Batman İl Müftüsü Erhan’dan “Üç Aylar ve Regaib Kandili” mesajı

Batman İl Müftüsü Erhan’dan “Üç Aylar ve Regaib Kandili” mesajı

Batman İl Müftüsü Turgut Erhan, mübarek üç aylar ve Regaib Kandili münasebetiyle yazılı bir açıklama yaptı.

Cumartesi gününden itibaren üç aylara girileceğini söyleyen Erhan, 18 Şubat Perşembeyi cumaya bağlayan gecenin ise Ramazan Ayının müjdecisi, üç ayların ilk mübarek gecesi Regaib Kandilinin idrak edileceğini belirtti.

Üç ayların Müslümanlar için büyük bir fırsat olduğuna işaret eden Erhan, “Allah’ın zamanlar içinde mukaddes kıldıklarından biri de; üç aylar diye bilinen ‘Recep, Şaban ve Ramazan’ aylarıdır. Üç ayların gelişi, yeniden derin bir tefekkürün, esaslı bir murakabenin ve kapsamlı bir nefis muhasebesinin yapılması için mühim bir fırsattır. Dünya menfaati, nefsani arzuların etkisi, mal hırsı, moda haline gelen körü körüne taklitler ve benzeri olumsuzluklar birçok insanı etkilemektedir. İnsanların dini duygularının zayıfladığı, menfaat kaygısı ve dünyevileşme hırsı dini değerlerin üstüne çıktığı şu zaman dilimlerinde, mübarek üç aylar, bizler için kendimizi dinleme, gidişatımızı sorgulama, niyetlerimizi tazeleme, imanlarımızı kemale erdirme açısından büyük bir vesiledir. İyiliklerin ve güzelliklerin daha fazla hakim olduğu bu aylar, dini ve kültürel hayatımızı derinden etkilemektedir.” dedi.

Cuma günleri, kandil geceleri ve üç ayların yıllık muhasebe imkanı verdiğini ifade eden Erhan şöyle devam etti:

“Bu itibarla gündemi işgale uğramış gönüller için üç aylar toparlanma ve asıl gündemimize dönme mevsimidir. Toplum ve millet hayatında huzur ve güvenin temininde üç ayların tesiri oldukça önemlidir. Ne yazık ki bugün hem yerel hem küresel ölçekte tüm insanlığı kuşatan sorunların temelinde; dizginlenemeyen arzular, terbiye edilemeyen nefisler, frenlenemeyen tutkular, söz geçirilemeyen şehvet, heva ve hevesler yatmaktadır. Bu üç aylar vesilesiyle kalbimizi her türlü kin, nefret ve intikam duygularından arındıralım ki gönlümüz huzura ersin. Rabbimizin lütfuyla kardeş olalım ki Rabbimiz de bizden hoşnut ve razı olsun.”

Açıklamasının devamında Erhan, “Bu mübarek aylarda imanlarımızı tazeleme imkanı bulurken, maddi ve manevi derecelerimizi yükseltip, ahlakımızı güzelleştirmeye vesile kılalım. Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in evrensel mesajını ve Peygamber sünneti, ‘O’nun gibi Yaşamak’ idealini hayatlarımızda yeniden güncelleyelim. Allah’ın af ve mağfiretinin yağmur yüklü bulutlar gibi semanın üzerini kuşattığı bu kutlu aylara bir kez daha kavuşmuşken, Regaib’i yeniden bulmuşken, rağbetimizi Rabbimizin rızasını kazandıracak yollara sevk edelim. Gecelerimizi tövbe, ibadet ve zikirlerle süslerken gündüzlerimizi kendi hane halkımızdan başlayarak, minarelerin gölgesinde yürüdüğümüz şehirlerimizi, ülkemizi ve dünyamızın en kuytu köşelerini, salih amellerle, sevgi, saygı, birlik, beraberlik ve kardeşlik duyguları ile bezeyelim.” ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.