kitapta Batman’a yönelik ağır iftira ve hakaretlere yazarlardan da büyük tepki gelmişti.

İLKHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler